ЯЗИЧНИЦЬКИЙ СЛОВНИК

20 квітня 2014
Ꙗсьноокъ
Березань - райська місцевість, одна з Ріпейськіх гір, так само - назва острова, подібного острову Буяну, або Атлантиді. На острові Березані зростає сонячна береза ​​"вниз гілками і вгору корінням."

Буря-Кінь - кінь бога Перуна: "У коня Перуна перловий хвіст, його гривушка позолочена, великим перлами вся унизана, а в очах у нього камінь Маргарит, куди гляне він - все вогнем горить".

Братчина - вид бенкету на Русі, "скоєний в складчину" в певний час і на якому могли вирішуватися внутрішні питання сільського або міського товариства.

Відогоні - душі, що мешкають в тілах людей і тварин, і в той же час будинкові божки, оберігають родове майно і житло. Кожен чоловік має свого Відогоня; коли він спить, Відогонь виходить з тіла і охороняє належне йому майно від злодіїв, а його самого від нападів інших Відогонів і від магічних чар. Якщо Відогонь буде убитий в бійці, то людина або тварина, якому він належав, негайно вмирає уві сні. Тому якщо трапиться воїну померти уві сні, то розповідають, ніби Відогонь його боровся з Відогонями ворогів і був убитий ними. У сербів - це душі, які своїм польотом виробляють вихори. «Вот, ты счастливый заснул, а твой Ведогонь вышел мышью, бродит по свету. И куда-куда не заходит, на какие горы, на какие звезды! Погуляет, всего наглядится, вернется к тебе. И ты встанешь утром счастливый после такого сна: сказочник сказку сложит, песенник песню споет. Это все Ведогонь тебе насказал и напел — и сказку и песню» (А.М. Ремизов. «К Морю-Океану»).

Верч – обрядовий хліб, який займає поважне місце у весільному обряді. В. - різновид колача, лежня. Готують його на Поліссі. В. здебільшого слугує для обміну між весільними родинами: молодий привозив верч для тещі, а молода – для свекрухи. Форма його була овальною, як і в лежня, однак прикрасами він оздоблювався рідко.

Віче - (слав. «вєт» - рада) народні збори на Русі. Найбільшого поширення набули в період феодальної роздробленості (друга половина 11-12 ст.). На Віче обговорювалися питання війни і миру, кандидатури князів, посадників

Гой - шанобливе звертання до чоловіка. У буквальному сенсі - повноцінний чоловічий статевий член. Звідси - "огой-ний" - чистий, сильний.

Гойна Сила - сила життя, родючості.

Дасунь (неологізм) - місце, що означає "темне царство", населене дасу - демонами або представниками неслов'янських племен (в давнину люди побоювалися "чужаків", що прийшли здалеку, через недостатню поінформованість приписуючи їм демонічні якості).

Кобник - ворожбит по польотам птахів, за найпростішими прикметами, той, що творить коби.

Копа - давньослов'янські збори сходатаїв, чисельність яких могла коливатися від 100 до 300 осіб. Правом голосування на Копі користувалися лише домочадці, які мали постійну осілість. Це були сімейні старійшини - глави родів. Їх ще називали "судді копні", "мужеві обчіе", тобто громадні мужі. 

Крада - жертовний вівтар, палаючий жертовник, вогнище. На ньому спалювали мертвих і приношення покійному (багато слов'янськиx племен використовували кремацію, а не заривання тіл в землю). Нестор Літописець називав їх "Кради і требіща Ідольські". Існувало і божество, що охороняло жертовний вівтар - Світовид. Риба під його ногами означає підземне царство; чаша з плодами - рясне земне життя; колесо - солярний знак - символізує вічне оновлення життя на землі. Цей жертовник чотирикутний; а біля храму Світовида, за описом очевидців, було безліч трикутних жертовників, де одночасно кожен міг принести жертву Творцю - Сонцю і Неба; Матері-Землі; Предкам.

Крив (Кривь) - сила, що протистоїть законам Праві; "Дисгармонія", яка викривлює "музику всесвіту"

Обавник (літ.) - читає славлення і вироки, виготовлювач рис і різів. 

Обіда – птах смутку, яка віщує біду, втрати на полі бою. Тотожна Желі. Згад. у ВК,7б, а також у “Слові…”: “Встала Діва-Обида в силах Даждьбожа внука, плещучи лебединими крильми…” Див. Лебідь.

Посолонь. Противосолонь. По сонцю. Проти сонця. За годинниковою стрілкою. Проти годинникової стрілки. Коловорот (символ) - який руxається проти годинникової стрілки

Сома – (іран. “хаома”, укр. Хома, хміль, хмільне) у аріїв та індусів: божественний напій, а також божество цього напою й Місяця. Половецькі “баби” тримають у руках сому у чаші на череві, яке також відноситься до Місяця (місяць унизу хреста, вайші утворилися з черева Поруші, а ім’я Василь (селянин) ототожнюється з місяцем).

Среча - (Зустріч) богиня долі, один із образів Мокоші. Вона уявлялалась у вигляді красивої дівчини-ткалі, яка випрядає нитку долі. Це нічна богиня - ніхто не бачив, як вона пряде - звідси звичай гадати вночі. Зазвичай в ночі зимових святок проходили ворожіння на майбутній урожай, на приплід і на шлюбні союзи.

Тояга (посох) - свещенний жезл, знак жерця.

Урядник - один із жерців, який керує свещеннодійством на святі.

Хвангур - одна з Ріпейськіх гір Ірія. (Згадується у вірші про Голубину книгу). Цей термін необхідний для розуміння принципу світопорядку в слов'янському язичництві. Вірш про Голубину книгу - це яскравий приклад космологічної слов'янської системи. Хвангур важливий елемент уявлення слов'ян про потойбічний світ.

Ярга - рух весняного сонця по небу. Ярим на Русі називали червоний колір. Наприклад "Гуслі яровчати". У сучасній лексиці це слово зустрічається в колі рідновірів і означає весняне сонце. За нашою теорією, Ярило - весняне божество. 

Ясунь (неологізм) - поняття протилежне "дасуні". В залежності від контексту може означати Вирій, Небо, Небесних Богів. Світла гілка слов'янських богів. Термін ввів Асов (А. Барашков). На наш погляд, це неологізм, але він передає сутність слов'янського світогляду.

| Словеси, що використовуються під час язичницьких обрядодійств - Волхвами, Жерцями, Кобниками, Кощунниками, Потворниками, Обавниками, Урядниками |


БІЛИЙ СВІТ - Все явлене, Простір між Небом і Землею, що тягнеться на всі чотири сторони. Порівн.: ведійск. Акаша і грец. Ефір.

БОЖНИЦЯ (Також крите Капище) - Місце в будинку, де розташовуються обрядові статуї (Чури) і зображення (Святих) Рідних Богів і Предків (Покуття).

ВІДАННЯ - Істинне Знання; глибоке осягнення Законів і Таїнств Богів і Природи; сам процес Духовного пізнання.

ВОЛХВУВАННЯ - Те ж, що і волшба; також - вчинення обрядів; у вузькому сенсі - ворожіння, віщування майбутнього.

ГУДЬБА - Музика

ЖАЛЬНИК - Кладовище, курган, могильник (могила), цвинтар.

ЗАЧИН - Початок, почин, в тому числі початок обряду

ЗДРАВА - Наука про здоровий спосіб життя в ладу з Природою і самим собою.

ЗЕМУН - Втілення Вселенської Матерії; Небесна Корова, що вспоїла своїм молоком юних Богів на Зорі Світу. З Її зоряного молока, що розлилось по небу, став Чумацький Шлях.

ПОКОН (Кон, Покон Роду) - Традиція, уклад життя.

КОБНИК - Ворожбит, Волхвуючий, шаман.

КОЛОДАР (Коло Свароже) - Календар.

КОЛОСЛАВА - Коротке славлення, повторюване (оспівуване) багаторазово під час обрядодійства (наприклад, Велесова колослава: 
"Гой єсє Велесе, єсє гой"

КОЩУНА - Пісня-розповідь про Діяння Богів і Предків

КОЩУННИК - Обізнана людина, співаючий або розказуючий "кощуни"

ЛАДИТИ - Приводити до Ладу, виправляти, зцілювати. (Див. також цілительство.)

МАЯТА (Морока) - Безцільність і безглуздість існування, породжена Духовним невіглаством, потьмареним станом свідомості

КАЛИНОВИЙ МІСТ - Міст між дійсністю і Навью, по якому проходить Дорога Мертвих.

ОБАВНИК - Чорнокнижник, хто розуміється на волошбі, яка твориться за допомогою слова (від дв.рус. Баяти - «говорити»).

ОКРУТА - Перевертіння. Розрізняють Окруту ігрову (перевтілення) і дійсну у плоті.

ОРАТАЙ - Орач, хлібороб

ПТАШИНА МОВА - Одна із таємних мов волхвів, Ірійська мова, призначена для наступних - Десним шляхом.

ПОКУТА - Доля (те, що судилося), Рок; 

ПОСТРИГ - Обряд посвячення, в тому числі і вікового, в якому основну роль відіграють дії з волоссям: їх розчісують, підрізають, підпалюють вогнем

ПОТВОРА - Розділ знання, в тому числі жрецького (наприклад, Кощна Потвора - Чорна волошба, Обрядова потвора і т.д.); В епоху двовір'я на Русі «потвору» називали волшбу, чаклунство, магію.

ПОТВОРНИК - Помічник жерця на обряді, часто його учень. В епоху двовір'ї на Русі «Потворниками» називали відунів, чаклунів, знахарів і т.д.

РАТАЙ - Воїн; одне з Імен Громовержця Перуна

РАХМАНИ - Так в Стародавній Русі називали індійських брахманів, шануючи оних людьми, що живуть поблизу Ірійський Воріт, «поблизу від Раю: «Врахмани... индиане, а живу на реце Ганъгри, еже... из Рая тече, живу нази, ничем же пекущеся земны вещеи, ни о потребе телеснеи». «Рохмани есть люди, и живутъ близъ Рая, въ дрягу древесъ нази пребывающе, и ничтоже света сего имуще».

РУДА - Кров. Звідси Рудяний - криваво-червоний.

РЯД (РЯДА) - Священний Порядок Світобудови (СР санскр. Рита - «Світовий Закон», «Священний Порядок», «Істина») і всякий порядок взагалі; Священний «Договір» між Богами і людьми, Предками і нащадками, Родом Небесним і родом Земним, а також всякий договір взагалі. Проходження РЯДУ є обряд в споконвічному значенні цього слова.

СВІТЛО СЕРЦЯ - Духовне Світло, Самосіяне Світло Всебогом Родом в людині.

СВЯТІСТЬ - Височина Духа, близькість до Богів. Корінь «святий» походить від «світло» і означає не тілесне, але Духовне Сяйво, що не зриме плотськими очима, але видиме Духовним Оком (Велесовим Оком Мудрості).

СИВИЙ - Велес Зимовий. Один із Темних Ликів Віщого Бога. Зображується у вигляді діда

СЛАВЕНЬ (Славлення, Славба) - Обрядова хвала Богам. Також «СЛАВА!» - Обрядовий вигук. Славлячи Рідних Богів, ми єдині з Ними в Дусі, знаходячи так Їх Силу і Мудрість.

СЛАВЬ - Одне із пристанищ Ірійських, Закрадні (Посмертні) Чертоги полеглих з честю воїнів.

СМАГА - Полум'я, вогонь, жар.

СОБЬ - Вища Самість, Істинне Я (АЗ ЄСМЬ), Дух Рода в нас.

СТРАВА - Обрядова їжа

СУРИЦЯ (Суряниця) - Священний напій, що зливається на славу Світлих Богів.

СОКИРОМАХ - Обрядове очищення місця, яке чиниться за допомогою обходу і «обмахування» його сокирою.

ТРИЗНА - Похоронний обряд, що чиниться зазвичай на третій день після смерті, а також поминальний бенкет і військові бої на честь покійного. 

ТРИ МАТЕРІ ЯЗИЧНИКА - Земна мати, яка породила тебе на світ, Мати-Батьківщина і Мати Сира Земля.

УБРУС (Убрусець) - Хустка, рушник.

ВУЗЛИ ЯРІ (Круги Ярі) - Сплетення Животоків в тонкому тілі людини. Найголовніші з Вузлів Ярі - наступні сім: зарод, живіт, ярло, серце, горло, чоло і джерело-Колород.

УРЯДНИК - Людина, що стежить за виконанням тої чи іншої святкової дії, плану; розпорядник на загальному святі, обряді і т.д.

ГОСПОДАРІ МІСЦЯ - Духи-покровителі місця.

ХРАМ - Хороми Богів, крите Святилище (на відміну від Капища - Святилища під відкритим небом).

ЧАРОСТАВИ - Містичні знаки, використовувані в чарах; плетені (складені) чіри (див. чіри).

ЧІРИ - Містичні знаки, Волховські буквиці-руни. У широкому сенсі, Чіри - все те, що накреслено (написано).

ШУЙЦЯ - Ліва рука.

ЯРЛО - Вузол ярі в тонкому тілі людини, розташований на рівні сонячного сплетіння. ЯРЛО пов'язано з плотським тілом людини, крім сонячного сплетіння, з печінкою, залозами, підшлунковою залозою і селезінкою а із Волховських здібностей - з умінням переносити сильний жар і холод.

ЯРЬ - Яра, Сонячна, чоловіча сила; Життєва сила, що протистоїть марі (силі Смерті); «вдих» - течія висхідних Животоків в тонкому тілі людини; внутрішній «жар».

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше