Новий погляд на класику - вільний, сучасний - саме так можна пояснити ідею фестивалю LvivMozArt, який пройде з 18 по 25 серпня у Львові.
ukraineartnews.com
Якщо з якоїсь причини ви все ще вважаєте, що класика законсервована, ця подія переконає вас у зворотному. За вісім днів фестивалю можна побачити і почути, як зливаються воєдино академічна музика, інсталяція, балет, перформанс та інші форми мистецтва, створюючи унікальний ансамбль класики в сучасному її розумінні: як актуального і вільного явища, яке об'єднує людей різного віку, національностей і поглядів на життя.
Засновниця фестивалю - відомий диригент
Оксана Линів. Буквально півроку тому вона стала першою жінкою-головним диригентом Опери і філармонічного оркестру в місті Грац. Оксана розповідає, що ідея організації такого фестивалю у неї виникла давно. "Я перебуваю в Німеччині вже восьмий рік, і спостерігаю, наскільки насичене тут культурне життя, наскільки освічена й інтелігентна публіка, як шанобливо вона ставиться до класики. Кожен раз, коли я поверталася в Україну, особливо до рідного Львова, я думала про те, що нам не вистачає якихось свіжих ідей, щоб знайти нові підходи до класичних творів і, таким чином, залучити все більшу кількість публіки", - говорить диригент.
© Ірина Середа
Натхненні Моцартом
Пошуки нових форм подачі класики наштовхнули Оксану на ідею об'єднати дух Львова, новаторство і консерватизм, а також історію Франца Моцарта, який нерозривно пов'язаний з кожним з цих трьох понять.
Саме так і народилася ідея LvivMozArt. "Насправді мене завжди цікавив той факт, що така особистість як Франц Ксавер Моцарт, син найгеніальнішого композитора всіх часів і народів Вольфганга Амадея Моцарта, жив у Львові майже 30 років. З тих пір, як я почала робити успішну міжнародну кар'єру, я все більше замислювалася над тим, що Україна і, власне, Львів могли завдяки цьому презентувати себе якоюсь особливою культурною подією", - розповідає Оксана.
До слова, історія зв'язку Франца Моцарта зі Львовом досить романтична. Спочатку, Франц приїхав у місто, щоб скоріше стати незалежним і звільнитися від контролю матері. І, можливо, син генія не затримався б там, якби не жінка, яка підкорила 20-річного композитора. "Незадовго до свого першого концерту у Львові, Франц писав своїм друзям, що дуже сумує за домівкою, і чекає-не дочекається, коли ж повернеться назад до Відня. Але відразу після свого дебютного концерту він зустрів молоду жінку, яка, незважаючи на те, що була вже заміжньою і мамою двох дітей, стала коханням всього його життя, його музою. І так він залишився у Львові майже на 30 років", - розповідає Оксана Линів.
© Ігор Пікулицький
У Львова - своє звучання
Найголовніша ціль фестивалю - об'єднати якомога більше людей, що особливо необхідно в наш час. Організатори хочуть, щоб кожен знайшов щось до душі, дав шанс класиці та відкрив її для себе з несподіваного боку - захоплюючого, нового, приголомшливого. Насправді, у мистецтва немає ніяких кордонів і обмежень - ні вікових, ні національних, ніяких. Світ мистецтва - дуже багатий, і в ньому кожен може відкрити щось для себе. Тому програма нашого фестивалю складена так, що публіка будь-якого віку, фактично від маленьких діток, може бути в ній задіяна, і знайти події на свій смак", - пояснює Оксана Линів.
Щоб здійснити задумане, команда вирішила звернутися до нових форм спілкування з публікою. Для любителів класики в чистому її прояві - три великих концерти: присвячені відкриттю та закриттю LvivMozArt, а також гала-концерт зі світовими оперними зірками. Для тих же, хто тільки знайомиться зі світом класичної музики, або хто цікавиться актуальними новинками сучасного арту - події, в яких класичні твори об'єднані з елементами хореографії, перформансу, інсталяції та іншими видами мистецтва. При цьому будуть задіяні і кілька різнопланових майданчиків, в тому числі й Трамвайне Депо.
Художник Олександр Войтович
© Іванка Войтович
До слова, вже зараз жителі Львова і туристи можуть побачити один з арт-об'єктів, підготовлених в рамках фестивалю, - велику декоративну тарілку із зображенням Франца Моцарта на Музейній площі. Це робота художника Олександра Войтовича. "Звичайно ж, мене дуже вразила його історія любові, адже у кожної творчої людини є своя муза і мені близьке це розуміння. На цей настрій нашарувалася й інша історія: коли я створював цей малюнок, атмосфера панувала неймовірна - я працював, а навколо шуміло місто, люди кудись поспішали, лунала органна музика ... Але ж таке звучання чув і Франц Моцарт, - мене це дуже надихнуло", - поділився художник.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.