Сонцеслав - самобутній художник-слов'яніст Віктор Крижанівський

18 травня 2018
Маша Пилипчук

Творчий псевдонім Віктора Крижанівського  - Сонцеслав - влучно описує його потужну мистецьку практику у дослідженні та відродженні прадавніх слов’янських вірувань, де сама Природа щедро дарує людині мудрість гармонії та краси. Духовним кредо художника Сонцеслава стало єднання українців навколо багатої досконалої спадщини пра-пра-прадідів, і це знайшло своє найяскравіше відображення у численних полотнах мистця на сакральну тему.

Народився Віктор Володимирович 12 травня 1950 року в селі Заячівка на Ковельщині,  писали "Волинські Новини". В одному із інтерв’ю згадував дитинство і свою малу батьківщину: «Я виріс на Волині, неподалік Колодяжного, де народилася Леся Українка. Я рано познайомився з творчістю Лесі Українки, а бачене довкола підтвердило: Природа – жива, вона одухотворена… У мене ще в дитинстві відбувся переворот до того прадавнього світобачення людей, які жили в ладу з природою, які розуміли її».

Згодом – військова служба на Північному флоті, правця робітника на заводі «Арсенал», а одночасно і заняття в образотворчих студіях. В 1976 році молодий чоловік вступив до Київського державного художнього інституту. Поїздка у складі групи студентів до Німецької Демократичної Республіки і відвідання всесвітньо відомих європейських музеїв, в тому числі знаменитої Дрезденської галереї, надихнули художника-початківця на активну виставкову діяльність. Одна з його перших персональних виставок відбулася у рідному заводі «Арсенал». Її експозицію склали 50 полотен. В 1982 році художник успішно захистив дипломну роботу на тему «Стародавній Київ» і отримав запрошення на викладацьку роботу до своєї «альма матер». З 1982 по 2010 роки педагогічної роботи авторитетний викладач пройшов усі кар’єрні сходинки, досягнувши заслуженої посади професора кафедри графічного дизайну Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. 

Мистець успішно і яскраво реалізував себе в малярстві. На численних республіканських, національних і міжнародних виставках Віктор Крижанівський презентував  творчі роботи в жанрах станкової графіки, олійного живопису, офорту, акварелі, пастелі.  Серед його творів «Сторінки Переяславської ради», «Шевченко у Петербурзі»,  «Біль попередження», «Волинь» та інші картини, котрі стали надбанням музейних скарбниць України та приватних колекцій шанувальників мистецтва за кордоном. У творчому резюме художника – 10 персональних презентацій. У 1988 році Віктор Крижанівським став членом Національної спілки художників України, отримавши професійне визнання на національному рівні. 

Значну частину духовного життя і творчості мистця становлять його полотна-дослідження міфології стародавніх слов’ян. Після розпаду СРСР в українському інформаційному середовищі з’явилися автентичні джерела прадавньої української віри. Віктор Крижанівський став одним із перших художників, які включилися в мистецьку реконструкцію слов’янського культу. 

Він активно спілкувався з українськими і закордонними дослідниками язичницьких духовних практик і став одним із співавторів ідеї створення Центру рідновірів (тепер це Центр Рідновірів Русі-України). Саме тоді Віктор Володимирович прийняв рідновірське ім’я Сонцеслав і відтоді розглядав творчість як особливий канал до сакральних знань. Образи слов’янських богів йому відкривалися, як він стверджував, під час медитацій – вони сприяли налаштуванню свідомості на прийом і осмислення священних знань предків.

В 2007 році за значний внесок у вивчення і популяризацію міфології слов’янських народів Віктору Крижанівському було присвоєно звання доктора філософії образотворчого мистецтва Кінгстонського університету США. Художник виконав численні розписи храмів Рідної Віри у різних локаційях України. На цьому фото – Віктор Крижанівський біля власного розпису в Святині (храмі) Різдва Лева Силенка, засновника Рунвіри. Сакральні твори художника Сонцеслава сьогодні зберігаються в кожному рідновірському домі – і в Україні, і за кордоном.

«Віктор Крижанівський ніколи не підлаштовується під модні напрямки в мистецтві та не обирає визначені, дозволені і прибуткові теми і сюжети. Він намагається своїми непересічними роботами донести до людей власний виважений погляд мислителя, історика та митця на життя і багатопроявне розмаїття світу через художні образи і символи. Митець вважає, що кожен образ, кожна тема, кожна думка виражені в самобутніх образно-символічних постатях і сюжетах його робіт навіюють людям почуття причетності, гідності й поваги, замилування космічним, священним і світлим минулим нашого древнього, талановитого і могутнього народу», – говорить про творчість художника кандидат мистецтвознавства Володимир Могилевський.

Життя 66-річного художника перервалося раптово і трагічно. 21 липня 2016 року він, як зазвичай, пішов до власної майстерні працювати над картиною «Стрибог». Пізніше дружина знайшла Віктора із смертельними пораненнями в живіт. Рідні та друзі категорично відкидали версію самогубства художника: він був життєлюбом і мав багато планів до реалізації. Однією з моторошних версій трагедії слідством було озвучене ритуальне вбивство. Винуватців злочину досі не знайдено.

За матеріалами сайту Галереї мистецтв 

Маша Пилипчук

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Готуємось до весни: як вибрати пені борд
Весна вже зовсім близько. Що означає, що прийшов час подбати про розваги на свіжому повітрі. Це сприятиме гарному настрою та зміцнюватиме здоров’я. Одним з найкращих помічників в активному дозвіллі може стати яскравий пені борд.
Читати більше