Олекса Антропов

23 червня 1796 р. у Петербурзі помер від гарячки 80-річний Олекса Антропов (1716 – 1795), художник, один із перших українців, які почали писати світські портрети.
 
Худ. О. Антропов. Автопортрет. 1784 р.
uahistory.com

Він народився 25 березня 1716 р. в Санкт-Петербурзі. Дід – слюсар Зброярської палати Яків Савінов "син Антропова". Батько Петро Якович Антропов учився слюсарному та інструментальному ремеслу у свого татка. Зрештою українець став козаком, потім 12 років служив солдатом лейб-гвардії Семенівського полку, брав участь у походах Петра I, в Полтавській битві. Після повернення до мирного життя працював при Санкт-Петербурзькому зброярському дворі, пізніше в Канцелярії від будівель (ця установа до відкриття Академії мистецтв об’єднувала всіх художників імперії). Створив сім’ю, народив чотирьох синів – хлопців сумлінних, працьовитих із золотими руками. Старший Степан став слюсарем, Іван – годинникарем, а Олексій і меншенький Микола зайнялися живописом.

З п’ятнадцяти років Антропов учився живопису у різних майстрів: спочатку навчався в Канцелярії від будівель у Петербурзі (з 1732) у француза Л.Каравакка, пізніше – у свого родича Андрія Матвєєва (Кобиліна). З 1739 р. працював там же в "живописній команді", яку очолював М. Захаров, згодом І. Я. Вишняков.

У 1742 р Антропов брав участь у роботі художників у коронаційних урочистостях імператриці Єлизавети в Москві. У Петербурзі він написав картини для тріумфальних воріт в Анічковій слободі; розписував плафони, писав ікони для Зимового палацу, під керівництвом Дж. Валеріані працював у Літньому палаці, в Царському Селі, в Петергофі, Анічковому палаці. Під керівництвом Валеріані та Перезинотті Антропов створив декорації для будинку Опери.

У 1752 р він отримав самостійне замовлення на "розпис ікон у куполі й інших місцях нового храму Андрія Первозванного", щойно збудованого в Києві архітектором Мічуріним за проектом графа Ф. Растреллі.
 
Худ. О. Антропов. Портрет Ф. Растреллі
uahistory.com
 
Найбільш значні з розписів собору – образи для іконостасу, запрестольний вівтарний образ "Таємна вечеря", баня та стіни були написані самим Антроповим. Майже чотири роки киянин Григо́рій Левицький разом із сином Дмитром розписували стіни в Андріївській церкві. Вони – автори "Панно з сіячем". Коли ж Антропов від’їздив, він запросив Левицького-молодшого своїм помічником до столиці імперії.З Києва художник відправився в Москву, де за два тижні розписав два плафони для Головінського палацу на Яузі, де жила цариця. За час роботи Антропов познайомився з меценатом І. І. Шуваловим, куратором створеного в 1755 р. Московського університету. Шувалов запросив художника викладати на створюваному факультеті мистецтва, а до його заснування – зараховував до університету на посаду "живописного майстра". Таке становище не влаштовувало художника, він повернувся до Петербурга. Роки відсутності породили певне "відставання" Антропова та потребу в освіті. І 40-річний Олекса вдався до приватних уроків.

Життя цього часу було бурхливим. Одружився з Оленою Василівною, тішився синком. Брав замовлення на портрети, на прохання гетьмана Розумовського написав портрет Краснощокова.
 
uahistory.com
 
Антропов за допомогою Шувалова отримав місце наглядача за живописцями й іконописцями при Синоді, із зобов’язанням взяти учнів і "навчати їх не приховано мальовничій, іконописній і фініфтяній майстерності".

У будинку Антропова оселилося 8 учнів з України, одним з яких був Дмитро Левицький (1735 — 1822). Дмитро вирушив до Петербурга як учень і помічник Антропова, жив у його родині майже 6 років.

"Антропов був доброю людиною, але й порядним самодуром. Він мав зуб на академію, стежив, щоб його учні самі отримували замовлення, заробляли і не брали уроків у професорів АМ", – писав Д. Левицький. Пишався Олекса Антропов і портретистом-українцем Петром Дрожжиним (1745 — 1805), який виконав прекрасний груповий портрет свого вчителя з родиною.
 
uahistory.com
 
Згодом Олексій Петрович — головний живописець Святійшого Синоду, академік Імператорської академії мистецтв.

У 1789 р. Антропов у флігелі власного будинку відкрив приватне училище. Після смерті художника та його дружини Олексій Антропов заповів віддати свій двоповерховий будинок під училище.

Помер Олексій Антропов 12 (23) червня 1795 р. у Петербурзі.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Фотокамера як зброя, або Інше обличчя війни
Якби не було війни, ті, хто загинув, могли б народити і виховати дітей, кохати, працювати, винайти, створити, нарешті, просто жити, бути щасливими й радувати своєю присутністю на землі рідних, близьких, друзів...
Читати більше
АПЕЛЬСИНОВИЙ МАРМЕЛАД ЗА РЕЦЕПТОМ ПАДДІНҐТОНА
​Трапляється так, що фільм дуже сильно припадає до душі. Після перегляду усю ніч сниться, як будуєш хижку на безлюдному острові, перебираєш таємничий мотлох на горищі або блукаєш Нарнією. Цього разу зі мною знову так сталось.
Читати більше