СВАРОГ/ІСВАРОГ. БОГ НЕБА У ВЕДИЗМІ ТА В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ТРАДИЦІЯХ

8 серпня 2014
Ꙗсьноокъ
Згідно уявленням стародавніх слов'ян, Сварог створив цей світ шляхом створоження, згущення матерії. Тому сир, або «створожина», був для них образом і символом Творіння Світу. Себе вони вважали Стварь'ю, тобто утвором Стварога. Тому солодка сирна паска, обов'язковий атрибут язичницького великоднього свята, у формі чотиригранної піраміди, яка є символом створення світу і шануванням Верховного Божества слов'ян. 

На Русі в кінці XIX ст. Сварог шанувався селянами у вигляді першого снопа врожаю пшениці або жита, що ставився в червоний кут хати (покуття). Такий сніп, зберігався до наступного врожаю і використовувався в різних ритуалах язичницького походження, але прихованих під християнську символіку. Про Сварога слов'яни говорили: 

«ДІД СИДИТЬ НА ХМАРІ, САМ СЕБЕ ЗА БРАДУ ТРИМАЄ, І СВІТ ЗА НЬОГО ТРИМАЄТЬСЯ».

На небосхилі Сварог відповідає Плугу (сузір'я Оріона), яке пов'язують зі скіфською легендою про небесні дари, що впали перед трьома синами Таргітая (серед них був і плуг). В Україні залишком ритуального вшанування плуга, є різдвяні обходи будинків з ним, покладання його під різдвяним столом т.д. За легендами, що передають наші літописи, Сварог - Бог ковальства і шлюбу, викував золотий плуг і золоте кільце, що оспівується в колядках, щедрівках, веснянках та жниварських піснях.

Культ Сварога зародився, ймовірно, на межі бронзового і залізного віків. Його знали вже кіммерійці і скіфи-орачі. В Україні поширені назви з коренем «Свар» на значній території: давнє городище Саварка, Сва-Ромео на Київщині, село Саварка на Росі, село Сваричів на Івано-Франківщині. Є подібні назви і в сусідніх країнах: Сварха і Сва-Равіс в Прибалтиці, Сварехова гора на Балканах, Сваров в Чехії, Сваречев, Сварине, Сварове в Польщі.

В ведизмі неможлива персоніфікація Сонця. Є Індра, Варуна, Агні, Пу-руша, Савітрі, Мітра тощо; і всі вони - іпостасі єдиної істоти, бо жодне з цих божеств не має переважного значення. Таке ж становище, по суті, і в язичництві давніх слов'ян. Є Ісварог-Ісва-Ра-Ішвара пізнього періоду Вед, якого можна назвати Батьком Божеств, якщо опиратись на теорію, що є Брахма, Бог непізнаваний в собі. У слов'ян він носив ім'я Пращура, тобто Предка. Його називали Прадєдо, Прадо. І Земля носила ім'я Прабаба-Праби. Іноді вона носила ім'я Прабкі. Від Прадіда з Прабабою пішли Боги і люди.

Ісварог доручив Богу Коляді коло часу. Це Коло було символічно представлено в Колядині Дні, близько нашого Різдва, а особливо в Кришень-День, тобто коли після Зимового Сонцестояння день подовжувався. З цього видно, що в основі язичництва теж сонячний культ. Коло уявлялося в такому вигляді: Слов'яни, що збиралися на Зимові Святки, ставали в Коло, близько Зими-Баби (образ Землі Взимку), перед якою запалювалася солома, і від цього вогню (Агні) запалювалася скудела, в центрі колеса з воза, яка з піснями і галасом, музикою і танцями ганялася по дорогах. Коло мало бути з сімома спицями, що символізували сім кольорів (квітів) Агні. Звичай цей зберігався на Русі до самої першої великої війни і нам доводилося його спостерігати самим. В деяких місцях в колі запалювалася «смолянка», зазвичай залізна коробка з деревною смолою. В інших місцях на кожну спицю прив'язувалася свічка, яку запалювали і в такому вигляді коло ганяли вулицями, як обіцянку весни. 

