“Сіроманці” на історичному фронті

15 жовтня 2015
UAPOST.US
Тема військово-історичної реконструкції все ще залишається досить новою і невідомою для більшості суспільства. Часом люди бачать на фестивалях когось вдягнутого як середньовічний лицар, як французький мушкетер чи як вояк німецької армії часів Другої Світової. Цілком можливо перед вами якраз реконструктор цієї епохи. Але не обов’язково. Бо не кожен, хто просто вдягнувся в історичний стрій, є реконструктором. Можливо, це просто актор, чи працівник на середньовічному фесивалі, чи просто ви потрапили на бал :)

Правдивий реконструктор - це людина, котра дуже глибоко намагається вивчити і зрозуміти вибрану епоху в історії. Він досліджує матеріальну, культурну історію заданого історичного періоду, намагається зрозуміти як жили і діяли люди в тих життєвих обставинах. Аж тоді він починає збирати відповідний набір одягу і спорядження, щоби мати змогу "на своїй шкірі" відчути як жили і воювали хрестоносці, чи мушкетери, чи козаки періоду Сагайдачного, наприклад.

В Україні тема реконструкції представлена досить широко і є багато людей, котрі відтворюють різні епохи розвитку Української Держави. Від часів Київської Русі до Української Повстанської Армії. В світлі теперішньої війни з Росією на Сході саме тема УПА стала дуже актуальною.

Перша професійна група реконструкції УПА "Повстанець" (povstanets.kiev.ua) була створена в Києві 10 років тому. Ініціатором був дослідник історії Богдан Іванько. Він з друзями вперше використав науковий підхід до вивчення і відтворення побуту, вишколу, спорядження українських повстанців. Постійно вивчаючи музейні/приватні архіви, а також фотографії та документи часів Других Визвольних змагань, хлопці зуміли скопіювати і пошити собі однострої, які були у вжитку в УПА на початку її діяльності. Вивичили технологію і створили макети зброї, з котрою воювали повстанці, практично перевірили методи таборування і рейдів вулісах і в горах. Свої знання і навички українські реконструктори використовують для читання лекцій у школах, ліцеях. Виступають на різноманітних історичних фестивалях. Також багато реконструкторів зараз воюють в лавах Збройних Сил України і добровольчих батальйонів, або займаються волонтерською діяльністю.

В Сполучених Штатах Америки реконструкцією періоду Другої Світової Війни займаються тисячі людей. А організовує їх спеціальна неприбуткова асоціація – WW2 Historical Re-enactment Society (www.worldwartwohrs.org). Завдяки активістам – шанувальникам історії, в діаспорі у 2011 році вдалося офіційно зареєструвати першу групу реконструкції Української Повстанської Армії - "Сотня Сіроманці" (greywolvesupa.com).

Учасниками її є любителі історії України з Чикаго і Торонто. Група успішно працює як на американських публічних заходах, так і під час українських національних свят і урочистостей. Проводить активну освітню і пропагандистську роботу з молоддю. Чи не кожен реконструкторський захід "Сіроманців" відвідують десятки американців, які мають можливість ознайомитись з історією українських визвольних змагань і з роллю України в Другій Світовій Війні.

В кінці вересня відбувся черговий щорічний реконструкторський захід в Містечку Рокфорд на території Midway Village Museum. Понад 1200 учасників і тисячі гостей фестивалю мали можливість зануритись в період 40-х років минулого століття. Відреставрована стара військова техніка, транспорт, зброя, вояки в одностроях, табори в лісі та показові битви створюють неймовірну атмосферу. Група реконструкції УПА цього року провела умовний показовий бій з радянськими військами на українсько-польському кордоні. Традиційно, він відрізнявся динамікою і гарною грою учасників з обох боків. Глядачі були дуже задоволені.

Також українській групі вдалось викопати і облаштувати бункер-криївку на території свого табору. Це зайняло кілька днів важкої волонтерської роботи членів групи, але вона стала дуже популярною точкою екскурсійної програми для учнів місцевих шкіл, котрі мали змогу отримати урок історії під відкритим небом. У Сполучених Штатах держава дуже уважно ставиться до збереження і вивчення своєї національної історії. Ми повинні також слідувати цьому прикладу, адже недаремною є цитата Гамільтона: "Нація, котра не знає власної історії, приречена пережити її вдруге".

До вашої уваги невеличка підбірка фотографій і відео з відтворення зимових рейдів повстанців.
   

Автор: Yuriy Soroka
(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com