Софія Славінська – акторка Волинського театру імені Словацького

27 червня 2017
Редакція
Софія Славінська народилася у Львові. Проте театральне життя кликало у подорожі містами. Львів, Люблін, Ґданськ, Краків, Вільно, Варшава, а потім – робота в Луцьку у Волинському театрі. І на цьому не завершилися творчі мандри. З театральної сцени жінка пішла у велике кіно.
 
Софія Славінська
photo-lviv.in.ua

 
Софія Славінська народилась 31 грудня 1887 року в місті Львів. Батьками майбутньої акторки були Джозеф та Ельжбета Славінські. Освіту здобула в школі при монастирі сестер бенедиктинок у Львові, де закінчила вісім класів. Потім була львівська драматична школа. Софія Славінська була ученицею Ф. Висоцького та Д. Хмелінського. В 1901 році Софія вперше виступила на сцені Львівського товариства шанувальників сцени (Towarzystwo Miłośników Sceny we Lwowie), яке було засноване в 1899 році.
 
Софія Славінська
photo-lviv.in.ua

З липня 1901 по 1907 рік Софія працювала в трупах Львівського міського та Львівського народного театрів. Паралельно акторка була запрошена у вистави до театру, який створила наша землячка Габріелла Запольська із Підгаєць. У 1904 році вона поселилася у Львові, і разом із другим чоловіком, живописцем Станіславом Яновським, організувала театральну трупу, з якою мандрувала по всій Галичині. Саме з театром Г. Запольської, Славінська гастролювала до Жушува, Дрогобича, Коломиї та інших міст.
 
Софія Славінська
photo-lviv.in.ua

З 1908 року в Софії Славінської наступає період, коли її запрошують на роботу різні театри, спеціально, щоб акторка зіграла головну роль. В 1908 році вона виступала на сценах театрів Варшави та Познані. В 1911 році Софія була запрошена на роботу до одного із центральних театрів міста Краків – Teatr Nowości. 1912-1913 роки Славінська грала на сценах театрів міста Вільно та Лодзь.
 
Софія Славінська. 1932 р.
audiovis.nac.gov.pl
 
В 1916 році Софія на три роки знову повертається на столичну сцену таких варшавських театрів, як "Бі-Ба-Бо", "Сфінкс" та "Qui Pro Quo". В 1919-1925-1930 роках акторка активно працює в театрах Бидгоща, Гданська, Любліна, варшавському "Elizeum" та Львівському міському театрі.
 
Софія Славінська. 1932 р.
audiovis.nac.gov.pl

В 1931 році у Софії Славінської наступає "волинський" період, адже її запрошують до Волинського театру імені Словацького, який був створений в місті Луцьку в 1925 році. На меті були гастролі театру по всіх містах та містечках Волині. Волинським театром опікувалося волинський воєводський уряд. Річний бюджет театру становив 260 тисяч злотих.


 
Софія Славінська
photo-lviv.in.ua
 
Саме у Волинському театрі Софія Славінська відзначила два свої професійні ювілеї. Перший у 1932 році – це 25-річчя акторської гри в "Мадам Х", а в 1936 році – 30-річчя гри матері генерала в п’єсі "Trafika pani generałowej". Разом з акторами волинського театру Софія подорожувала по Волині, Поліссю та Люблінщині.
 
Зліва - постановка "Теорія Енштейна" Варшава. 1935 р
Справа - Софія Славінська в постановці "Пані Х". Луцьк. 1932 р
audiovis.nac.gov.pl

 
В 1932 році Софію запросили зіграти у фільмі "Легіон вулиці". Вона входить у п’ятірку найвідоміших акторів Волинського театру імені Словацького, адже її ім’я часто згадують і сьогодні дослідники театру по всьому світу.
Постановка "Aurelciu, nie rób tego". Вільно
audiovis.nac.gov.pl

  Софія Славінська в постановці "Гроші це не все". Луцьк. 1937 р.​
audiovis.nac.gov.pl
 
Останні роки життя Софія Славінська провела в товаристві ветеранів театру в місті Сколімув (Польща). Особисте життя акторки не склалося, через її професійну зайнятість. Померла Софія 15 серпня 1963 року.

Автор: Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО
Джерело: ​photo-lviv.in.ua
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Найочікуваніші українські фільми 2019 року
Найскандальніший, найдорожчий і наймасштабніший. Це все про українські фільмі, які вийдуть у наступному, 2019 році. Чи виправдають вони очікування глядачів, та чи зростатимуть не тільки кількісно, але й якісно​?
Читати більше