ПЕРЕПУСТКА У СВІТОВУ ЛІТЕРАТУРУ: "Місто" Валер'яна Підмогильного

ПЕРЕПУСТКА У СВІТОВУ ЛІТЕРАТУРУ

Валер’ян Підмогильний. Місто.

Письменник розробляє тему в трьох пластах: місто вбиває селянську мораль; еволюція головного героя від звичайної людини до письменника; вбивство кохання. У романі це все переплетено, психологічно вивірено, художньо оформлено, що дозволяє віднести “Місто” до шедеврів не лише української, а й світової літератури.

Степан мріє вчитись у місті, щоби повернутись у село й застосовувати свої знання, але доволі швидко місто засмоктує його. Лише наприкінці розповіді в головного героя виникає думка вибратися нарешті звідси. Здавалося б, він зрозумів, наскільки трагічним було його перебування в місті, бо лише село може повернути людину до моральних витоків, проте це лише імпульс, без глибинного розуміння проблеми.

Мрія стати письменником усе більше захоплює Степана. Він справді тямить у художній творчості, а ще його вабить матеріальний бік справи. Ну, і, звичайно, слава. І лише тоді, коли Степан втрачає у житті майже все, починає писати важливий для себе твір.

Головний герой належить до типу людей, які потребують кохання, але не готові віддати все заради нього. З легкістю він розлучається з Надійкою, звабивши закохану в нього дівчину. Іде геть від Мусіньки, яка за роками годилася би йому в матері. Лякається своєї пропозиції одружитися із Зоською й кидає нещасну, яка наклала руки на себе. Жодного разу в нього не виникає докорів совісті. Випадкові жінки роблять його цинічним.

Валер’ян Підмогильний показує свого героя зсередини. Цей психологічний прийом дозволяє глибше зазирнути йому в душу. Місто руйнує в Степанові все, що дало село. В навчанні він себе не знайшов, кохання розгубив. Письменник залишає відкритим питання, чи вдасться Степанові стати відомим літератором.

Валер’ян Підмогильний належав до винищеного радянською владою українського письменництва. Процес входження геніального українського письменництва у світову літературу був загальмований на десятиліття. Втрачене важко поновити й розвити, особливо в сучасну пору, коли абсолютна більшість українських письменників бавиться у псевдо-модернізм. “Місто” Валер’яна Підмогильного залишається одним із небагатьох творів, які можуть слугувати перепусткою українській літературі у літературу світову.

Анатолій ВЛАСЮК

30 березня 2019 року 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Таємниці національного імені: Україна
Таємниця походження імені "Ураїна" непокоїла багато поколінь як вітчизняних, так й іноземних учених. Звідки, коли і, головне, чому саме така назва закріпилася за однією з найбільших сучасних країн Європи?
Читати більше