"Один проти всіх", князь Єремія Вишневецький

Пам’ять каже: 
- Це було, 
Гордість зауважує: 
- Краще б цього не було. 
Ніцше:


Довгий час рід князів Вишневецьких писав історію України. От на арену вийшов братанич Байди - Михайло, якого польський король призначив головним начальником козаків; тоді ж було заведено реєстр. Уже немолодим овруцький староста Михайло Вишневецький зустрів Раїну Могилянку. Дочка молдавського господаря Яреми, сестра київського митрополита Петра Могили вийшла заміж за князя Вишневецького. На власний кошт вона заснувала Густинський, Ладинський, Лубенський, Прилуцький православні монастирі, скит Манявський та українські школи при них. Свого єдиного сина Ярему княгиня виховувала у православному дусі.

Коли ж семилітнє хлоп`я лишилося круглим сиротою, дядько Яреми, Костянтин, одружений з полькою, не захотів клопотатися малим братаничем. Він віддав сироту до єзуїтської колегії, з якої діти української шляхти виходили ревними католиками. Так сталося і цього разу: почав учитися Ярема, а вийшов Єремія. 

Потім юнак поїхав за кордон вивчати військову справу. Здобув Єремія ґрунтовну освіту у кращих університетах у Римі, Падуї, Болоньї. Сучасні знання з фортифікаційної справи вивчав в іспанських Нідерландах. Гонор, бажання слави керували Єремією. Після повернення 20-річний Вишневецький мріяв про велику політику, але тривалий час польська політична еліта в особі коронного канцлера Єжи Оссолінського, королів Владислава й Яна Казиміра свідомо ігнорувала Єремію, прагнула не допускати його до великої політики. Тому і став він лідером партії "княжат старожитніх", як казав король – "крулев’ят". Зважаючи, що найбагатші країни Європи — католицькі, князь Ярема оголосив про свій перехід на католицтво.

Він мав 288 тисяч підданих, які сплачували князю 1 млн. 200 тисяч злотих річно. Економічну політику, як внутрішню, так і зовнішню (стабільний експорт зерна в Європу - лише одна з її статей), князь проводив цілком самостійно. 

Понад 50 міст належало Вишневецькому. У своїй резиденції в Лубнах він побудував палац, кращий за королівський, у ньому князь приймав іноземних послів. Ярема успішно залюднив території Лубенщини, налагодив господарський розвиток цього краю.

Вишневецький почав збирати і вишколювати за європейськими зразками власне військо, що нараховувало понад 12 тисяч вояків.

Ярема був найбагатшим у Польщі, але послав самого короля до коронного канцлера Фоми Замойського сватати його дочку Гризельду. Красуня була закохана у Єремію, йому ж імпонували горда фігура, посаг та манери нареченої. Від цього шлюбу з`явився у світ Михайло Вишневецький.

Із початком повстання Богдана Хмельницького 1648-1651 рр. князь Єремія Вишневецький опинився у ситуації "один проти всіх". Ми можемо тільки уявляти, що було на секретних переговорах короля з козаками напередодні подій 1648 року; зважити на фразу Володислава IV, адресовану буцімто Богдану Хмельницькому: "Всип тим крулев`ятам!". Але є факти. Єремія був вигнаний із своїх володінь на Лівобережжі. П`ятнадцятитисячна орда "вовгурівців" зруйнувала Лубни, вирізавши майже все населення міста без розбору статі, віку та віросповідання. Чи не тому у війні проти козаків Вишневецький очолював оборону Замостя й Львова, вславився нечуваною жорстокістю.

20 серпня, невдовзі після Берестецької битви, на 39-му році життя раптово помер за нез`ясованих обставин. Офіційна версія смерті - дизентерія, однак смерть князя була занадто швидкоплинною - Єремія згас буквально за тиждень. 

21 серпня 1651 р. у своєму таборі у Паволочі у ході каральних операцій в Україні помер 39-річний князь Єремія Михайлович Корибут-Вишневецький коронний гетьман Ярема Вишневецький. Молодий, здоровий Ярема ніколи не скаржився на здоров’я і раптом – похворів тиждень і згас (офіційно дизентерія, неофіційно – отруєння). Ярема - один із найбільших магнатів Речі Посполитої, в кінці свого життя – це злидар. Навіть не знайшлося коштів на гідне поховання його. Тіло Вишневецького, яке, згідно заповіту князя, мало би бути поховане у Вишнівці, довго "подорожувало" і не було віддане землі. 

Заслуги Яреми дали можливість його синові, Михайлу, загалом особі пересічній, 1663 року стати королем Речі Посполитої. Недужий на розум, слабкий на здоров`я, 35-літній король був отруєний поляками. 
Останній представник чоловічої гілки князівського роду Вишневецьких гетьман Литовський Михайло Сервацій згас 1744 року. Над його труною під час похорону було виставлено для прощання портрети усіх пращурів; потім було розбито гербовий щит на знак того, що останній представник чоловічої гілки роду пішов у вічність. 

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Жіночі джинси для будь-якого типу фігури: як обрати ідеальний крій
Для більшості жінок джинси — це базовий елемент гардероба, з яким за умови вибору правильного крою, можна створити десятки образів. Однак некоректний вибір розміру, посадки чи фасону здатний спотворити навіть ідеальну фігуру.
Читати більше