Серійна залежність

6 жовтня 2015
Maria Ivanus
Люди часто люблять розводити полеміку про те, що радіо померло, кіно хороше ніхто не знімає, книги молодь не читає і всі застрягли в соціальних мережах, кожен у своєму вигаданому світі.

Але раптом з'являється з вигляду зовсім непримітна історійка, таке собі оповіданнячко, яке підриває читачів та слухачів з напівсонного стану і в буквальному значенні слова ставить всіх на вуха. 

Те, що трапилось у жовтні 2014 року в американському радіо ефірі, довело всім песимістам - люди ще здатні втратити голову через хорошу, правдиву і захоплюючу історію з життя пересічного персонажа. А якщо цей персонаж - герой не вигаданий, а живий-живісінький? А якщо йому ще й потрібна ваша, саме ваша, допомога?? Це вже не просто історія! Це - пригода! В реальному часі! І кожен може стати її співучасником.

5 000 000 людей завантажили цей радіо випуск, що призвело до міні-буму в індустрії аудіо подкастів. Після першого випуску всі "присіли" на сюжет та інтригу настільки, що кожен з 12 епізодів отримував все більшу популярність, чисельнішу аудиторію і породжував масу спекулятивних теорій.

Журналістське розслідування реального вбивства, яке поставило під сумнів рішення суду, змусило розкопати стару справу і спричинило щось схоже на  ефект серіалy "Твін Пікс" у свій час. 

Аудіо подкаст "Serial" став феноменом завдяки ведучій і продюсеру цього проекту - Сарі Коїн. Журналістка з великим досвідом роботи в газетах і на радіо взялась за розслідування вбивства 15-ти літньої давності, крок за кроком і епізод за епізодом розплутуючи клубок абсурдних співпадінь.
 
Трагедія, яка обірвала життя 18-ти літньої випускниці школи, кинула за ґрати її колишнього хлопця, де він і знаходиться вже 15 років. Але не все в цій справі є таким, яким може здатись на перший погляд. 

Отже, 

Сюжет:

Всі події відбувались у місті Балтимор, штат Меріленд. 13 січня 1999 року батьки 18-ти літньої Хей Мін Лі зателефонували в поліцію і повідомили, що їх дочка не прийшла зі школи додому і після уроків її ніхто не бачив. 6 тижнів після прохання допомогти знайти дівчину, її тіло було знайдене в міському парку. Хей була жорстоко задушена. Першим у списку підозрюваних був колишній хлопець жертви - Еднан Саєд, з яким вона навчалась в одній школі. 
 
Після нетривалого розслідування і суду, Еднан був засуджений до довічного ув'язнення. Головним свідком у справі був "друг" підозрюваного - Джей, який розповів поліції про плани Еднана покінчити зі своєю "екс" і деталі вбивства. 

Чому журналістка зацікавилась такою досить старою справою?

На думку Сари, прокурор побудував обвинувачення на основі простого припущення, що молоді люди були вихідцями з різних культур і релігій. Стосунки були приречені й мотивом для вбивства став конфлікт Еднана з батьками через його почуття до Хей. Фізичних доказів було дуже мало, але адвокат Еднана обрала не найкращу стратегію для свого підзахисного. Більше того, як виявилось пізніше, вона програла справу зумисне, щоби мати можливість подати на апеляцію і отримати більше грошей від сім'ї клієнта.  А ще трохи пізніше стало відомо, що адвокат була смертельно хвора і померла незадовго після вироку суду.

Епізод за епізодом Сара відкриває слухачам все більше нових деталей і "співпадінь" у справі Еднана. Свідчення друзів, батьків, детективів. Вбивство 15-ти літньої давності не так легко освіжити в пам'яті всіх, хто хоч якось міг би допомогти Еднану. В його спогадах незрозумілі пробіли і на елементарні запитання відповіді немає. Хто обманює і хто справжній вбивця? Чи можна надолужити 15 років життя, проведених у в'язниці суворого режиму? 

Не буду переповідати зміст програми. Хто бажає - всі епізоди доступні безкоштовно онлайн на вебсайті: serialpodcast.org

То в чому все-таки феномен подкасту?

А ви уявіть себе в схожій ситуації: 15 років тому у вашій школі трапилась трагедія. Вбивство. Сенсація, що не кажіть. Але з часом ви вже й забули про ту подію, аж поки не з'являється хтось i починає задавати безліч нескромних запитань, ворушити минуле і на поверхню спливають таємниці, від яких у вас просто мороз по шкірі. 
 
Я пам'ятаю, як їхала в авто і саме розпочався черговий випуск програми. Приїхавши додому, я вирішила його дослухати - йшлося саме про ключові докази в справі. Коли епізод закінчився, я вийшла з машини і зіткнулася ніс-до-носа з сусідом, який, судячи з його стурбовано-заклопотано-здивованого виразу обличчя, теж слухав Serial.

