Як визначення цілей може зробити життя кращим

2 січня 2018
Редакція
Ідея давати собі обіцянки на Новий рік для західної культури не нова, тому ми вже звикли з року в рік клястися собі, що цього року вже точно кинемо палити, почнемо правильно харчуватися, прочитаємо більше книг і перестанемо задивлятися у фейсбуці на успіхи друзів. На Новий рік, за яким би календарем його не святкували, ще в давні часи люди так само давали обітницю вести себе краще перед лицем богів - що у Вавилоні, що в Римі, що в Давньому Єгипті.
 
Психологічно такий підхід більш ніж виправданий. Ми звикли мислити про час, грубо кажучи, геометрично: лінійно або циклічно, будь-яка важлива дата стає маркером, що відокремлює відрізки. Ми негласно вибираємо нову точку, від якої можна рухатися. Новий рік, день народження чи понеділок - лише умовності, які допомагають нам прийняти рішення, але не варто чіплятися за них і зводити в абсолют. Будь-який день може стати початком нового, і, якщо ви відчуєте необхідність в корисних змінах, скажімо, 15 липня, абсолютно точно не варто чекати нового року, щоби почати їх реалізацію.

Сьогодні нескладно перерахувати найпопулярніші обіцянки - багато з них стосуються речей, що лише побічно впливають на наше життя, тому про них легко забути і подумки пересунути початок нового життя на пізніше. Натуральні соки і пробіжки, сортування сміття чи благодійність, безумовно, важливі, але багатьом, щоби щодня функціонувати, достатньо чашки кави і сигарети по дорозі на роботу, як би сумно це не було. Однак, для багатьох Новий рік символізує, швидше, роботу над помилками, налаштування того, що вже є, і бажання трохи зрізати на шляху до більш повноцінного життя.

Не менш популярна ідея й та, що новорічні обіцянки не принесуть нічого хорошого. Постійний пресинг з усіх боків на роботі та вдома доповнюється психологічним тиском зсередини: кожного разу, коли не вдається вчинити відповідно до заново вигаданих правил, мотивації стає все менше, а почуття провини зростає. Як ми згадували вище, багато цілей не мають негайного і критичного впливу на рутинні справи, і частково це відбувається тому, що більшість з них сформульовані надто узагальнено. Незважаючи на те, що найпопулярнішою відповіддю у світі кіно на питання "ким ти хочеш стати, коли виростеш?" залишається "щасливою людиною", з практичної точки зору - це найгірша мотивація з усіх можливих. Чим абстрактніше звучить мета, тим складніше її досягнути. Щоразу ми будемо вичитувати різні смисли, звинувачуючи себе у невиконанні нескінченності варіацій, які підпадають під це формулювання.

"Харчуватися краще". "Бути добрішим". "Накопичити грошей". Наша свідомість готова обманювати себе нескінченно, тому потрібно поводитися з нею як з хитрим джином, не залишаючи простору для вивертів. Замість "накопичити" варто поставити чіткий план: відкладати конкретну суму з кожної зарплати. А ще краще, відкрити накопичувальний рахунок і налаштувати автоматичне надходження платежів. Замість "харчуватися корисно" - з'їдати три морквини, пачку шпинату і жменю ягід годжі на тиждень. А ще краще - призначити конкретні дні та години прийому конкретної їжі. Схема дуже проста й означає, що абстракції повинні бути максимально виключені, а всі цілі - розбиті на гранично маленькі та докладні завдання.
 


Багато цих завдань насправді є новими корисними звичками, які ми ніяк не можемо розвинути. Наша поведінка – це, фактично, набір звичок, які наповнюють наш день: від того, як і коли ми встаємо, до того, що і як ми вибираємо в магазині. Ми програмуємо свої дії, проте усвідомлено це зробити завжди складніше, оскільки ми вже перебуваємо під впливом засвоєної підсвідомої схеми. Крім того, що для кожної нової корисної звички, на кшталт 5-хвилинного прибирання на кухні зранку, варто сформулювати максимально детальний план і обов'язково призначити йому конкретний час протягом дня, місяця або тижня. Варто вводити її в своє життя максимально повільно.

Поступове введення навантаження - нормальний прийом, звичний кожному, хто займався яким-небудь видом спорту або просто фізичною активністю. Безглуздо різко навантажувати непідготовлені м'язи і зв'язки, для початку потрібна розминка і поступова адаптація. Психологічний процес відбувається схожим чином, тому, щоб дійсно набути корисної звички, потрібно починати з малого і дуже розмірено, при бажанні та необхідності вводячи нове або збільшуючи обсяг старого тільки тоді, коли нова звичка стає такою ж очевидною і природною, як чищення зубів перед сном.

Радикальні моментальні зміни виглядають красиво, але мотивують дуже обмежену кількість часу: незабаром ви втомитеся витрачати всі сили на підтримку нового, чужого для вас розпорядку і зісковзнете у звичний старий ритм. Щоб набути звичку, потрібно, згідно з популярною теорією, витратити на регулярне її повторення мінімум 10 тижнів - погодьтеся, це звільняє від почуття провини, що ти не став суперлюдиною до 2 січня?

Хороший лайфхак - недооцінити себе. Звучить це провокаційно, але означає насправді, що якщо ви помічаєте за собою зайвий перфекціонізм і звичку бажати набагато більшого, ніж "можете відкусити", то варто зробити свідоме зусилля у заниженні кількості та якості цілей. Це не означає, що потрібно проміняти щось класне на щось просте і легке, але не дуже потрібне, а скоріше, що варто підійти до вибору завдань із максимальною чесністю. Формулювання завдань - дуже особиста та індивідуальна річ, яку багато хто розглядає з міркувань не особистої користі, а якогось "треба".

Орієнтуватися на своїх друзів чи героїв – наче не погане рішення, однак шкідливо намагатися застосувати чужі цілі до свого життя виключно з міркувань заздрості або сліпого наслідування. Дуже важливо розуміти, навіщо вам потрібні ті чи інші зміни, вирішити, чи дійсно ви їх хочете, і прийняти відповідальність за їх реалізацію.

Найчастіше в статтях про те, як дотримуватися обіцянок, даних собі на Новий рік, радять розповісти про них іншим людям, щоби відступати від них під громадським засуджуючим поглядом було важче, але тут є свої підводні камені. Крім вас самих ніхто не в змозі зробити позитивну зміну у ваших звичках, тому не варто перекладати відповідальність за їх виконання на інших - точно так само як і не варто пов'язувати їх безпосереднє виконання з поведінкою оточуючих. Якщо в новому році ви вирішили займатися бігом щопонеділка і щочетверга о сьомій ранку, не потрібно намагатися підбити подружку на таке ж рішення. Як тільки її плани зміняться, вам буде складніше виконати поставлену мету і відсутність друга стане виправданням, щоби нічого не робити.
 
Суспільне схвалення за виконання тієї чи іншої справи - це прекрасно, проте осуд ніколи не є ефективною мотивацією. Навіть якщо ви нікому нічого не розповіли, головне, не забувайте себе хвалити. Будь-яке нове досягнення прирівнюється до попередніх, і всі вони однакові в тому, що ви змогли їх досягти, - тому похваліть себе і не принижуйте, яким би маленьким воно не здавалося. Люди, які виконують маленькі завдання, досягають більших особистих успіхів, а чим більше позитивного досвіду в досягненні цілей, тим вища ймовірність позитивного результату в майбутньому.

Чітке формулювання плану стане в нагоді тим, хто любить і вміє складати списки або ж відчуває, що заздалегідь розписані завдання допоможуть краще організувати своє життя. Максимальна візуалізація та деталізація процесу і поступових позитивних змін, які відбуватимуться з вами, дозволяє наочно побачити, навіщо все це потрібно, і залишатися вмотивованими, що б не трапилось. Уявіть, як буде змінюватися ваш організм, якщо ви додасте в раціон корисний продукт або, навпаки, відмовитеся від шкідливого.

Як би ви не планували, пам'ятайте, що певні завдання неминуче приречені на провал, але це не катастрофа. Невдача така ж частина процесу, і не варто її лякатися. Ніщо не буде ідеальним, поки немає досвіду. Заздалегідь потрібно підготувати себе до того, що не завжди все буде йти за планом, і вирішити для себе, що поразки - це не причина зупинятися, а лише невелика перешкода, яку з часом вдасться подолати. Можна навіть спробувати вгадати потенційні "проколи" і постаратися їх уникнути.

Наприклад, якщо ви знаєте, що в якийсь день точно не захочете їхати на роботу велосипедом, бо будете занадто сонними, спробуйте не лягати пізно, щоб заздалегідь відпочити і не відступити від задуманого. Так само варто підходити і до справ, які перестають подобатися з часом. Деколи ми вирішуємо зайнятися чимось, що виявляється зовсім не таким, як ми уявляли, - в жодному разі не можна позбавляти себе можливості визнати поразку, адже це теж частина безцінного досвіду.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше