Софі Такер: від злиднів до Олімпу

23 червня 2017
Maksym Fedorchenko
Софі Такер (Sophie Tucker) – одна з найпопулярніших фігур американського шоу-бізу першої половини ХХ століття – в рідному Тульчині на Україні звалася б Соня Каліш. Вона так і звалася, доки не вийшла на сцену, але в рідному для її родини Тульчині ніколи не була. Соня-Софі народилася 13 січня 1887 року, коли родина Калішів прямувала на ПМП до Америки. На батьківщині ж у родини виникли певні негаразди, Калішів навіть переслідували за щось – за що саме, невідомо, але згадаємо, що нацменшини в Російській імперії отримали рівні права з не-меншинами тільки 1905 року.
 
Власне, Соня народилася 25 грудня – але пізніше вона змінила дату народження на 13 січня: "не хочу ділити свій день народження з будь-яким іншим богом", так вона казала.
 
На американському ґрунті Каліші отримали прізвище Абуза та відкрили ресторан. Отам, в сімейному ресторані, Соня й розпочала свою співацьку кар’єру: вона працювала в закладі офіціанткою, а ще встигала співати для відвідувачів. Пізніше в автобіографії Софі Такер з гумором – а гумор і гострі жарти були її фірмовою стравою! – отже, з гумором вона згадувала: "між замовленнями я втискувалася у вузький простір біля дверей та співала з усім драматизмом, на який була здатна, і під кінець останньої пісні на відстані між мною та скринею з цибулею не лишалося нікого, чиї очі б не зволожилися".
 
А далі почалося вже професійне творче життя, й почалося доволі несподівано. Софі була тілиста (про тілистих дівок вона також постійно жартувала – ці жарти ще довго потім повторювала Бет Мідлер); тож її в бурлеск-шоу видавали за дівчину-негритянку з Півдня США (нагадаю, вона походила з єврейської родини з Вінничини). Отже, Софі неперевершено копіювала південно-американський акцент, характерний "дрол", а для переконливості їй мастили обличчя паленим корком.

Тільки випадок дозволив Софі вперше вийти до глядачів із власним обличчям – під час гастролів весь багаж шоу, в тому числі "грим" Софі загубився, і тому вона вразила публіку, повідомивши, що чорне обличчя та південний акцент – фейк, а насправді вона біла, єврейка та зовсім не з Півдня. Є інша версія: Софі свідомо саботувала імідж чорної дівчини з Півдня, та час від часу на сцені знімала чорну рукавичку або "губила" чорну перуку, аби публіка пересвідчилася, що її, так би мовити, талановито шиють у дурні. Публіка була в захваті.
 
Можна сміятися з такого початку чи навіть вважати його недостатньо гідним, але вже незабаром Софі стала чи не найяскравішою зіркою 20-х років. Успіх її подолав Атлантику та поширився Європою – аж до того, що 1926 року Софі виступила перед британськими королем Георгом V та королевою Мері в лондонському Паладіумі, ось так! – Тож історія Соні-Софі – типова історія американського успіху: дівчинка з бідної іммігрантської родини важкою працею та власними талантами вибилася з голоду та злиднів аж на самісіньку верхівку.
 
Аби уявити собі популярність Софі, зважте на таке: коли 1962 року американців запитали, кого вони уявляють, коли чують ім’я "Софі", 95% відповіли: ТАКЕР! Секрет такої популярності – не тільки співи та жарти; особистість Софі приваблювала людей надзвичайно. Талановита, але не марнославна, іронічна, але не жорстока, харизматична, але приязна, щира, easy-going – Софі спілкувалася рівно з усіма. А серед її друзів рахувалися і президенти США (аж семеро), і відомі гангстери (між іншим, дехто Аль Капоне), й очільник ФБР Гувер. Весела була Софі та добра: так, вона змарнувала сотні тисяч доларів на азартні ігри, але мільйони пішли на доброчинність.
 
А її жарти?! – в моєму перекладі це втратить, тому спочатку оригіналом, з публікації BBC: She always had a pretend boyfriend, Abe, in her jokes. So Abe came to her and said, 'Sophie, I'm tired of waiting for you - I'm going to get myself a 30-year-old girlfriend.' "And Sophie said, 'Go ahead. I'm going to get myself a 30-year-old boyfriend. But just remember, 30 goes into 70 a lot more times than 70 goes into 30.'" - Це щось таке: 70-річна Софі мала уявного бойфренда Ейба, свого однолітка, і часто згадувала його на сцені. Казала, що якось Ейб почав скаржитися та нарікати: Ти така повільна, набридло мені чекати тебе, візьму собі 30-річну коханку! – А Софі йому: Давай, любчику, бери, а я собі теж візьму 30-річного коханця, тільки май на увазі, що 30 входить у 70 набагато більше разів, ніж 70 – у 30!
 
Її пісні – Some of These Days; My Yiddishe Momme; The Man I Love; My Pet; I Don't Want to Get Thin; Nobody Loves a Fat Girl, But Oh How a Fat Girl Can Love та десятки інших були надзвичайно популярними, а її платівки отримували золотий статус. Гострі, з перцем жарти Софі розліталися американськими усюдами, та час ішов і робив свою справу. Жанр, в якому працювала Софі, водевіль, поступово сходив зі сцени – для багатьох артистів це стало трагедією, але Софі була занадто розумна та іронічна, аби робити трагедію з будь-чого. Ну, якщо вже зайва вага для жінки, та ще й для актриси була не проблемою, а частиною іміджу та фоном для власних пісень і жартів – можна уявити, наскільки здоровий і живий глузд мала пані Софі! – Отже, вона не засмутилася, а перенесла свою кар’єру в дещо іншу площину – знімалася в кіно, вела радіо-шоу, ставила мюзикли та співала – прихильників Софі таки лишилося чимало навіть після ери водевілю.
 
Так, вона співала! – практично до останніх тижнів життя, коли 9 лютого 1966 року рак легень та ниркова недостатність таки змусили її назавжди зупинитися.
 
Коронними номерами Софі були пісні Some of These Days та My Yiddishe Momme – до речі, цю останню заборонили виконувати в Третьому Рейху, адже там згадувалися євреї, ось так. Я також рекомендую The Man I Love.


 

 
Зрозуміло, що музика стилістики 20-х сьогодні, мало не через 100 років, здається застарілою, є відвертим ретро. Так чи ні, але творчість Софі Такер та інших зірок 20-х і 30-х років, яких майже ніхто з сучасників не застав, була фундаментом, живильним середовищем, з якого постала популярна музика сьогодення. Це варто згадки та вшанування, тим більш – не чужа нам Софі, землячка, а всі поважні довідники з історії поп-музики обов'язково згадують її походження з України!

2017

Фото позичене звідси: www.clickautographs.com
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Фестивалі, які пройдуть цього літа в Україні
Друзі, літо набирає обертів, а це означає, що починаються літні фестивалі. Ua Modna підготувала для вас корисну інформацію, які заходи необхідно відвідати в Україні, хто стане головними хедлайнерами та багато іншого. Детальніше в статті.
Читати більше