Софі Такер: від злиднів до Олімпу

23 червня 2017
Maksym Fedorchenko
Софі Такер (Sophie Tucker) – одна з найпопулярніших фігур американського шоу-бізу першої половини ХХ століття – в рідному Тульчині на Україні звалася б Соня Каліш. Вона так і звалася, доки не вийшла на сцену, але в рідному для її родини Тульчині ніколи не була. Соня-Софі народилася 13 січня 1887 року, коли родина Калішів прямувала на ПМП до Америки. На батьківщині ж у родини виникли певні негаразди, Калішів навіть переслідували за щось – за що саме, невідомо, але згадаємо, що нацменшини в Російській імперії отримали рівні права з не-меншинами тільки 1905 року.
 
Власне, Соня народилася 25 грудня – але пізніше вона змінила дату народження на 13 січня: "не хочу ділити свій день народження з будь-яким іншим богом", так вона казала.
 
На американському ґрунті Каліші отримали прізвище Абуза та відкрили ресторан. Отам, в сімейному ресторані, Соня й розпочала свою співацьку кар’єру: вона працювала в закладі офіціанткою, а ще встигала співати для відвідувачів. Пізніше в автобіографії Софі Такер з гумором – а гумор і гострі жарти були її фірмовою стравою! – отже, з гумором вона згадувала: "між замовленнями я втискувалася у вузький простір біля дверей та співала з усім драматизмом, на який була здатна, і під кінець останньої пісні на відстані між мною та скринею з цибулею не лишалося нікого, чиї очі б не зволожилися".
 
А далі почалося вже професійне творче життя, й почалося доволі несподівано. Софі була тілиста (про тілистих дівок вона також постійно жартувала – ці жарти ще довго потім повторювала Бет Мідлер); тож її в бурлеск-шоу видавали за дівчину-негритянку з Півдня США (нагадаю, вона походила з єврейської родини з Вінничини). Отже, Софі неперевершено копіювала південно-американський акцент, характерний "дрол", а для переконливості їй мастили обличчя паленим корком.

Тільки випадок дозволив Софі вперше вийти до глядачів із власним обличчям – під час гастролів весь багаж шоу, в тому числі "грим" Софі загубився, і тому вона вразила публіку, повідомивши, що чорне обличчя та південний акцент – фейк, а насправді вона біла, єврейка та зовсім не з Півдня. Є інша версія: Софі свідомо саботувала імідж чорної дівчини з Півдня, та час від часу на сцені знімала чорну рукавичку або "губила" чорну перуку, аби публіка пересвідчилася, що її, так би мовити, талановито шиють у дурні. Публіка була в захваті.
 
Можна сміятися з такого початку чи навіть вважати його недостатньо гідним, але вже незабаром Софі стала чи не найяскравішою зіркою 20-х років. Успіх її подолав Атлантику та поширився Європою – аж до того, що 1926 року Софі виступила перед британськими королем Георгом V та королевою Мері в лондонському Паладіумі, ось так! – Тож історія Соні-Софі – типова історія американського успіху: дівчинка з бідної іммігрантської родини важкою працею та власними талантами вибилася з голоду та злиднів аж на самісіньку верхівку.
 
Аби уявити собі популярність Софі, зважте на таке: коли 1962 року американців запитали, кого вони уявляють, коли чують ім’я "Софі", 95% відповіли: ТАКЕР! Секрет такої популярності – не тільки співи та жарти; особистість Софі приваблювала людей надзвичайно. Талановита, але не марнославна, іронічна, але не жорстока, харизматична, але приязна, щира, easy-going – Софі спілкувалася рівно з усіма. А серед її друзів рахувалися і президенти США (аж семеро), і відомі гангстери (між іншим, дехто Аль Капоне), й очільник ФБР Гувер. Весела була Софі та добра: так, вона змарнувала сотні тисяч доларів на азартні ігри, але мільйони пішли на доброчинність.
 
А її жарти?! – в моєму перекладі це втратить, тому спочатку оригіналом, з публікації BBC: She always had a pretend boyfriend, Abe, in her jokes. So Abe came to her and said, 'Sophie, I'm tired of waiting for you - I'm going to get myself a 30-year-old girlfriend.' "And Sophie said, 'Go ahead. I'm going to get myself a 30-year-old boyfriend. But just remember, 30 goes into 70 a lot more times than 70 goes into 30.'" - Це щось таке: 70-річна Софі мала уявного бойфренда Ейба, свого однолітка, і часто згадувала його на сцені. Казала, що якось Ейб почав скаржитися та нарікати: Ти така повільна, набридло мені чекати тебе, візьму собі 30-річну коханку! – А Софі йому: Давай, любчику, бери, а я собі теж візьму 30-річного коханця, тільки май на увазі, що 30 входить у 70 набагато більше разів, ніж 70 – у 30!
 
Її пісні – Some of These Days; My Yiddishe Momme; The Man I Love; My Pet; I Don't Want to Get Thin; Nobody Loves a Fat Girl, But Oh How a Fat Girl Can Love та десятки інших були надзвичайно популярними, а її платівки отримували золотий статус. Гострі, з перцем жарти Софі розліталися американськими усюдами, та час ішов і робив свою справу. Жанр, в якому працювала Софі, водевіль, поступово сходив зі сцени – для багатьох артистів це стало трагедією, але Софі була занадто розумна та іронічна, аби робити трагедію з будь-чого. Ну, якщо вже зайва вага для жінки, та ще й для актриси була не проблемою, а частиною іміджу та фоном для власних пісень і жартів – можна уявити, наскільки здоровий і живий глузд мала пані Софі! – Отже, вона не засмутилася, а перенесла свою кар’єру в дещо іншу площину – знімалася в кіно, вела радіо-шоу, ставила мюзикли та співала – прихильників Софі таки лишилося чимало навіть після ери водевілю.
 
Так, вона співала! – практично до останніх тижнів життя, коли 9 лютого 1966 року рак легень та ниркова недостатність таки змусили її назавжди зупинитися.
 
Коронними номерами Софі були пісні Some of These Days та My Yiddishe Momme – до речі, цю останню заборонили виконувати в Третьому Рейху, адже там згадувалися євреї, ось так. Я також рекомендую The Man I Love.


 

 
Зрозуміло, що музика стилістики 20-х сьогодні, мало не через 100 років, здається застарілою, є відвертим ретро. Так чи ні, але творчість Софі Такер та інших зірок 20-х і 30-х років, яких майже ніхто з сучасників не застав, була фундаментом, живильним середовищем, з якого постала популярна музика сьогодення. Це варто згадки та вшанування, тим більш – не чужа нам Софі, землячка, а всі поважні довідники з історії поп-музики обов'язково згадують її походження з України!

2017

Фото позичене звідси: www.clickautographs.com
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Гурт "Лінія Маннергейма" та Саша Кольцова презентували кліп на пісню "Колискова"
13 квітня гурт "Лінія Маннергейма" та Саша Кольцова презентували кліп на пісню "Колискова". Автором слів став український письменник та музикант Сергій Жадан.
Читати більше