Остання з ілюзій"Тож, повторюю ще раз: вчетверо більших розмірів, ніж на ескізі, з лакованими краями, чорно-білого забарвлення, без будь-яких випадкових розводів (на цьому вона наголосила особливо прицільно), і щоб (обов’язково!) його не торкався ніхто крім майстра".

"А як же Вам його доставлять?" - зачудовано вони розводили руками.

"Ваші проблеми…", - відрізала вона особливо гостро. "Я Вам плачу такі гроші не для того, щоб ви ставили дурні запитання…".

Вона велично розвернулась і попрямувала до дверей. Виходячи, ще кинула їм на прощання: "Три дні, чуєте? А то платитимете штраф!".

Працівники єдиної в місті похоронної фірми стояли розгублені. Такого дивного та незрозумілого замовлення в них ще не було. Вони б з радістю відмовились, але сума, яку наперед заплатила дивна жінка, змусила їх не просто затамувати подих, а й відняла в деяких мову на кілька хвилин.

Дивно було насамперед те, що вона принесла з собою не просто ескіз домовини, а ще й який ескіз. Вона була промальована до дрібниць, прикрашена надзвичайної краси різьбою…

"Не домовина, а шедевр!", - вигукнув один з них, коли до нього раптово повернулась мова.

"Правда ж?!", - радісно вигукнула вона. "Вчора наснилося, і я одразу намалювала, щоб не упустити жодної деталі… І, до речі, не домовина, а саркофаг!!!".

Вони зачудовано-захоплено дивились на дивну жінку…

"А для кого він призначається?" - насмілився запитати хтось.

Вона повільно окинула когось незрозумілим поглядом, жалісно прикусила губу, і лише згодом промовила кілька дуже добре припасованих одне до одного слів: "Хіба вам не має бути однаково?…"….

"Що?" - вигукнув один і з них, і одразу ж щиро пошкодував про це, бо наткнувся на її спопеляючий погляд…

Ілюзії, мов маленькі мурашки, розбіглись по всій її невеличкій квартирі, поки її не було вдома. Тож, повернувшись, вона першим ділом почала їх збирати. Але це виявилось зовсім непросто. Знову, закусивши жалісно губу, вона на колінах вивчала кожний міліметр килимового покриття в пошуках нестримних витворів уяви… "Ну що ж це таке…", - виснажено та стомлено вона переповзала з місця на місце…

Коли врешті всі до єдиної вони були дбайливо зібрані у трилітрову банку і обачливо прикриті капроновою кришкою, вона з відчуттям добре виконаної роботи впала на свій диван і тут же заснула глибоким та міцним сном немовляти…

Прокинулась вона досить пізно, коли сонячні промені вже довгенько лоскотали її волосся.   

Одразу кинула погляд на стіл, куди вчора поклала банку. Ілюзії були на місці, всі до єдиної. Вона напевне це знала!

Сонячні промені світили прямісінько на стіл. Скло відігравало зараз роль збирача сонячного тепла, яке будучи в такій маленькій ємкості, вже давно перетворилось на розпечений жар.

Вона помітила, що ілюзії поволі знемагають у цій спеці. Їй навіть стало школа їх на якусь мить. Але дуже швидко вона відігнала від себе всі ознаки жалю. "Так вам і треба!... Може скоріше вас позбудусь…" - подумала злорадно і відвернулась до стіни.

Коли вона знову обернулась до столу, сонце уже звернуло за ріг її будинку. Ілюзії всі до одної були живі, і хоч у банці вже не вистачало повітря, вони виглядати досить непогано, навіть бадьоро. Більше того, вони  всіляко намагались вибратись з обмеженого простору на волю, придумуючи для цього всілякі хитромудрі штуки. Але, на їхній превеликий жаль та на її превелике щастя, всі їхні спроби виявились марними, бо навіть зумівши вилізти до краю банки, вони ніяк не могли привідкрити щільну кришку.

"Ні, не буде вам виходу на волю…", - промовила вона сумно і вже трохи впевненіше додала: "Так справді буде краще, для всіх…".

Потім вона зайнялася своїми звичними справами, про ілюзії намагалась не думати і навіть зайвий раз не заходила до кімнати, де стояв стіл і на ньому та банка…

Так пройшло три дні. Вона поверталась додому. Була радісна і майже щаслива. Повітря вже було вщент просякнуте весняними ароматами та наповнене щебетами птахів. Звідусіль пахло карамельками та періодично проривався теплий весняний вітер. "Так хороше!" - думала вона, йдучи знайомими вулицями.

Але тільки-но переступила поріг своєї квартири, хороший настрій як вітром здуло. Думка про банку, що все ж продовжувала стояти на тому самому місці, мов лещатами безжально стисла її серце.

"Ні-ні-ні…", - почала переконувати сама себе. "Вороття немає… Все уже вирішено!".

Вона з острахом поглянула на годинник. Ще цілих дві години. Ні, вона цього не витримає…

Коли ж у в двері подзвонили, вона від несподіванки аж кинулась у своєму м’якому шкіряному кріслі.

"Нарешті!" - видихнула з полегшенням.

Пішла відчиняти.

"Ваше замовлення", - тихо промовив робочий похоронної фірми. "Все, як Ви хотіли. Крім майстра до домовини… ой… саркофагу… ніхто не торкався, він сам його упаковував. Ось!" - він поставив перед нею невелику коробку.

"А Ви вчасно!" - мовила вона. – "Ось решта оплати!" - простягнула робочому кілька купюр.

"Дякую!" - відповів він. "Звертайтесь ще!" - прохопився на радощах, за що отримав такий же погляд як і минулого разу…
 
"Ну що ж… Поглянемо…", - вона обережно відкрила коробку. "Яка краса!" - вигукнула захоплено.

Маленька домовина і справді була вершиною майстерності. Акуратно зроблена, з різьбою, від якої затамовувало подих. Приємно пахло свіжим лаком.

"От сьогодні і буде з усім покінчено…", - від цієї думки вона відчула незвичайну легкість і їй захотілося кружляти у швидкому танці. Та тільки-но вона зробила перше па, її легкість знову мов вітром звіяло.

"Опісля", - сказала сама собі, - "Коли все буде зроблено".

Коли вона увійшла до кімнати, її ілюзії, втомлені та виснажені трьохденним сидінням у банці з мізером повітря, злякано дивились на неї.

"Відчуваєте?...", - жалісно промовила вона до них. "Мені шкода, справді… Але так буде краще… Розумієте?" - вони не розуміли…

"Ну що ж ви…", - вона почала плакали. "Тільки тоді я зможу ЖИТИ! Нормально ЖИТИ!"

Швидко опанувавши себе, вона взяла банку до рук.

"Але ж не ховатиму я вас живцем…", - промовила вона в задумі. "Що ж робити?...".

Дивно, але цього вона не продумала, сподівалась на те, що без повітря вони довго не протягнуть. А вони виявились такими живучими… "Все таки видно, що мої!" - чомусь втішилась вона. – "Витривалі!".

"Так що ж робити?" - вона знову повернулась до вирішення проблеми.

"Може запхати вас до духовки?… Ні, це буде надто жорстоко…".

"Знаю", - вона глянула на них чи то злорадно, чи то жалісно. "Я вас втоплю!... Це буде зовсім не страшно… І ви навіть не помітите, що вас уже нема!...".

Вона попрямувала до ванної кімнати.

Ілюзії приникшли і приречено чекали своєї долі.

Вона поволі привідкрила кришку, почала напускати туди води. Коли банка була наповнена вщент, вона знову обережно прикрила її кришкою.

"Ну що ж, прощайте…", - промовила вона стиха. Її ілюзії тихо і спокійно поволі відходити у вічність, перетворюючись на різнокольорові клаптики.

Спостерігаючи за тим, що відбувається, вона щораз більше відчувала таке довгоочікуване полегшення. Та ось остання ілюзія, усвідомивши раптом, що такої смерті вона нізащо не хоче, почала нестримно з усіх останніх сил битися об стінку банки.

Вона закрила очі, щоб не бачити цих нестримних і нестерпних метань. Коли розплющила, остання ілюзія все ще була жива. Сили уже майже покинули її, але незважаючи на це, вона все ж продовжувала робити спроби вирватись.

Вона не витрималась. Швидко відкрила кришку і дістала тремтячими пальцями знесилену маленьку істоту. Ілюзія вдячно глянула на неї і провалилась у глибокий сон. Коли прийшла до тями, вона сиділа поруч.

Лагідно погладивши свою ілюзію, промовила: "Ходімо!".

Ілюзія лише благально поглянула на неї.

"Ні, що ти!" - раптом вигукнула вона. – "Тобі уже нічого не загрожує…".

Вона обережно поклала ілюзію собі на плече, потім так само обережно взяла уже наповнену та запечатану домовину.

Ось так і вийшла в сад з домовиною в руках та останньою ілюзією на плечі. Мовчки (навіть без жодної думки) поклала домовину в давно підготовлену яму з сухим гіллям на дні. Підпалила. Вогонь розгорівся швидко, жваво потріскуючи сухим гіллям. Красива різьба крізь вогняне плетиво заворожувала погляд. Вона стояла і дивилась на вогонь. Вітер лагідно розвівав її волосся. Шкіра обличчя поволі наповнювалась життєдайним кольором спокою…  

"До речі, а що ти за одна?", - вона обережно взяла на руки свою останню з ілюзій, заплющила очі і через якусь мить відчула як по тілу пройшло неймовірне тепло. І певне ж, вона так і не помітила, що на цій останній з ілюзій залишились мікроскопічні спори усіх інших…
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com