НАСТРОЇ та ПЕРЕШКОДИ у НАВЧАННІ

12 травня 2024
Spovid

Вступ.

Для свіжого природного погляду на справу, відійдімо від звичних узаконених педагогік: релігійної (коли сікли різками щосуботи щосили, прищеплювали тваринний рівень свідомості), царської (дерев'яною указкою по пальцях) та совіцької (лящі дерев'яною лінійкою). Бачимо, з плином часу, педагогіка м'якшає, та вже настав час дорелігійної, відичної педагогіки. Вона має бути відновлена, як природна і дієва.


Настрої - важелі навчання.

Завзяття, веселість, бадьорість, цікавість – це природні настрої для навчання. Як і тварини, веселі люди вчиняють різні ігри. Гра – це відпрацювання дій у певних обставинах. Діти борються, грають у війну, школу, базар, перевтілюються у козака і розбійника заради гри (навчання). Граючи виставу, ми переживаємо почуття героїв (те, як бажано жити) та злодіїв (те, як жити ганебно), вчимося розрізняти Правду та Кривду. Раніше відичні розваги (ігри, казки, вистави та оповідання) навчали людей правильному життю, перемогам, а зараз митці, здебільшого, манять та тішать.
Весела людина схоплює знання на льоту, без спротиву. Творче сприйняття вимагає злагоди з учителем і предметом.
Злиденні настрої обмежують здібності до навчання. Бо злидні підкоряються силі і не розуміють по доброму, а почина‭ють сперечатися і не хочуть сприймати поданий матеріял. Учень у настрої впертості мимоволі не бажає розуміти вчителя, вишукує будь-які заперечення, слухає лише “авторитета”, та й то, просто запам’ятовує. У низьких настроях немає злагоди, яка потрібна для засвоєння матеріялу, вона підмінюється вимушеним запам’ятовуванням без розуміння, щоб отримати оцінку, або навчання зовсім не відбувається.
Коли матеріял подається нудно, то природно, що розум учня мимоволі шукає щось цікаве і відволікається.
При засвоєнні нових даних,‭ підсвідомість повинна встигати узгоджувати нові знання у зв’язку з іншими ранішими відомостями (іноді їх переосмислювати, виправляти), тому відбувається дія, схожа на розрядку карбів підсвідомості, а при швидкому навчанні — переповнення пам’яті, яка повинна утримувати неузгоджені зі старими відомостями нові дані. Тому, одна із важливих засад навчання — поступовість, а не повторення (повторення - матір зубріння і зашореності).
Коли,‭ за невдало впорядкованого навчання, в учнів знижується настрій, ми опиняємося перед трьома перешкодами у навчанні.
Ці три види перешкод викликані трьома видами незавершеностей, які треба завершити, щоб відновити тямущий настрій і просуватися у навчанні далі.
Ці перешкоди можуть призвести до відторгнення предмета навчання, навіть якщо на початку учень сприймав знання добре.

Цілком слушно, що недолугість у якомусь предметі можна виправити, прояснивши основні слова і назви цього предмету, а також виправивши ставлення учня (настрій) до цього предмету.

Можна помітити, що учневі важко вимовляти або він запинається саме на тих словах, які він не розуміє повністю, або які "вмикають" щось у його розумі. Треба прояснити це слово зі словником.

Звичка розуміти є основою тямущості і обдарованості людини. Очевидно, що звичка нав'язувати учням запозичені іноземні назви (особливо, назви самих предметів навчання), потужно ускладнює учням навчання.


    ТРИ ПЕРЕШКОДИ У НАВЧАННІ (за Габардом)


Перешкода 1. Відсутність ваги. Брак матеріяльних носіїв, занадто умоглядне викладання.
Показники. Учень швидко втомлюється. За нестачі снаги, людина втрачає бадьорість, згинається, відчуває настрій нудьги, дратівливості чи незадоволення (терпить).
Порада. Треба використовувати матеріяльні носії знання.
Наприклад, при вивченні двигуна, учень повинен його бачити наочно та розбирати своїми руками. Велику користь можуть принести малюнки, світлини, видиво.


Перешкода 2. Занадто швидке викладання.
Показники. Затурканість, невпевненість, плутанина, відчуття, що голова йде обертом.
Порада. Перерватися на відпочинок, та повернутися до того місця, де було все зрозуміло. Слідкувати за поступовістю подачі матеріялу. Товкмачити одне й те саме підряд, щоб “закріпилося”, не допоможе.


Перешкода 3. Незрозуміле слово. В пройденому матеріялі є слово з непевним значенням, або неправильно визначене слово.
Показники. Пропущене визначення викликає в людини відчуття виснаження або порожнечі (байдужість).
Порада. Повернутися до того місця, з якого почалися негаразди у сприйманні матеріялу. Знайти та прояснити незрозуміле слово. Для цього треба перечитувати матеріял і на такому непевному слові учень зіб'ється, або уповільниться і це буде помітно.

ВИСНОВКИ

1. Успішне навчання має бути щастям, а не школою (вишкіл, муштра).

2. Вчитель має бути чесною обдарованою людиною, яка викликає повагу учнів.

3. Вчитель має розумітися на настроях та способах ними керувати, наприклад, піднімати настрій спільноти.

ЩЕ.  UaModna:ВЕСЕЛКА НАСТРОЇВ

ЩЕ. UaModna: НЕБЕСНА ВЕСТУРА

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Spovid Spovid 15 жовтня 2024
1. Успішне навчання має бути щастям, а не школою (вишкіл, муштра).
- Сучасна псевдонаука педагогіка робить дітей нещасними, це злочин проти людства зі страшними наслідками, які ми пожинаємо.

2. Вчитель має бути чесною обдарованою людиною, яка викликає повагу учнів.
- Кодекс честі вчителя ще не створено, а як розвинути особистість вчителя, щоб він той кодекс був взмозі виконувати - і мови не ведеться.

3. Вчитель має розумітися на настроях та способах ними керувати, наприклад, піднімати настрій спільноти.
- Поки що ця наука приблизно на рівні солдахвона.

На даний час, гарні вчителі - це велика рідкість і природний дар особистості, якому не вчить псевдонаука педагогіка.
Потрібне духовне піднесення всього народу, прозріння, відмова від старого та створення зовсім нової освіти.