Яке ж воно, "Маленьке Диво" Патріка Модіано

24 вересня 2018
Анатолій Власюк

ЗВІЛЬНИТИСЯ ВІД МИНУЛОГО

Патрік Модіано "Маленьке Диво".

У цьому романі багато випадкових людей і епізодів. Якщо деякі з них викинути, це не позначиться на сюжеті. Приблизно так розмірковував Патрік Модіано з приводу своїх книжок. А ще окремі сцени з них можна спокійно приліпити до інших романів – і читач нічого не помітить. Проте це трапляється тоді, коли ще не написав своєї основної книжки, і кожна наступна є кроком до втілення мрій.

Слава до Модіано прийшла у двадцять три роки, коли він видав книжку “Майдан Зірки”. Це не лише знаменитий паризький майдан, але й жовта зірка на грудях у євреїв під час Другої світової війни. Цей роман був першим у циклі майбутніх творів, за які Патрік Модіано отримував різноманітні літературні премії, аж поки не став лауреатом Нобеля.

“Маленьке Диво” – про спробу звільнитися від минулого. Врешті-решт, героїні це вдається, хоча й після невдалої спроби самогубства. Намір розшукати матір, спогади про важке дитинство, коли не знаєш, хто твій батько, а мати ставиться до тебе, м’яко кажучи, прохолодно – все це переплітається з сучасністю, коли тебе намагається зрозуміти поліглот, а незнайома аптекарка допомагає чим може. В останній момент здається, що аптекарка і є її мамою, а не та жінка в жовтому пальті, за якою вона стежила, ідучи в метро чи гуляючи паризькими вуличками.

Здається, в житті кожної людини це найважливіше – звільнитися від минулого.

Анатолій ВЛАСЮК

13 вересня 2018 року

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чи насправді Ван Гог відрізав собі вухо: розбираємо головні версії
Мабуть, найзнаменитіше вухо в історії — вухо голандського художника-імпресіоніста Вінсента Ван Гога, яке він закарбував на автопортреті. Але ось що трапилося з цим вухом — відрізав він собі його сам або йому хтось допоміг це зробити — досі невідомо.
Читати більше