Містичні історії Алли Рогашко

20 березня 2018
Маша Пилипчук

Світлана прийшла на зустріч у синьому платтячку... Ми пили каву в затишній луцькій кав'ярні: давно не бачилися, хоча розмовляємо часто у Мессенджері, зідзвонюємося. 19 березня у Світлани день народження, а мій їй подарунок - роман "Її сукня" рівненської письменниці Алли Рогашко. Синя сукня... 

З Аллою Рогашко та її романами я познайомилася під час її зустрічі з читачами в Луцькій бібліотеці філії №10. Для мене ця подія стала чимось на кшталт "дежавю": читаючи напередодні презентації книгу "Її сукня", я була вражена яскравими збігами обставин і подій життя героїні з реальними фактами, які я спостерігала на власні очі - це були кілька років життя моєї колеги по роботі Світлани. Як особа, несхильна до містичної екзальтації та забобонів, я все-таки в якийсь момент дуже очевидно побачила - людину "веде по життю" якась непереборна течія, опиратися якій неможливо! Потрібно пережити паніку, відчай, розриви і зустрічі з різними людьми, перш ніж перед тобою проясніє твій шлях, а інтуїція заговорить до збентеженого розуму зрозуміло і чітко... Але після пережитого стресу, за умови вивчених "уроків життя", починається щось абсолютно якісно нове і класне!

Тому хочу розповісти про цю цікаву українську авторку та її романи. 

Алла Рогашко родом із Дубенського району, наразі проживає у Рівному. Закінчила Рівненський державний гуманітарний університет, працювала журналістом, редактором газети. Пише прозові твори, сценарії. Твори публікувалися в альманасі "Нова проза", художньо-літературному порталі "Захід – Схід", на книжному порталі "Буквоїд", у збірках "Львів. Смаколики. Різдво", "Львів. Вишні. Дощі". У видавництві "Клуб сімейного дозвілля" (Харків) вийшли друком три романи письменниці: "Осіннє рондо місячної ночі" (2015), "Крізь безодню до світла" (2016), "Її сукня" (2017). Цікавиться музикою, театром, кіно, психологією. 

У книжковому фонді бібліотеки-філії №10 є усі три романи цієї популярної української письменниці, і кожного з них авторка представила читацькій аудиторії. А з чого все починалося? Виявляється, поштовхом до письменництва стали пологи й народження сина, після чого з'явилося нестримне бажання писати. Зараз юнакові 18 років, а в його мами – оцінений українськими читачами і колегами-літераторами творчий доробок. До появи у друку першого роману було написано багато того, що, зі слів Алли Рогашко, надійно заховано у шухляді письмового столу, та на той час вона мусила "виписатись".

Перший роман "Осіннє рондо місячної ночі" став своєрідним освідченням Алли Рогашко в коханні Львову, який разом із героями Софією і Степаном, Любкою та Любомиром є містичним персонажем оповіді. Долі героїв у пошуку своїх половинок переплітаються в минулому і сьогоденні, то долаючи перепони, то наближуючись у дивовижних збігах. Час мудро і зважено розставляв усе по своїх місцях, не дивлячись на трагічні події, через які проходили закохані у своїх красивих і захопливих love-story. Книга не залежується на бібліотечних поличках! Історія так полюбилася українським читачам, що працівники однієї з бібліотек Миколаєва навіть відзняли короткий трейлер за сюжетом "Осіннього рондо…".

Вже у цьому першому творі авторка звертається до містичних мотивів, які пізніше яскраво реалізовані у романі "Її сукня". Відомий український письменник Степан Процюк назвав його "цікавим взірцем містично-пригодницького твору з елементами психоделізму".

Алла Рогашко розповідає: "Це найбільш близький мені, навіть рідний твір. У ньому – безліч моїх власних почуттів, емоцій, хвилювань, пошуки відповідей на питання… Моя прабабця по материнській лінії була казашкою, прадід – росіянином. Дізнавшись про свої родинні корені, мене вщент заполонили думки, які не полишали моєї свідомості, а ще більше – підсвідомості". Письменниця відверто зізнається, що описані у цій книзі сновидіння про молоду жінку у синій сукні, дивні стани переслідували її.

