"Журавлі відлетілі...":Роман Горак презентував книгу про витончену жінку і талановиту співачку Квітку Цісик

2 травня 2018
Ліля Колісник

Квітослава. Кейсі. Квітка. Американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень.

Вона всього лише раз побувала на історичній батьківщині, у 1983. Проте тут про неї ніхто не знав. Цісик могла б стати скрипалькою, але любов до співу пересилила батьківські надії на виконавську кар'єру доньки. Вступила до консерваторії, відмовившись від скрипки, вибрала вокал, мріючи про кар'єру оперної співачки. Її голос був дуже схожий на голос скрипки. Це рідкісне колоратурне сопрано - найвищий і дуже рідкісний жіночий голос.

Феноменально талановита. Либонь, українське коріння міцно проросло і причаїлося у її витонченій душі.

Саме про цю дивовижну жінку написав свою нову книгу, як назвав його критик Євген Баран, вільний художник, відомий франкознавець та багатогранний письменник Роман Горак. Нова робота, яку автор презентував в Івано-Франківську, дістала назву «Журавлі відлетілі…». Власне, це есеї про Квітку Цісик та її рід. 

Мабуть, один з уривків книги достеменно і тонко передає весь трагізм людського життя, життя Квітки, яка була душею, та лише раз фізично, там, звідки озивалися предки:

"... І пролетіли журавлі через душу кожного українця молитовною вервицею над Україною з її нелегкою долею, залишивши нам назавжди оте прощальне й непроминальне "кру-кру" - від усіх, хто відлетів і не зміг повернутись назад...
Бо занадто був великий океан.
Занадто були слабі й надламані крила.
Тільки долетіли болісним голосом предків. Бо мусили долетіти
".

Письменник каже: «Написати цю книгу покликав мене обов’язок».

Варто додати, що цей рік є ювілейним для Квітки. Якби не страшна хвороба, яка забрала її 20 років тому, жінці виповнилося б 65.

Говорячи про штрихи з біографії, дослідник творчості відмітив, що співачка вела дуже закритий спосіб життя, при тому виконуючи колосальну роботу. Зазвичай її день починався о 8 ранку, а закінчувався о 3 ночі. Співала ж пісні по пам’яті, чудово володіла українською мовою, хоч і з американським акцентом. Мала ґрунтовну філологічну освіту.

Сам прозаїк знав майже половину родини Цісиків. І відповідаючи на питання, хто ж така Квітка, сказав: «До Квітки Цісик не ліпиться ніяке ймення, вона просто стала символом України».

Літературний критик Євген Баран зауважив, основа зібраної інформації – колосальна. Це матеріал не просто про Квітку Цісик, це енциклопедія галицького роду, галицької родини. Адже письменник підняв досьє ще з метричних книг (останні – комплекс джерел, що містить інформацію про громадян, стан людини – народження та хрещення, вінчання, смерть і відспівування тощо – прим. ред. з енц. іст. Укр.).

Відомим є факт, що Роман Дмитрович Горак за освітою хімік із вченим ступенем кандидата наук. На питання, чому ж почав писати, відповів так: «Письменник – це покликання, це Божа покара, і ти мусиш її відпрацювати, поки не помреш».

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com