Вдень 6 квітня Європейський парламент проголосував за скасування візового режиму для жителів України. До цього країна активно йшла останні кілька років. Тож як тепер будуть відбуватися поїздки в Європу і що потрібно про них знати.
Завтра планував подавати документи на візу. Тепер не потрібно?
Все залежить від того, коли ви плануєте їхати. Рішення Європейського парламенту - це ще не все. Після голосування його повинні підтвердити на засіданні Комітету постійних представників країн-членів ЄС (це може статися 26 квітня), потім його повинна затвердити Рада ЄС. Після чого текст рішення підписується президентом Європарламенту і представником Мальти, потім публікується в Офіційному журналі ЄС. Всі формальності планують закінчити на початку літа.
Але Євродепутати застерігають українську владу: якщо вони згорнуть реформи в країні, у Брюсселя знайдуться способи переглянути рішення і, в гіршому випадку, безвізовий режим буде припинений. Тому при плануванні поїздки в найближчі кілька місяців можете сміливо збирати документи в посольство. Якщо поїздка восени - краще поки зберегти час і гроші.
Що буде замість візи?
Для поїздки обов'язково буде потрібен закордонний паспорт, але біометричний. Це звичний "закордонний" у вигляді книжечки, але з чіпом (з фото громадянина, підписом і відбитками його пальців). У таких паспортів на обкладинці - відповідна відмітка. Виглядає так:
Тільки закордонний? Чи інші документи теж?
Це - одне з найпопулярніших питань, яке регулярно звучить в песимістичних постах про безвіз. В ЄС діє Шенгенський прикордонний кодекс (Schengen Border Code), де вказано порядок і правила перетину кордонів іноземцями.
Насправді тут не буде такого підходу, як у візовому центрі, де потрібно все. Прикордонник може не попросити документів зовсім, а може попросити відповісти на деякі питання і показати деякі документи.
Для туризму і приватних поїздок:
- бронь на проживання або запрошення (не обов'язково офіційне - як для візи), якщо збираєтеся зупинитися у друзів;
- зворотний квиток (якщо їдете автомобілем - це не обов'язково);
- маршрут або план поїздки;
- медична страховка.
Для бізнес-поїздок:
- запрошення на зустріч або інший документ, що підтверджує торгові або ділові відносини;
- квиток на виставку або збори, якщо метою поїздки є їхнє відвідування.
Для бізнес-поїздок зворотний квиток не є обов'язковим документом, оскільки бізнес-візит може затягнутися.
Виписки з банку доведеться везти з собою?
Ні. Свою фінансову спроможність можна буде довести, якщо при вас будуть:
- готівкові кошти;
- тревел-чеки;
- оплачене проживання і квитки;
- фінансові гарантії сторони, що запрошує;
- кредитки.
Мається на увазі не все вищеперелічене відразу, це - опції. Достатньо буде, якщо при вас будуть кредитні картки або готівка.
Ну все, на навчання до Німеччини!
Не поспішайте. Їздити можна буде заради туризму, відвідин родичів або друзів, у ділові поїздки. Не можна користуватися безвізовим режимом, щоб влаштовуватися на роботу в ЄС - для цього потрібна робоча віза. Так само не можна їхати на навчання.
Щодо тривалості поїздки: потрібно виконувати "правило 90 днів" - перебування в Шенгені не довше, ніж 90 днів на кожні 180 днів.
"Не працювати без робочої візи" та "Дотримуватися правила 90 днів" - це ключові правила для подорожей в ЄС.
Якщо у мене діюча мультивіза в старому паспорті - так можна буде їздити?
Діючі візи продовжують діяти. Наприклад, якщо у вас є мультивіза в паспорті старого зразка - можете їздити з нею до закінчення терміну дії.
А якщо Брексіт, то до Британії не можна?
Ні, не можна. Як і в Ірландію. Зате можна поїхати в усі інші країни, в тому числі Норвегію, Швейцарію, Болгарію, Хорватію, Кіпр, Румунію, Ліхтенштейн, Ісландію.
Якщо я живу в Криму чи Донецьку, їхати можна?
Як вже говорилося вище, їхати можуть всі жителі України. Тому навіть якщо ви проживаєте на окупованих територіях, але маєте паспорт громадянина України, проблем не буде.
А є ті, кого не пустять?
Прикордонники можуть не пропустити людей, які порушували європейські закони чи не мають при собі необхідних документів. Наприклад, зворотного квитка або мають звичайний паспорт без візи.
Ну зате тепер будемо літати в Європу з квитками по 5 євро!
Насправді, ні. В Україні вже працює WizzAir і навіть збирається запуститися RyanAir (контрактів з аеропортами в Києві так і немає). Більше того, ви напевно не знаєте, але і МАУ себе позиціонує як лоукост (деякі рейси WizzAir і МАУ і справді коштують приблизно однаково). І це ще не всі лоуксот-перевізники. Інша справа, що дешевих квитків на кожен рейс є зовсім небагато і їх зазвичай дуже швидко розбирають.
Тому основна принада безвізового режиму - відсутність необхідності збирати документи і стояти в чергах до візових центрів. Тож якщо європейські чиновники не підведуть, в найближчий час жителі України від цього позбудуться.
(
via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.