НЕСПРИЙНЯТТЯ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ КРІЗЬ ПРИЗМУ ХВОРОБ: Таня Малярчук "Забуття"

Це книжка про В’ячеслава Липинського. Авторка подає багатий біографічний матеріал про поляка, який відчував себе українцем і державником, але крізь призму його хвороб. Туберкульоз і божевілля – і сама головна героїня має проблеми з легенями і головою. Її з Липинським пов’язує й те, що народились одного дня, але вона на сто років пізніше.

Наскільки продуктивним є такий підхід: розповідь про видатну людину через її хвороби? Результат нульовий. Мені взагалі здається, що авторці знадобився другий, паралельний, сюжет про головну героїню, бо не вистачило матеріалу про самого Липинського, а треба було добити бажані для видавництва триста тисяч знаків.

Взагалі чимало українських діячів у книжці показані з позицій неукраїнськості, м’яко кажучи. Скажімо, Франко у Тані Малярчук божевільний. Липинський не сприймав Донцова, але не так, як це подала Таня Малярчук через свою героїню: мовляв, був соціалістом, а став націоналістом.

Діячі типу Липинського цікаві нам не своїми хворобами, а ідеями. Таня Малярчук продирається крізь його біографію, подає цікаві факти із життя, але зовсім відсутній шлях ідеологічного поступу Липинського. Форма подачі матеріалу, яка може зацікавити читача, далекого від проблем націоналізму і державності, абсолютно не відповідає змісту, який міг би бути. Бо коли пишеш про діяча такого типу, то повинні менше цікавити зображення свого уявлення про нього. Все-таки совість підказує зобразити його таким, яким він був насправді.  

ВВС визнало “Забуття” Тані Малярчук книжкою року. Не сприйняття націоналізму притаманне цій інституції. В цьому нема нічого дивного. Як би хто не вважав себе українцем за паспортом, але ліберальне завжди протистояло національному. Це не українська книжка і не українська література в широкому значенні цього слова. Єдине, що мене втішає, – імовірність бажання деяких читачів глибше познайомитися зі спадщиною В’ячеслава Липинського після прочитання книжки Тані Малярчук “Забуття”.

Анатолій ВЛАСЮК

4 червня 2018 року    

Зображення - texty.org.ua

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Козаки та казаки. Продовження
З першого дня існування українського козацтва, Московія та її царство втратили спокій. Купка вільних та патріотично налаштованих козаків не мали ніякого наміру підпорядковуватися нікому. А після Польсько-Московської війни 1609-1618 року, коли об`єднані війська Річ Посполита та війська Запорозького вщент розбили Московське царство та Шведську імперію, маргінали Московії починають шукати вихід.
Читати більше
Наскільки Iq-тесту можна вірити?
Скільки разів ви чули про IQ-тест? Припускаю, що дуже багато. Цей тест у нас асоціюється з інтелектом, а інтелект-це те, від чого залежить наше життя. Але чи дійсно IQ-тест говорить правду?Можливо, ще є кращі альтернативи?
Читати більше