"Ти можеш в це повірити???" - питає.
 
"Угу. І що це все має означати? Хто кого обманює?" - моїм риторичним запитанням не судилось отримати відповідь. Ми обоє це розумі
ли.

"Ох , не кажи! Я аж спітнів. Сорок хвилин в машині сидів, так хотів дослухати. В мене дружина - адвокат, то я їй потім все в деталях розповідаю, а вона мені дає компетентні пояснення. Але ця справа навіть її заплутала".

" Ну, тоді завтра чекатиму від вас нових теорій. Сподіваюсь, вони менш божевільні, ніж мої власні."

" Навіщо чекати до завтра, заходьте до нас потім з чоловіком, то ми за вином все й обговоримо. Він же ж теж слухає?"

" Навіть не сумнівайтесь! Побачимось у вас. Я захоплю щось до вина".

Так народився ще один фан-клуб " Serial" 

Неочікуваний успіх

Це було неймовірно! Після другого-третього епізоду в ефірі, як гриби після дощу, почали рости фан-клуби і детективні агенції любителів розплутувати злочини. Кожного четверга зранку, впродовж 12 тижнів люди відкладали всі справи, щоби послухати, що нового вдалось дізнатись Сарі з Serial. Працівники офісів збирались в кафе на ланч, щоб обговорити новини і поділитись теоріями. Слухачі розділились на табір "Еднан" і табір "Джей". Хто з цих двох справжній вбивця?
 
На ютюбі особливо цікаві "детективи" завантажили відео поїздки місцями, згаданими Сарою в подкасті. 

Продюсерам радіо шоу довелось просити слухачів через ефір, щоб ті поважали приватність героїв розслідування.

Не впевнена, що на когось це подіяло. В Інтернеті вже навіть з'явились фото на продаж від колишніх однокласників і шкільних друзів Еднана і Хей. 

В середніх школах дітям старших класів почали проводити інтерактивні заняття, під час яких учні могли проаналізувати поведінку героїв подкасту і намалювати карту їх місцезнаходження впродовж того жахливого дня, про який ніхто, крім Джея нічого не пам'ятає.
  

Кому загрожує залежність від подкасту Serial?

всім, хто любить детективи;
- журналістам, які працюють над розслідуваннями і хочуть знати, як зацікавити громадськість своїм проектом;
- всім, кого цікавить, як діє система правосуддя, коли вона поставлена на "автопілот";
- людям, які працюють на радіо і перебувають в пошуку нового контенту для своїх слухачів;
- тим, хто їде в далеку подорож, бажає послухати щось захоплююче і раптом розуміє, що всі хороші аудіо книги закінчились;
- продюсерам подкастів. Послухайте, як це роблять професіонали!
- шанувальникам добрих історій з інтригою та харизматичним оповідачем;
- всім, у кого англійська на рівні середнього і вище.
 
Не слід забувати, що успіх успіхом, але в центрі розслідування були і є реальні люди. Що трапилось з Еднаном, який сидить в тюрмі за вбивство, до якого він (можливо) не має жодного стосунку. 

Сара Коїн не знайшла справжнього вбивцю (вибачайте за спойлер). Та їй вдалось підвести слухача до важливих висновків. Також завдяки шоу Еднан зміг подати на апеляцію і оскаржити рішення суду. 

Завдяки подкасту у засудженого нарешті з'явились хороші адвокати з відомого "The Innosece Project", який займається старими справами і допоміг не одному невинно засудженому вибратись з-під загрози довічного ув'язнення, а то й з лави смертників. Це має значно полегшити становище сім'ї Еднана, яка ще й досі не може повірити в його ув'язнення.

Подкаст завоював престижну нагороду Peabody Award 2014  і відкрив нове дихання для журналістських розслідувань.

Сара Коїн цілий рік займалась справою Еднана і завдяки своїй наполегливості відкрила для нас неймовірні деталі роботи детективів. Скажімо, як можна відслідкувати рух кожної людини за допомогою сигналів мобільних телефонів. Або як незначні речі, яким підозрюваний не надавав жодного значення, в одну мить зіграли проти нього. 

Є таке прислів'я у нашого народу: "Від сурми і від тюрми не зарікайся". Мимоволі згадала про нього, коли слухала "Serial". Один день може змінити долю людини безповоротно і так безглуздо.
  
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Користь лімфодренажного масажу
Чи знали ви, що масаж може мати не тільки косметичний ефект, а й бути корисним для вашого загального стану здоров'я? Один з найефективніших методів, який допомагає досягти цієї мети — це лімфодренажний масаж.
Читати більше