ПОЛЯНИЦІ ~ ДАВНЬОРУСЬКІ ВОЇВНИЦІ

31 липня 2015
Ꙗсьноокъ
В руських билинах у князя Володимира дуже часто бенкетують "Поляниці, дівчата молодецькі"; оповідач так пояснює це слово: "Поленічи – це були молодецькі воїни-жінки, богатирського роду, воїнству навчені".

В билинах про Дунай, Поленицею виступає його дружина; і Дунай, і Полениця перетворюються на річки. У казці Афанасьєва: "Дівчина, якій з рук і з ніг вода тече: хто цієї води вип’є – на тридцять років молодшим стане (варіант – господиня молодильних яблук) виїжджає зі своїм військом в зелені луги тішитися – все військо з одних дівчат набране". Нарешті, з Китежем і оз.Світлояром пов’язана якась Дівка-Турка, господиня звірів і очільниця жіночого війська (Град Китеж. Горький 1985); можна припустити, що зі Світлояром було пов’язано уявлення про вхід в нижній світ. (Див. Комарович "Китежська легенда" М. 1936; Блінкова і ін. Сов.етногр. N4, 1973). Тема Поляниць в дв.руському фольклорі вимагає подальшого дослідження.

Звернемося до першоджерела:

"Їде поляница молодецька, // Молодецька поляничища велика, // Кінь під нею як сильна гора,// Поляница на коні ніби сіно копиця, // Вона палицю булатну підкидає // Та під хмару, під ходяче, // Однією рукою палицю підхоплює, // Як пером-то лебединим нею грає."

У стародавніх греків був свій ідеал жіночої краси, у наших предків – свій. Це вам не струнка амазонка зі старогрецької вази або з сучасного фильму-фентезі, це жінка серйозна. Засмучує її лише те, що немає їй гідного суперника:

Коли Володимир князь стольний-київський // Мені не дасть та супротивника, // З чиста поля та наїзника, // Я приїду тоді до славного Києва-граду, // Мужиків всіх повирубую, // А всі церкви на дим спущу, // Самому князеві Володимиру я голову зрубаю...

Ні Альоша Попович, ні Добриня Нікитич зв’язуватися з Поляницею не зважилися й Іллі Муромцю не радили, але той не послухався й мало не позбувся голови... Отже, на відомому полотні Васнецова три богатирі, що уважно вдивляються в степову далечінь, напевно прагнуть не продивитися крупну неприємність в особі чергової молодецької Поляниці...

Образ "Поляниці", жінки-богатирші:

Добре відомо, що в епоху середньовіччя, у всіх європейських державах, становище жінки було жахливо важким. Християнська релігія (як і мусульманська) сприяли цьому. Жінка була, по їх вченням, брудною "чащшою гріха". Не могло бути й мови в XI ст. про якихось "Поляниць" - руських дівчат. Це, безсумнівно, були молоді половчанки. Характерно, що і билинний Добриня Микитич теж "прославився" в цьому зв'язку.

Якось гуляв Добриня половецькими степами і зустрів "Поляницю" в "чистому полі", тобто в степу, що сидить на доброму коні. Слово, за слово і почався поєдинок. А це Добрині було не зі Змієм Гориничем битися! Наша Поляниця швидко його перемогла. Причому поразка була ганебною, бо дівчина-половчанка в бою навіть не поранила Добриню а "зірвала" його з сідла! У билині "Поляниця" названа дочкою короля "Ляховецького" ​​Настасьей Нікулічной, проте слід пам'ятати, що ім'я половців вже давно стерлося з пам'яті народної, жіночі тюркські імена не були поширені на Русі та не потрапили в епос. Добриня, під загрозою ганебної смерті, погодився одружитися на "Поляниці", і коли привіз її до Києва, то перш за все дівчину "Привели до "Верушки Крещеной".

Слід сказати, що жінки в половецькому суспільстві користувалися великою свободою і шанувалися нарівні з чоловіками. Жінкам-предкам споруджувалися святилища. Багато жінок змушені були під час відсутності своїх чоловіків, постійно йти в далекі походи (і гинути там), брати на себе турботи, по складному господарству, кочуванню та захисту.

Так і виникав у степах інститут "амазонок", жінок-воїнів, спочатку відображених у степовому епосі, піснях та образотворчому мистецтві а звідти і в дв.руському фольклорі.

Про високий статус половецьких жінок, перш за все, свідчить велика кількість споруджених в їх пам'ять ідолів. Їх було навіть більше ніж чоловічих - у будь-якому разі, збереглося їх більше. Жінки, як і чоловіки, зображувалися стоячи і сидячи. Не виключено, що в результаті загибелі чоловіка в поході, його дружина ставала на якийсь час головою коша. Тому її після смерті і зображували у вигляді стоячої постаті а звичайних дружин багатих і знатних кошових - сидячими.

Амазонки житимуть вічно, якщо постійно вбиватимуть у собі чоловічу лінь, пиху, ненависть, злість, неробство, пожадливість, заздрість, недбалість… і Бог знає, ще яку гору, набутих на Землі недоліків, в ім’я не тільки власного омолоджування, а й духовного відродження Людства, біля  витоків якого вони й були поставлені. Адже існує ж наукове припущення, що саме жінки історично старші за чоловіків на добрих чотириста тисяч років, це досліджують і знаходять все нові й нові наукові докази! 

Якщо вам сподобалась ця стаття, радимо вам також почитати:

Культ Параскеви-П'ятниці
Майя ~ богиня-мати трипільців, слов'ян та усього світу
Дослідження образу Берегині
Корова ~ мати-годувальниця, космічний символ слов'ян
Трисуття ~ символ бога Трояна, Триглава, Рода-Сокола та Мокоші
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше