Шевченкова КАВА

13 листопада 2015
Oxana Stepova
Сьогодні кава стала таким собі must-have у всьому цивілізованому світі. Насолоджуючись філіжанкою кави, ми навіть не замислюємося, що вона - "народна" героїня в Європейському вимірі.
 
У 1664 році французький король - Сонце Людовік XIV на званому обіді в Луврі, скуштувавши каву, схвалив цей екзотичний напій, і він став невід’ємним атрибутом придворних церемоній.

Та вже у 1674 році, тобто через 10 років потому, в Англії жіноцтво оголосило каві справжню війну, подавши королю Карлу II так звану "Жіночу петицію проти кави", в якій рішуче наполягало заборонити цю "огидну, смердючу, нудотну бурду". Слід зауважити, що жіночий протест був суцільно справедливий, оскільки прекрасній половині людства вхід до "Coffee Houses", як їх називали англійці, був заборонений. Та, навіть попри гнів розлючених жінок, через рік кава святкувала свою остаточну перемогу.

Вже у 1684 році, наш славетний козак Юрій Кульчицький відкрив першу кав’ярню у Відні. Він же запропонував відвідувачам і всесвітньо відому сьогодні каву по-віденські, а також смачний та улюблений всіма рогалик. А 1734-го року вперше було виконано жартівливу "Кавову кантату" Йоганна Баха, тобто вся Європа оспівувала каву, смакувала нею, сперечалася через неї та без кави вже не могла.

Тож, загадковий аромат кави доноситься до нас через століття і стає ще більш жаданим і запашним.
Якось Кюхельбекер, товариш О. Пушкіна по ліцею, зачарований кавою написав: "Кофе – я тебя пою". І справді, кава сьогодні з нами усюди зранку й… до ранку. За чашкою кави хтось просто спілкується з друзями, а дехто, навіть, вирішує долі цілих країн та світу.

Так, у 1860 році за спогадами К. Юнге (уродженої Толстої, батько якої поклав багато зусиль для повернення Т. Г. Шевченка із заслання), в останній Великдень у своєму житті у далекому та холодному Петербурзі Тарас Шевченко саме за чашкою кави в колі друзів переймався долею своєї країни. Він не співав Оди каві, але за кавою він оспівував рідну українську землю. Ці яскраві розповіді не залишали нікого байдужим. Звертаючись до співрозмовників він називав кожного по-українськи лагідно "Серденько моє", що зігрівало кожному душу і серце. Наш Кобзар не просто розповідав - він поетично малював картини українського життя, співав українські пісні, читав вірші. Така кава набувала суто українського присмаку, ні з чим незрівняного.

У Київському будинку-музеї Т.Г.Шевченка зберігається його улюблений вишуканий порцеляновий кавник, в якому поет заварював міцну каву по-турецьки.

На жаль, сьогодні "українська кава" найгіркіша в Європі, і нам всім добре зрозуміло чому. Каву зі смаком гіркого полину п’ють наші страждальці-воїни в зоні АТО.

Наш Тарас неодмінно підтримав би фізично виснажених, але духовно незламних українських солдат. Він би підбадьорив їх своїм палким словом та батьківським поглядом. Ще за своє життя він, як пророк, передбачав, скільки лиха випаде на долю українців.

Тому,у спадщину Тарас Григорович залишив нам свої вірші-обереги, які неодмінно захистять українських воїнів від будь-якого лиха.

І наші хлопці з гідністю витримають ці жахливі випробування, а потім живими та здоровими обов’язково повернуться до своїх родин. І ми всі разом, всією Україною, зберемося і заваримо нову, духмяну каву на святій Дніпровській воді. І буде вона з ароматом причорноморських степів і карпатських трав, приправимо її народними спеціями: любистком, чорнобривцями, м’ятою. Ця кава стане для всіх нас найсолодшою і найдорожчою. А заодно згадаємо і великого Тараса, і його щирі слова до людей "Серденько моє!" Хай ці слова завжди обіймають всю нашу Україну - з любов’ю до людей і до Бога. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше