Трагічне кохання Ярослава Осьмомисла

Опозиція та церковники написали найтемнішу сторінку нашої історії. Вперше і востаннє на вогнищі спалили кохання. Було то восени 1173 року, коли бояри захопили князівський двір Осьмомисла, самого князя Ярослава. Церковники оголосили Настку Чагрову ворожкою, яка причарувала князя й розбила родину, і спалили її на вогнищі. Зв’язаного князя Ярослава поставили так, щоб він бачив загибель коханої.
Ярослав Галицький, який міг думати за вісім осіб і знав вісім мов (вісім – осьм) звали Осьмомислом. Єдиний син і нащадок мусив одружитися за велінням татка з Ольгою - дочкою Юрія Долгорукова. Вінчання відбулося у Пересипниці, у тому монастирі, де пізніше живою українською мовою уклали Пересопницьке євангеліє, на якому присягаються наші Президенти. 

 
І хоч Ольга і Ярослав були далекими нащадками Ярослава Мудрого, Господь не дав їм кохання. Кажуть, вона була набагато старшою і мала зимну кров. Щоб якось відволіктися, князь Осьмомисл віддавався державотворенню: укріпив князівство, створив могутнє військо. Частенько Ярослав ходив на полювання. 
От і тієї весни він розмірковував про осінь свого життя. І на квітучій галявині вполював не куницю, а прекрасну дівицю. Анастасія Чагрова – дочка боярина - причарувала Осмомисла. Зайнялися вони обоє полум’ям кохання і народився їм син Олег. 

Ярослав завжди мріяв про нащадка, Ольга ж народжувала дочок: Вишеславу, яку згодом видали заміж за Одона Мешковича, князя познанського; Єфросинію – майбутню дружину князя Ігоря Сіверського. Ледве минув Єфросинії Ярославні 13-ий рік, як почали до Галича вчащати свати: і угорський король, і молоденький князь Сіверський - Ігор Святославович. Побачив Ярослав, як сяють очі Ігоря, як він голубить поглядом Фросинку і вирішив: "Нехай переможе кохання!" Весілля відгуляли в Галичі і оселилися молоді в Путивлі. Коли ж 40-річній Ользі Юріївні Бог дав сина Володимира, було надто пізно: не приходив уже князь до сімейних покоїв. 

Ярослав хлюпостався у щасті: кохана Настка, син Олег... Та багато хто йому заздрив: бояри боялися, що родичам Настки достануться кращі посади, привілеї, адже причарувала бояриня князя. З великими грошима та облудою словесною звернулася княгиня Ольга до священиків. І коли інтереси усіх збіглися, стався вибух: восени 1173 року бояри захопили князівський двір, зв’язали князя. Усю родину Чагрових знищили. Церковники оголосили Настку ворожкою, яка причарувала князя, розбила родину, і спалили її на вогнищі. 

Після загибелі коханої з туги князь занедужав. 35 років правив Осмомисл, накопичив скарбів. Ярослав наказав роздати всю скарбницю. Поки народ радів власному покращенню, ніхто й не помітив, як перестало битися зранене серце Осьмомисла.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com