Небо-Сварга було місцем, де жив Сварог-Ісварог. Коли Небо покривалося хмарами під час святкувань, говорили, що «Сварог сердиться». Коли сяяло Сонце, говорили: «Сварга радіє». Небо було тим, що «прилігло до землі», і цей союз Неба з Землею звіщався як Коло, бо «наовколе Земле Небо есь прильнуто», а дивлячись навколо себе в поле, можна бачити Свароже Коло. Звідти ідея Кола-Колеса, як ідея Сварога. Окружність як нескінченність - символ божества. Сонце теж округле. Коло Року - обертання сезонів. Запалювання серця Кола, таким чином, обіцянка повернення світла і тепла. 

Про Сварога, як і про Брахму, не говориться в слов'янських повір'ях або легендах. Він Дідо або Прадо і тільки. Відомо, що, «коли Сварог Землю зліпив, та створив Богів, дітей своїх, а ті на Землю спустилися і стали бавитися, а потім подалися, кому чуб вирвали, на земь кинули, а влас упав, там древо взялося, а де жмут, там ліс цілий». 

По створенню Богів, Сварог створив людей: Прада і Прабу. Цікаво, що Прадо зливається з ним самим, зрештою, як Пітріс зливається з Індрою-Агні-Варуною. Але відповідність цієї першої Тримурті, ще ведичної, є і в слов'янській релігії Триглав-Тримурті. Це Триглав Рюгена. Він же - Коляда, Вишній (Вішну), Сивий (Сива?). І якщо Колядо - Бог Зими, то він же і Бог відродження світла і тепла, і Вишній-Бог, охороняючий тепло, Сивий (згодом Чернобог) його знищує («пожре бо Чернобог светы, а бя тьма»). 

Можливо, одним з найбільш важливих справ Батька Небесного стали створені ним Мале і Велике Коло, часів - земних і космічних. Розширюючись, всесвіт здійснює круговий рух навколо свого центру. Цей рух називається «Коло Свароже». Вселенське Коло Сварога - обертання всесвіту навколо свого центру і своєї осі. Велике Коло Сварога - обертання Галактик навколо центру всесвіту; Велике Коло Сварога - обертання зоряних систем навколо центру галактики; Мале Коло Сварога - обертання планет зоряної системи навколо центру системи. 

Галактика обертається навколо своєї центральної області. У центрі галактики зосереджена лише порівняно невелика частина зірок, тому обертання галактики має свої особливості: Із збільшенням відстані від центру змінюється і кутова, і лінійна швидкість обертання галактики (кутова швидкість убуває, а лінійна спочатку зростає, потім, досягнувши максимуму, починає спадати). Сонце якраз знаходиться на тій відстані від центру галактики, де лінійна швидкість зірок максимальна. Сонце і найближчі до нього зірки рухаються навколо центру галактики зі швидкістю 250 км /c, здійснюючи повний оберт приблизно за 200-220 млн. років (Велике Коло Сварога). 

День або Ніч Сварога - це земна ера, яка триває близько 2160 років. Дві ери Землі становлять Добу Сварога. А шість діб Сварога чи дванадцять земних ер складають тиждень Сварога або епоху Землі з періодом в 25 920 років. У ведичній міфічній традиції опис всесвіту представлено чотирьма ликами і волоссям Сварога: де перший лик - це Білбог, другий - Лада, третій - Чорнобог, четвертий - Марена, а волосся - Волос (Велес). Всі разом вони є Вселенськими Богами або Богами Вищого. Чотири Лики Сварога утворюють Хрест. При цьому чоловічі лики знаходяться по одній лінії хреста (вертикаль), а жіночі по іншій (горизонталь). 

Десять століть християнізації практично повністю витравили імена старобутніх язичницьких богів. І все ж ми досі відзначаєм свято Зворожини (Сварожини, Сварожки, Осінні Діди) – це спільний бенкет, навколо спеціально виритого овального рову, з поминанням предків і прославленням, за чашею з хмільним медом, Бога Сварога: «Щоб добра була Зворожина!». В цей день громада літніх людей варить кашу на лоні природи, тут і споживають, сидячи на землі. Вони знають, що скоро "відправляться на Луки Сварожі", тому й свято назване Сварожини-Зворожини.

Яснооk

Джерела: Ю.Миролюбов "Сакральне Русі", Ю.Миролюбов "Ріг-Веда і язичництво", Великий Езотеричний Довідник Степанова А.М.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше