Ми самі обираємо героїв

Щось там учора на вишейшому рівні трясли повітря про погляд із Польщі на Степана Бандеру. Я – не прихильниця Бандери, але є мова фактів…
 
uahistory.com
 
5 липня 1941 р. на нараді в Адольфа Гітлера шеф політичної поліції Генріх Гіммлер отримав завдання розібратися з ситуацією щодо Українського державного правління та проголошення Української Держави у Львові.

Спробуємо дослідити хронологію подій. Провідником, тобто головою Проводу ОУН, "Сірого" (Степана Бандеру) обрали у Кракові на Другому Великому Зборі ОУН, який відбувався 31 березня-4 квітня 1941 р. 30 червня 1941 р. у Львові було проголошено Акт відновлення Української держави (автори Акту Степан Бандера та Ярослав Стецько).

5 липня 1941 р. ґестапо арештувало С. Бандеру біля Белза і через Люблін відіслали до Кракова. Наступного дня відбулася розмова шефа уряду Генеральної Губернії Бюглера і Степана Бандери з вимогою відкликати Акт 30 червня. Коли Степан Бандера відмовився, гестапо заарештувало провідника українських націоналістів.

9 липня С. Бандеру разом із жінкою Ярославою і тримісячною дочкою Наталкою відправлено в Берлін, під домашній арешт. 15 вересня 1941 р. етаповано в тюрму ґестапо на Ліхтерфельде-Ост. З початку січня 1942 р. до серпня 1944 р. перебував у спеціальному блоці № 9 Целленбау (Zellenbau) для осіб високого статусу концтабору Заксенхаузен. Невисокий (159 см.) 33-річний мешканець камери № 73 на прізвисько "Сірий", поряд була камера сина Нансена – Одда.
 
uahistory.com
 
Бандера-блок
 
uahistory.com
 
Там С. Бандера поневірявся до листопада 1944 р., поки його не викупив гетьман П.Скоропадський.

У Львові були заарештовані члени ОУН (бандерівці), які доклалися до підготовки та проголошення "Акту відновлення Української держави", акумульовані у тюрмі на Лонцького та у тюрмі "Монтелюпіх" у Кракові. В результаті перша група ОУН у складі 24 осіб, серед яких були двоє братів Степана Бандери, привезена в липні 1942 року до концтабору Аушвіц.

Василь (випускник факультету філософії Львівського університету)
 
uahistory.com

Олександр Бандера (доктор політекономії) загинули в таборі Аушвіц (Освєнцім) від рук польських капо.
 
uahistory.com
 
Після цих убивств польські та українські в’язні концтаборів закопали сокиру війни.

У Херсоні [є версія, що в Миколаєві] ґестапо розстріляло третього брата Бандери Богдана. А у львівській в’язниці – вбили брата дружини. Тещу С. Бандери 26 липня 1944 року боївка АК закатувала лише за те, що донька була заміжня за Бандерою. НКВД у Києві розстріляло 10 липня 1941 р. батька Бандери о. Андрія, а двох сестер Володимиру і Оксану вивезли в сибірські концтабори.

Друга група арештованих привезена 8 серпня 1942 року. Третя група була привезена зі Львова у жовтні 1943 року.1 серпня 1941 р. у Берліні ухвалено рішення про створення дистрикту "Галичина" з центром у Львові. Так гітлерівці прилучили окуповані території Західної України до генерал-губернаторства, на цьому місячник існування Самостійної Соборної України закінчився.

Цього ж дня (1.08. 1941 р.) у м. Нойгаммер (Силезія) гітлерівці роззброїли та ліквідували український батальйон "Нахтігаль" (Соловейко).
 

 
Спеціальний батальйон Абверу "Нахтігаль" ("Соловейко") був сформований у березні-квітні 1941 року. Формування проходило військову підготовку в Нойгаммері в складі першого батальйону полку спеціального призначення "Бранденбург-800", який був підпорядкований Абверу-2 (відділ Абверу, що займався здійсненням диверсій у стані противника).

30 червня 1941 року о 04:30 1-й Бранденбурзький батальйон із 330 вояків батальйону "Нахтігаль" увійшов до Львова. Дійшовши до Бригідської тюрми, вони побачили, що всі в’язні були вбиті енкаведистами. Між ними був Юрій, брат Романа Шухевича. У ті дні у Львові було поховано 5 тисяч замордованих в’язнів.

Батальйон захопив стратегічні пункти в центрі міста, радіостанцію, звідки було проголошено Акт відновлення Української державності та вітання митрополита Андрея Шептицького.

7 липня Легіон покинув Львів і взяв напрям на Тернопіль, Проскурів, Вінницю. У Вінниці, дізнавшись про арешт Бандери та Стецька, військовики вимагали їх звільнення.

Обидва спеціальні батальйони були відкликані з фронту 13 серпня і вивезені назад до Нойгаммера. Після перегляду контракту в Нойгаммері легіони "Нахтігаль" та "Роланд" були ліквідовані.

21 жовтня 1941 року з учасників обидвох легіонів у Франкфурті-на-Одері був сформований 201-й Шуцманшафт-батальйон. На той момент у батальйоні нараховувалося 650 солдатів і старшин; командував українським формуванням майор Є.Побігущий, заступник командира — капітан Р. Шухевич.

1 грудня 1942 року термін дії контракту скінчився і учасники легіону відмовилися присягати Адольфові Гітлерові. Батальйон перевезли до Львова, де офіцерів заарештували. Роману Шухевичу вдалося втекти. Німецька команда вимагала, щоб учасники переїхали до Любліна для створення нового батальйону. Ніхто з батальйону до Любліна не поїхав. 600 вояків отримали вишкіл і досвід, який застосували у загонах УПА.

За матеріалами Вікіпедії
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 занедбаних місць на планеті, від яких стає моторошно
У світі багато занедбаних місць, і кожне з них має свою історію. Якісь місця вселяють страх, якісь – почуття захоплення. У статті ми зібрали для вас наймоторошніші місця на Землі, від яких перехоплює подих.
Читати більше
XVII СТ. : ПОЛОНІЗАЦІЯ, ВІДРОДЖЕННЯ, ПОЧАТОК РУСИФІКАЦІЇ
Особлива важливість цієї епохи для долі українства та його питомої мови не підлягає жодним сумнівам, хоча в різні її періоди в різних куточках української ойкумени відбувалися відмінні навзаєм, не раз "протилежні за знаком" процеси.
Читати більше
Як слов'янки прикраси носили
Яскравим та виразним наповненням до українського народного одягу виступали прикраси. Вони виконували захисну функцію амулетів, талісманів, оберегів, які супроводжували людей упродовж життя. Основним призначенням ювелірних виробів було доповнення до костюма. Звідси і їхня художня виразність, багатство форм і технічних прийомів, які збереглися і зараз.
Читати більше