СВЯТКУВАННЯ ДНЯ НАРОДЖЕННЯ НА РУСІ. ТРАДИЦІЇ ТА ПРИКМЕТИ

10 серпня 2015
Ꙗсьноокъ
Слов'янські повір'я свідчать, що, коли людина з'являється на світ, до її колиски приходять три духи: Горе, Недоля і Кручина та насилають на дитину страждання. Вони не щадять ні бідних, ні багатих. Ось тільки вони - солодкоїжки і якщо біля колиски новонародженого або в тій ж кімнаті поставити блюдце з медом, солодку булочку і чарку з червоним вином, то Горе, Недоля і Кручина накинуться на солодощі та пощадять новонародженого. Згодом злісні духи щороку наближаються до столів людей, які святкують день народження, щоби напаскудити. Тому на столі обов'язково повинні бути мед або медовуха, солодкі пироги і червоне вино.

З появою злих духів пов'язана прикмета, за якою не можна відзначати день народження раніше чи пізніше, а тільки в той день, коли народився. Адже якщо святкування переносять, то Горе, Недоля і Кручина, з'явившись до святкового обіду, залишаться голодними.

Після того як злі духи поласували і забралися по своїх демонічних справах, до новонародженого прибувають добрі духи: Воля, Доля та Услада. Вони величні, прекрасні та ніколи не поспішають, тому злі духи завжди і встигають накапостити раніше. Але не варто думати, що якщо Воля, Доля та Услада прийшли, то відразу обдарують новонародженого заступництвом. Їх заступництво ще потрібно заслужити.

Для цього іменинник повинен бути гарно одягнений, бажано в червоний колір. У кімнатах повинні панувати чистота і порядок, звучати музика струнних інструментів, а сам новонароджений - перебувати в прекрасному настрої. Якщо він засмучений чи сердитий, то, подивившись на похмуре обличчя, духи можуть піти. Звідси і прикмета, що в день народження не можна віддаватися сумним думкам і сваритися.

Існує й інша прикмета: якщо іменинник не подякує гостям, то добрі духи можуть не послати йому прибутку. Раніше існував звичай, за яким той, хто святкує день народження, повинен був зробити кожному гостю подарунок. У наш час, цей звичай втрачений і зберігся тільки в деяких країнах Сходу.

ПИРІГ

Над головою іменинника розламують пиріг з яйцями і гречаною кашею. Крім удачі цей обряд приносить гроші, прибуток, здоров'я. Пиріг потім не їдять. В давнину після свята його віддавали убогим або несли на перехрестя. Справа в тому, що, за повір'ями, ліворуч у людини мешкає злий дух, а праворуч - добрий. Перехрестя - місце їхньої зустрічі, і обидва отримають там свою половинку пирога.

ПРИВІТАННЯ

Традиція, що змушує вислуховувати безліч привітань у день народження, відноситься до часів, коли біля колиски новонародженого було потрібно багатослівно захоплюватися: "Розумний, красивий, щасливий"... Таке вихваляння малюка було замовлянням на удачу: не нахвалиш - зросте нещасливим. Але коли дитина підросте, похвали, звичайно, потрібно стримати. Обряд вихваляння стосується тільки дуже маленьких дітей. Дорослому в день народження також необхідно чути добрі слова на свою адресу. Найкраще - у віршах, бо рими і ритм набагато активніше залучають позитивні енергії, ніж коротке побажання: "Успіху тобі та здоров'я".

ГОСТІ

Великий пласт повір'їв пов'язаний з кількістю гостей, які приходять на свято. Нещастя непарна кількість гостей може принести з однієї причини - хтось з них не має пари. Гість, відчуває самотність в компанії, може наврочити, позаздрити або побажати зла. Головне - стежити, щоби гості не відчували себе обділеними увагою, щоб усім було добре і весело.

СВІЧКИ

"Коли народилася людина, на небі запалюється нова зірка, щоб освітлювати їй шлях", - свідчить повір'я.

Зірка - символ душі людини, надія і сила, (провідний) вищий дух, що веде за собою. Це дух-охоронець, який оберігає від нещасть, дає сил до життя і виконує заповітні бажання. На землі символом провідної зірки є полум'я свічки. З цим переказом пов'язаний звичай запалювати на день народження свічки і гасити їх, своїм диханням, загадуючи бажання. Кількість свічок, рівне числу, скільки вповнюєтсья років, показує накопичений потенціал, досвід, без якого виконання бажання неможливе.

Свічки, розташовані по колу, створюють "кільце сили" і наділяють енергією, необхідною для виконання бажання. Поганою прикметою вважається, коли одна або дві свічки не гаснуть, хоча людина дме і дме. Можна це пояснити якістю свічок, наявністю протягів, але насправді це показує, що виконання бажання відкладається. Зараз деякі автори пишуть, що не можна ставити в пиріг свічки, якщо людині виповнюється 3, 9, 12 або 18, 40, 95 або 100 років. Ця вельми суперечлива прикмета діє, якщо в неї повірити. У такому випадку можна купити одну свічку, написавши на ній число прожитих років.