Книгу цю вона писала вечорами, навіть ночами, слухаючи химерну музику в навушниках, відчуваючи себе "інструментом" – так, ніби текст "йшов" їй з підсвідомості. Літераторка серйозно ставиться до містики, вважаючи її видом реальності, і розповідає про факти передчуття нею певних подій, або ж навпаки – описані нею вигадані історії виявлялися правдивими. Чи повірить читач письменниці? Всьому свій час – впевнена вона. 

Дія наступного роману Алли Рогашко "Крізь безодню до світла" відбувається у Рівному. Роман на "вічну тему" про стосунки чоловіка та жінки має реальних прототипів, та сюжет продиктований фантазією авторки. У цій книзі три героїні Віра, Христина і Мар'яна, а відповідно – і три герої. "Мені було цікаво стежити за своїми героями. Спочатку бачення жінки: як вона переживає і відчуває свої стосунки. А потім ті ж самі ситуації – очима чоловіка".

На питання про те, як їй вдається "думати, як чоловік", авторка відповіла, що їй це насправді не так і складно, а навіть цікавіше. В її нових оповіданнях герої – це головним чином чоловіки. 

"Я – шалений кіноман, – поділилася з читачами Алла Рогашко, – і переглянула більше фільмів, ніж перечитала книжок. Люблю фільми Девіда Лінча, Федеріко Фелліні, Інґмара Берґмана, Вуді Аллена, Альфреда Гічкока".

Цікавим був досвід письменниці, коли під час презентації роману у Рівному актори народного театру "Сонях" Олексій Титаренко і Марина Орловська відтворили одну зі його сцен. "Саме такими я й уявляла своїх героїв!" – із захватом оцінила їхню гру письменниця і зізналася, що мріє про екранізацію своїх творів.

Власне, на сайті "Сценарна майстерня" вже опубілкований сценарій першого роману "Осіннє рондо місячної ночі", який, на думку модераторки зустрічі, волинської режисерки Наталії Максимчук, варто активно пропонувати режисерам театру і кіно. Вона побажала письменниці зустріти свого режисера і знайти з ним повне розуміння в екранному втіленні своїх романів.

Чи важко українському письменнику видати свої твори? Алла Рогашко розповіла про перипетії видання своїх книг і важливу для початківця підтримку з боку таких літературних авторитетів як лауреатки Шевченківської премії Галини Пагутяк, письменника Степана Процюка, літературознавця Євгена Барана та інших. На шляху самореалізації в письменництві авторка визначила для себе пріоритетом не скотитися до графоманства, а створити дійсно якісний літературний продукт, який був би цікавий вимогливому читачеві: "Все відбувалося у свій час! Я надіслала свої книги у видавництва, але минав час і я чекала. І коли в мене опустилися руки, тоді мені нарешті зателефонували…" 

Моя подруга Світлана тепер пише роман про те, що сталося в житті з нею... Це буде містична історія з елементами трилеру і психоделізму :) 

Зображення-обкладинка: Вікіпедія

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

ХАЙП, МЕЙНСТРИМ ТА ЩЕ ДЕКІЛЬКА СЛЕНГОВИХ СЛІВ, ЯКІ "ВЗІРВУТЬ" ВАМ МОЗОК
Я впевнена, що ви неодноразово чули ці слова від вашої дитини-підлітка або ж навіть від "сучасного" колеги, та не задумувались про їхнє значення. Приготуйтесь, це буде повний зашквар.
Читати більше
Львів-ЛіОн. Любов крізь інстаграм. The prelude
Початок майбутнього роману "Львів-Ліон. Любов крізь Інстаграм". Молодий француз українського походження з Ліону закохується в українку зі Львова, побачивши її сторінку в Інстаграмі. Чому і як так сталося? Напевне, відповідь тут...
Читати більше