НЕСПРИЙНЯТТЯ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ КРІЗЬ ПРИЗМУ ХВОРОБ: Таня Малярчук "Забуття"

Це книжка про В’ячеслава Липинського. Авторка подає багатий біографічний матеріал про поляка, який відчував себе українцем і державником, але крізь призму його хвороб. Туберкульоз і божевілля – і сама головна героїня має проблеми з легенями і головою. Її з Липинським пов’язує й те, що народились одного дня, але вона на сто років пізніше.

Наскільки продуктивним є такий підхід: розповідь про видатну людину через її хвороби? Результат нульовий. Мені взагалі здається, що авторці знадобився другий, паралельний, сюжет про головну героїню, бо не вистачило матеріалу про самого Липинського, а треба було добити бажані для видавництва триста тисяч знаків.

Взагалі чимало українських діячів у книжці показані з позицій неукраїнськості, м’яко кажучи. Скажімо, Франко у Тані Малярчук божевільний. Липинський не сприймав Донцова, але не так, як це подала Таня Малярчук через свою героїню: мовляв, був соціалістом, а став націоналістом.

Діячі типу Липинського цікаві нам не своїми хворобами, а ідеями. Таня Малярчук продирається крізь його біографію, подає цікаві факти із життя, але зовсім відсутній шлях ідеологічного поступу Липинського. Форма подачі матеріалу, яка може зацікавити читача, далекого від проблем націоналізму і державності, абсолютно не відповідає змісту, який міг би бути. Бо коли пишеш про діяча такого типу, то повинні менше цікавити зображення свого уявлення про нього. Все-таки совість підказує зобразити його таким, яким він був насправді.  

ВВС визнало “Забуття” Тані Малярчук книжкою року. Не сприйняття націоналізму притаманне цій інституції. В цьому нема нічого дивного. Як би хто не вважав себе українцем за паспортом, але ліберальне завжди протистояло національному. Це не українська книжка і не українська література в широкому значенні цього слова. Єдине, що мене втішає, – імовірність бажання деяких читачів глибше познайомитися зі спадщиною В’ячеслава Липинського після прочитання книжки Тані Малярчук “Забуття”.

Анатолій ВЛАСЮК

4 червня 2018 року    

Зображення - texty.org.ua

[adSlot9]

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чи насправді Ван Гог відрізав собі вухо: розбираємо головні версії
Мабуть, найзнаменитіше вухо в історії — вухо голандського художника-імпресіоніста Вінсента Ван Гога, яке він закарбував на автопортреті. Але ось що трапилося з цим вухом — відрізав він собі його сам або йому хтось допоміг це зробити — досі невідомо.
Читати більше