Омолодження: від дихання незайманих до мавпячих залоз

15 травня 2019
Kelsey Keff

Люди завжди мріяли жити довго і залишатися молодими. Біблійних старців зігрівали юні діви, ділячись з ними своєю молодістю. Дихання незайманих в античні часи вважалося правильним способом уберегтися від старості.

У середні віки таким же правильним засобом вважався корінь отруйної рослини мандрагори. Алхіміки створювали "золоті настоянки", які віддаляли старість, а лицарі і мандрівники шукали священний ґрааль —  чашу, з якої пив Христос під час останньої трапези і в яку після розп'яття зібрали його кров. За переказами той, хто вип'є із цієї чаші, отримає безсмертя.

Пошуки джерела довгого життя не були успішними, зате приносили практичну користь. Наприклад, у 1513 році іспанський мореплавець і соратник Христофора Колумба Хуан Понсе де Леон, ґрунтуючись на легендах індіанців, відправився шукати міфічне джерело і ... відкрив Флориду. Надалі він склав докладні карти півострова. До речі, тільки завдяки цим пошукам його ім'я залишилося в історії: зараз вже ніхто не пам'ятає, що саме Хуан Понсе де Леон створив колонію Пуерто-Ріко і вважався найбагатшою людиною в християнському світі.

Один з перших випадків, коли пошуки безсмертя привели до загибелі людей, зафіксований в Угорщині в 1610 році. Графиню Ержебет Баторі до кінця життя заточили в темницю за те, що вона щодня приймала омолоджувальні ванни з крові щойно вбитих за її наказом незайманих.

Французькі революціонери вважали, що продовжити життя можна ще простіше, — знищивши багатство і встановивши рівність. "Немає сумнівів, — писав, перейшовши на бік революції, маркіз де Кондорсе,  що, знищивши бідність, нещастя і багатство, ми збільшимо тривалість життя". З'ясувати, чи так це, французьким революціонерам не вдалося: мало хто з них дожив до 60 років.

У ХХ столітті на перший план вийшли наукові пошуки продовження молодості. Вони почалися після того, як вченим стало відомо про існування статевих залоз.

У 1889 році французький фізіолог Шарль Броун-Секар вразив світ, повідомивши про те, що омолодився, регулярно роблячи собі ін'єкції витяжки із статевих залоз морських свинок і собак. Броун-Секар помер в 1894 році (р. 1817), але інтерес до такого виду омолодження (його назвали органотерапії) не згас.

Найвідомішим з усіх органотерапевтів був російський вчений Сергій Воронов, який проводив операції з імплантації в тіло людини статевих залоз мавпи. На його біографії та науковій діяльності варто зупинитися докладніше.

Сергій Олександрович (Самуїл Абрамович) Воронов народився в селі Іллінка під Воронежем, в родині російських суботників. Датою народження вважається 10 липня 1866 року день його обрізання в синагозі, тобто 150 років тому. У 18 років Воронов виїхав до Франції, де вивчав медицину. У 1895-му він отримав французьке громадянство. Був учнем французького біолога, хірурга, сторорніка євгеніки Алексіса Карреля лауреата Нобелівської премії з фізіології і медицині.

Герті, третя дружина д-ра Воронова, була молодша за нього на 49 років

З 1917-го по 1926-й рр. Воронов провів більше 500 пересадок на тварин. Першу офіційну пересадку тонких зрізів яєчок шимпанзе в мошонку людині він провів 12 червня 1920 року. Під час Міжнародного хірургічного конгресу в Лондоні в 1923 році 700 найвідоміших хірургів з усього світу, стоячи, аплодували йому.
 

Поет Едвард Каммінґс оспівував "знаменитого доктора, який вставляє мавпячі залози в мільйонерів". Чиказький хірург Макс Торека згадував, що "розкішні банкети і вечірки, як і інші більш прості збори медичної еліти були наповнені пошепки:" Залози мавпи ... "Пісня "Monkey-Doodle-Doo", написана Ірвінґом Берліном для фільму братів Маркс "Кокосові горіхи", має рядки: "Якщо ти старий для танців, постав собі залозу мавпи". В оповіданні Конан Дойла "Людина на четвереньках" у центрі сюжету професор, який зробив собі ін'єкції із залоз мавпи. Професор Воронов став одним із прототипів професора Преображенського з повісті Михайла Булгакова "Собаче серце".

Книга д-ра Воронова «Від кретина до генія»

На початок 1930-х років тільки у Франції більше 500 чоловіків пройшли омолодження за методом Воронова. Ще тисячі пройшли лікування за межами країни. У числі відомих осіб, яким була зроблена пересадка, значився навіть постарілий прем'єр-міністр Туреччини.

Подальша робота Воронова включала в себе пересадку яєчників мавпи жінкам. Він також проводив зворотні досліди з пересадки жіночих яєчників мавпі і по штучному заплідненню мавпи людської спермою.

Але незабаром стало відомо, що операції Воронова не досягнули обіцяних результатів. У книзі "Афера мавпячих залоз" Девід Гемілтон, — досвідчений трансплантаційний хірург, — доводить, що тканина тварин буде відкинута людським організмом. А пацієнти, які пройшли операції і хвалили Воронова, поліпшили свої статки в результаті ефекту плацебо.

Помер Сергій (Самуїл) Воронов 3 вересня 1951 року в Лозанні (Швейцарія). Поховали його у Франції, у Ніцці, вельми скромно. Через те, що репутацію колишнього гуру омолодження неабияк зіпсували викриття в науковій пресі, про його смерть повідомили лише кілька газет.

Парадоксально, але ідеї Воронова знайшли певне підтвердження в наш час. Виявилося, що молодильний засіб, що виробляється яєчками,  це статевий гормон тестостерон. Він дійсно впливає на бадьорість, енергію і лібідо. Жіночі статеві гормони естрогени теж показали свою здатність у продовженні молодості. Гормонозамісна терапія могла б стати справжніми ліками від старіння, якби у препаратів цієї групи не знайшли побічні дії. Сьогодні наука працює над їхнім зменшенням...

А найбільш популярним способом продовження життя стала дієтотерапія. Одним із найбільш відомих фахівців в цій галузі вважається Рой Волдорф, який опублікував книгу "120-річна дієта". У ній він стверджує, що за допомогою його дієти люди можуть жити до 120 років. Якщо говорити коротко, то ідея Волдорфа полягає в тому, що в наш час люди занадто багато їдять. Обмеживши раціон піддослідних мишок на 30 відсотків, Рой домігся значного продовження їхнього життя. Сам він споживав в день не більше 1500 калорій і помер у віці 79 років.

Втім, наука теж згодна з твердженням, що люди можуть жити довше, ніж зараз. Рецепт продовження життя в цілому відомий: хороша екологія, здорове харчування, фізична рухливість, спілкування і лікарський нагляд продовжують роки і здатні довести людину до легендарних 120.

Володимир Ханеліс, Бат-Ям для NewsWe.com

(здійснено переклад)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com