ПОДАРУНКИ

Ні в якому разі не можна купувати подарунок самому собі, а потім віддавати його комусь, щоб людина подарувала ніби від себе. Це стирає енергію удачі, закладену в кожному подарунку. Існують речі, які дарувати заборонено, оскільки це може призвести до нещастя. Іноді буває, що гості, спеціально чи мимоволі, своїми подарунками можуть завдати винуватцеві події "енергетичного удару".

Щоб нейтралізувати негативну дію такого подарунка, необідно його ніби купити, викупити, віддавши за нього непарну кількість копійок. Але можна і посилити вплив, сказавши при цьому про себе, до того як взяли подарунок у руки: "Що мені принесли, собі забрали". До сліз і неспокою - дарувати носові хустки, зубні щітки, мило, мочалки, щітки, швабри, пральний порошок та інші миючі та засоби чищення. 

І ще: Пам'ятайте про те, що під час святкування дня народження імениннику не можна двічі переодягатися. Коли виникає потреба змінити одяг? Коли його забруднили! На думку екстрасенсів, одяг брудниться тоді, коли в ауру новонародженого "проникла чужа негативна енергія". Щоб уникнути недоброго впливу, треба плюнути три рази через ліве плече і шепотом вимовити слова: "Не до біди, а до добра".

Безумовно, в день народження ні в одній з ваз не повинно бути парної кількості квітів. А непарна кількість піднесе імениннику зміни на краще в його долі, вдале подолання труднощів. Розбитий під час святкування посуд викидають не раніше, ніж коли останній гість покине будинок. Цей звичай пов'язаний з уявленням про те, що розбитий посуд та сіль, що перевертається, означає, що хтось із гостей приніс із собою біду. Тому негайно після відходу останнього гостя розбитий посуд виносять з дому, щоб разом з ним покинули будинок і неприємності.

І нарешті, про ті "заходи безпеки", які бажано прийняти, щоб ваш день народження не був затьмарений прикрими неприємностями. Якщо людині потрібен комплект постільної білизни або набір рушників, він може попросити, щоби подарували ці предмети, але тоді треба віддати за подарунок символічну суму грошей - "П'ятачок". Колись давно П'ятак був талісманом удачі та аналогом, нерозмінного рубля з казок, що приносить прибуток і нейтралізує злу волю.

До сварок - дарувати гострі, колючі та ріжучі предмети, у тому числі вилки, бритви. До розлучення - дарувати годинники, декоративні водяні та пісочні. До розлучення - дарувати прикраси з аметистом, оніксом, місячним каменем. Знову ж, якщо за такі дари буде віддано п'ять копійок то прикмети можуть і не подіяти. Але все-таки краще пам'ятати, що день народження - дуже важливе свято тому варто приберегти ножі з сокирами і дарувати імениннику лише те, що ні в якому разі не принесе зла!

У день народження люині не можна ні займати грошей, ні давати в борг. Згідно з народним спостереженням, "в борг даєш - своє віддаєш (мається на увазі благополуччя), в борг займаєш - чужу біду приймаєш". Не можна справляти день народження заздалегідь або пізніше дійсної дати. Не справляють багатолюдно для чоловіка сорокаріччя, для жінки п'ятдесят три роки, для дитини тринадцять років. Ніколи не кличуть гостей вкількості дев'яти, тринадцяти, вісімнадцяти, двадцяти одного, п'ятдесяти, дев'яноста дев'яти і ста чоловік. Ці числа скорочують життя імениннику. Не радять на іменинах подавати млинці на стіл, якщо на гаряче заплановано блюдо з рису (плов). Не ставлять на стіл свинячу голову, не їдять голубів. Ці страви - до загибелі іменинника. Якщо у вас в хаті є собака, то врахуйте наступне: гості можуть заспівати, а деякі собаки мають звичку підвивати, коли люди співають або грають на музичних інструментах. У будь-який інший день це б розчулило: мовляв, собачка теж співає. Однак знайте - виюча собака зазиває погибель до іменинника. Якщо ви вирішили відзначити день народження в людному місці, поцікавтеся, чи не справляли тут напередодні тризну після похорону. Якщо справляли, шукайте інше місце або святкуйте вдома. 

Традиція святкування ДН дуже давня, та сходить до глибокого анімізму. Крім того, пам'ятайте, ДН - це незвичайне свято, це день, коли Всебог Род - подарував вам життя, через ваших рідних батьків.

Слава Роду,
Слава Предкам нашим!

Радимо вам також почитати:

Дошлюбні відносини в українській традиційній культурі. Польові записи
Число 7 у слов'янській традиції
Трисуття - символ бога Трояна, Триглав, Рода-Сокола, Мокоші

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше