П'яна муза художника Модільяні

23 травня 2018
Ліля Колісник

Амедео Клементе Модільяні. Його перше ім'я означає "улюбленець Бога", проте життя харизматичного художника не можна назвати благословенним. Зараз його картини прикрашають стіни найвідоміших музеїв світу. Модільяні возвеличують досі, його картини коштують мільйони. Хоча життя талановитого італійця пройшло у злиднях та було омите ріками алкоголю. 

pinterest.com

Богемний художник був дуже складною особистістю. Улюбленець жінок, хотів здаватися ще тим нахабцем з трагічною долею. Проте за вічно п'яним способом життя ховалося щось набагато більше. Він обожнював поезію, зокрема Латремоана та його "Пісні Мальдорора". Копію цих віршів він завжди носив із собою. Міг підтримати будь-яку розмову, був відмінним живописцем і скульптором. Індивідуальний та чуттєвий, особливою рисою його картин були видовжені шиї та дивні очі.

Письменник Ілля Еренбург писав про нього: "Полотна Модільяні багато про що розкажуть наступним поколінням. А я дивлюся, і переді мною друг моєї далекої молодості. Скільки в ньому було любові до людей, тривоги за них! Пишуть, пишуть - "пив, буянив, помер" ... Не в цьому справа. Справа навіть не в його долі, повчальній, як стародавня притча..."

pinterest.com

Моді, так його кликали друзі, народився в Італії у 1884 році у сім'ї євреїв. Його батько розорився якраз в час народження хлопчика. 

У віці 11 років Дедо, так його називала родина, захворів плевритом, а в 1898 році - на тиф, який в той час вважався невиліковним. Він одужав, але саме ця хвороба назавжди змінила його життя. За розповідями його матері, у пропасниці Модільяні марив шедеврами італійських майстрів і зрозумів своє призначення - стати художником. Після одужання батьки дозволили Амедео кинути школу, щоб той міг почати брати уроки малювання і живопису в ліворнській Академії мистецтв. Свого часу у нього діагностували й туберкульоз, який врешті його добив.
Малювати Моді навчався в рідному Ліворно, у Флоренції і в венеційському Інституті мистецтв. У 1906 році, коли йому виповнилося двадцять два, Амедео з невеликою сумою грошей, яку змогла зібрати для нього мати, переїхав до Парижа, яким марив уже кілька років. Спочатку він оселився в пристойному готелі, але вже незабаром переїхав в крихітну кімнатку на Монмартрі. Місто зробило його жебраком, голодним, нещасним - і подарувало натхнення. Перші роки він працював ледь не цілодобово, малюючи до 150 ескізів в день.
«Париж мене надихає, - писав Модільяні, - у Парижі я нещасливий, але вже що правда, то правда - працювати я можу тільки тут».
Жити було важко, війна розтягала на шматки людей, таланти, можливості. 

У 1907 році у нього була домовленість з доктором Полом Александром, який став його першим покровителем, платив йому, пропонуючи залишитися разом з іншими художниками в садибі.

Модільяні продавав картини до першої світової війни. Він також виставляв картини у "Салоні д'Амнне" в 1907 році та в "Салоні незалежних" у 1908 році. Здавалося б, усе йде добре, але йшов час, а Моді витрачав все більше і більше часу на пиятику і набув репутацію гульвіси і пияка.

Попри велику кількість романів, які приписують цьому талановитому дивакові, останньою його музою стала юна художниця Жанна Ебютерн. Вона не тямила життя без цього чоловіка. Її батьки були категорично проти цього союзу і, врешті, відреклися від доньки.

Портрет Жанни Ебютерн

Модільяні присвятив їй найбільше портретів. На жаль, кохання Жанни не змогло зцілити паризького художника. Жили вони дуже бідно, Амадео не облишав пиятику та наркотики. Картини майже не продавалися. Частково через поганий характер їхнього власника.

izbrannoe.com

Закінчилося життя живописця в 35 років. З порожніми кишенями, алкогольною залежністю, він помер від туберкульозного менінгіту. Історія його кохання із Жанною справді шекспірівська. 

pinterest.com

Молода жінка, будучи вдруге вагітною, викинулася з багатоповерхівки через день після смерті Амедео. 

Залишилася маленька дівчинка, яку прихистила сестра Моді. Чутка про трагедію, яку Шекспір міг тільки уявити, облетіла весь Париж. Картини Амедео Модільяні шалено зросли в ціні. Зараз їхню вартість оцінюють в середньому у 200 000 000 доларів за кожну. 

Усе життя Жанна, донька художника, по частинках збирала відомості про іменитого батька. Підсумком цього стала робота "Модільяні: людина і міф".

 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com