VICE News: Штаб Трампа, Олег Дерипаска, таємна зустріч і загадковий російський літак

Американське видання VICE News опублікувало матеріал про зв'язки команди Трампа з агентурою ГРУ. The Insider розповсюдив повний переклад статті…
У серпні 2016 року приватний літак, яким користується російський олігарх Олег Дерипаска, вилетів з Москви в аеропорт Ньюарк-Ліберті, що в Нью-Джерсі, недалеко від Нью-Йорка. Gulfstream G550 з реєстраційним номером M-ALAY приземлився після півночі і, згідно з опублікованими даними про польоти, в другій половині дня відлетів назад в Москву.
П'ятдесятирічний Дерипаска – засновник "Базового елементу", російського промислового конгломерату, який володіє великими пакетами акцій алюмінієвих, енергетичних і будівельних компаній. Його статок оцінюється в $6 млрд., і він може дозволити собі відправити приватний літак на інший бік планети, коли побажає. Але, як говорить обізнане джерело, той серпневий політ привернув увагу парламентського розслідування – частково через те, що відбувся в дуже цікавий момент.
Літак приземлився в Ньюарку через декілька годин після того, як поблизу, у Манхеттені, Пол Манафорт, тоді голова виборчого штабу Дональда Трампа, зустрівся з Костянтином Кілімніком. Майже десять років Кілімнік був перекладачем і помічником Манафорта в Україні. Декількома тижнями раніше, як пише The Washington Post, Манафорт написав своєму старому партнерові і попросив запросити Дерипаску на "приватну нараду".
Комісія Конгресу, яка розслідує російське втручання у вибори 2016 року, зараз, як розповідають два обізнані джерела, з'ясовує подробиці стосунків між Манафортом, Кілімніком і Дерипаскою. Короткий політ "Гольфстріму" до Нью-Джерсі викликає нові питання про стосунки цієї трійки під час виборчої кампанії.
Багато хто вважає, що Кілімнік – це та безіменна людина, яка має зв'язки з російською розвідкою, про які йдеться в документах, представлених цього тижня в суді спеціальним прокурором Робертом Мюллером. Кілімнік довгий час заперечував свій зв'язок з розвідкою.
У 32-сторінковому обвинувальному висновку у справі Манафорта, складеному командою Мюллера, йдетсья про банківське шахрайство і фальсифікацію податкової звітності у зв'язку з його роботою на колишню владу України.
Представник Дерипаски підтвердив редакції VICE News факт польоту "Гольфстріму" до Нью-Джерсі, але заявив, що політ не мав жодного відношення до пропозиції Манафорта про нараду і що Дерипаска такої пропозиції ніколи не отримував. "Пасажирами цього літака на початку серпня були тільки члени сім'ї Дерипаски, – написав в електронному листі представник, котрий попросив не називати його ім'я. – Як вже було заявлено раніше, Дерипаска не спілкувався, не зустрічався, не брав участь в нарадах і не взаємодіяв з Манафортом в період підготовки до виборів, під час виборів і після них. Таким чином, ми повторюємо, що будь-які публікації, де мається на увазі, що Дерипаска прямим або непрямим чином спілкувався з Манафортом в 2016 році, будуть констатацією помилкового факту".

"Персона А має зв'язки з російською розвідслужбою"

Минулого вівторка ввечері команда Роберта Мюллера опублікувала обвинувальний висновок, де сказано, що неназваний партнер Манафорта "має зв'язки з російською розвідслужбою і мав їх у 2016 році". Згідно з документом, давній діловий партнер Манафорта Рік Гейтс, який займав різні високі пости в штабі Трампа, заявив, що одним з партнерів штабу був "колишній російський розвідник з ГРУ".
Ім'я цього партнера, якого в документах називають просто "персоною А", не названо, але його докладний опис, складений прокурорами, дуже нагадує Костянтина Кілімніка.
Кілімник не відповів на надіслані йому електронною поштою запити щодо коментарів; двоє його знайомих, включно із журналістом, що працює в Україні, контактували з ним в 2017 році і розповіли VICE News, що в останні місяці він перестав відповідати на запити про інтерв'ю. Проте з документів команди Мюллера відомо, що до кінця листопада 2017 року Кілімнік підтримував електронне листування з Манафортом.
У Гейтса, згідно з тим же документом, в останні тижні кампанії 2016 року були численні Контакти з "персоною А". У лютому Гейтс визнав себе винним у змові й наданні неправдивих свідчень ФБР та уклав угоду, зобов'язавшись співпрацювати з розслідуванням Мюллера, яке ще триває.
Представник команди спецпрокурора Пітер Карр відмовився давати VICE News коментарі у зв'язку з цією історією.
В минулому Кілімнік категорично заперечував будь-який зв'язок з російською розвідкою; одного разу він через адвоката Манафорта заявив The Washington Post, що в Росії на початку 1990-х років служив військовим перекладачем і "не мав жодного відношення до російської чи будь-якої іншої розвідувальної служби".
Люди, котрі знають Кілімніка, називають його дуже розумною і хитрою людиною. Він добре володіє англійською і шведською; говорять, що у нього хороші зв'язки в українських і російських ділових колах. Ті ж джерела розповідають, що у нього були добре налагоджені контакти з працівниками амбасади ЗДА в Києві.

"Права рука Манафорта в Києві"

Колишній український державний чиновник, який багато років знає і Манафорта, і Кілімніка, в інтерв'ю кореспондентові VICE News назвав останнього "правою рукою Манафорта в Києві". Він розповів, що Кілімнік "був особистим перекладачем Манафорта на зустрічах високого рівня".
Колишній чиновник продовжив: "Я знаю, що Кілімнік у той час був бажаним гостем в американському посольстві і ніхто не підозрював, що він може бути російським шпигуном". Американські дипломати і співробітники зовнішньополітичного відомства підтвердили, що Кілімніка знали в американських дипломатичних колах.
Як писали торік в газеті Politico, повернувшись із зустрічі з Манафортом в Манхеттені в серпні 2016 року, Кілімнік розповів неназваному співбесідникові з України, що з його допомогою з платформи Республіканської партії були видалені формулювання, які припускали жорсткішу позицію відносно Росії.
Тоді пропонувалася поправка, що закликала надати Україні "летальне захисне озброєння", щоб вона могла захиститися від Росії. Зараз, за повідомленням Reuters, команда Мюллера вивчає, яким чином ця фраза була видалена з платформи на з'їзді Республіканської партії в липні 2016 року.
"Він переконав мене, що бере участь в дискусіях навколо платформи, але абсолютно не обов'язково через Пола", – сказав Politico якийсь киянин, що "обертається в тих же колах", що і Кілімнік. Але ця людина додала, що Кілімнік міг "просто хвалитися, як це роблять політконсультанти".

"За умови, що він купить мені квиток"

7 липня 2016 року, через декілька місяців після приєднання до кампанії Трампа, Манафорт надіслав електронною поштою Кілімніку записку, щоб той передав її Дерипасці. Декількома роками раніше Манафорт надавав Дерипасці інвестиційні та консалтингові послуги, але потім їхні ділові стосунки зіпсувалися.
У січні компанія, яка контролюється та фінансується Дерипаскою, подала на Манафорта і Гейтса до суду, вимагаючи від них щонайменше $25 млн. відшкодування збитків, пов'язаних зі спільним підприємством, що не реалізувалося, у сфері доступу в мережу через кабель в Україні, як випливає із судових документів.
"Скажіть босові В., якщо йому потрібні приватні наради, то ми можемо це влаштувати", – писав Манафорт Кілімніку (листування опубліковане журналом The Atlantic). Як пише журнал, В. – це помічник Дерипаски на ім'я Віктор.
Представник Манафорта Джейсон Мелоні підтвердив, що опубліковане листування Манафорта і Кілімніка справжнє, але назвав його "нешкідливим" і сказав, що згадані наради так і не були проведені.
29 липня Кілімник надіслав Манафорту лист під заголовком "Чорна ікра" з пропозицією особисто зустрітися. Кілімнік писав, що у нього є "важливі повідомлення" для Манафорта від неназваної персони "за умови, що він купить мені квиток".
"Сьогодні я зустрічався з хлопцем, який кілька років тому подарував вам найбільшу банку чорної ікри", – писав, згідно з публікацією в The Atlantic, Кілімнік.
"Ми говорили про цю історію близько п'яти годин, і в мене є для вас декілька важливих повідомлень. Він просив мене проінформувати вас про нашу розмову. Я відповів, що для цього треба буде спочатку доставити вам повідомлення і, в принципі, я готовий це зробити, але за умови, що він купить мені квиток. Це стосується майбутнього країни і виключно цікаво. Отже, якщо ви не проти ідеї загалом, будь ласка, дайте мені знати, які дати і місця вам підійдуть, хоч би наступного тижня, щоб я міг приїхати і побачитися з вами".
Манафорт, згідно з публікацією, відповів: "Краще у вівторок". Наступний вівторок був 2 серпня.
Раніше писали, що зустріч Манафорта і Кілімніка в манхеттенському сигарному клубі Grand Havana Room відбулася 2 серпня або "приблизно за два тижні до відставки Манафорта" з поста керівника штабу Трампа, яка відбулася 19 серпня. Джерела VICE News не змогли підтвердити точну дату зустрічі на початку серпня 2016 року.
Приватний "Гольфстрім", що приземлився в Ньюарку після півночі 3 серпня, згідно з фільмом-розслідуванням, опублікованим в лютому Олексієм Навальним, раніше перевозив Олега Дерипаску. Навальний розповідає про зустріч з високопоставленим російським чиновником на яхті біля узбережжя Норвегії за декілька днів до повернення літака до Москви. Дерипаска назвав твердження Навального "обурливими брехливими звинуваченнями", проявом "спланованої замовленої кампанії, направленої на дискредитацію репутації".
Представник Дерипаски підтвердив польоти літака на початку серпня 2016 року, але не відповів VICE News на надіслані електронною поштою питання про те, чи дійсно "Гольфстрім" належить мільярдерові. Навальний у своєму фільмі простежує переміщення літака і за допомогою повідомлень в Instagram та іншій інформації у відкритому доступі представляє докази того, що, за його твердженням, Дерипаска зустрічався на яхті біля узбережжя Норвегії з віце-прем'єром Росії Сергієм Приходько в перший же вікенд після повернення літака з Ньюарка.
Той факт, що "Гольфстрім" з реєстраційним номером M-ALAY на початку серпня 2016 року зробив короткий візит до Нью-Джерсі, зафіксував у своєму блозі на початку березня молодий незалежний журналіст, студент Університету Каліфорнії в Ірвайні Скотт Стедмен; пізніше про це повідомило незалежне мережеве видання The Bell.
І Манафорт, і Кілімнік заперечують, що їхня бесіда на початку серпня мала прямий стосунок до майбутніх президентських виборів у США. У червні 2017 року Кілімнік говорив The Washington Post, що він обговорював з Манафортом "неоплачені рахунки" і "поточні новини", а також, що їхня розмова "ніякого відношення не мала до політики або до президентської кампанії в США".
Представник Манафорта Мелоні заявив, що "немає нічого ані дивовижного, ані підозрілого в тому, що два політконсультанти розмовляють про політичні новини дня, зокрема про злам серверів Національного комітету Демократичної партії, про який розповідали в новинах".
Дати VICE News коментар для друку Мелоні відмовився.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com