Лайфхаки особистісного росту

21 липня 2017
Andrey Zlotnikov
Написано для ТСН Блоги

Ці лайфхаки допоможуть вам дійсно насолоджуватися життям, перебувати в гармонії з собою і світом та розвиватися.

У тексті, як в кулінарній книзі, рецептура особистісного росту від автора. Читач має право визнати, що "страва" не смачна, не є оригінальною і не варто витрачати на неї свій дорогоцінний час. З іншого боку автор, сподівається, що читач знайде для себе ідею, штрих, думку, опираючись на яку зможе поліпшити якість власного життя.
 
psy-practice.com

#Прийняттясебе

Не потрібно закінчувати психфак, щоби в "будь-якій незрозумілій ситуації" давати людям приголомшливу своєю банальністю пораду - прийняти себе таким, яким ти є. В Яндексі, між іншим, щомісяця є 11 тис. запитів з формулюванням "прийняття себе".

Проте, в цій мантрі є розумне зерно.

Уявіть людину, яку батьки з дитинства накачували очікуваннями - хлопчик повинен підтягуватися не менше п'ятнадцяти разів на перекладині на наступний же день після народження (супроводжуючи це твердження посиланням, що Коля з будинку навпроти робить двадцять і навіть не пітніє), а дівчинка повинна на стільчику декламувати "Євгенія Онєгіна" напам'ять в першому класі (забула перший куплет? Що за недорозвинена у нас в сім'ї росте). Так і живе людина, зростає і відчуває себе недо... І все, що вона про себе думає, це яка вона погана і як в цьому винна.

Під чарівною фразою "прийми себе таким, яким ти є" мається на увазі приблизно таке: "Я, Іван Іванович Іванків, 34 роки, добре бігаю на короткі дистанції, а плавати не вмію і, власне кажучи, не хочу. Вмію вирішувати завдання з вищої математики з легкістю, властивою Сканаві, але важко переношу компанію інших людей і вважаю за краще не вступати з ними в контакт".

Скажіть собі приблизно наступне: "Я унікальний. Я цінний тим, що Я є. Я гідний поваги і визнання. Я вірю в себе і свої можливості. Я відчуваю потреби свого організму". Прийміть це і живіть в гармонії з собою.

#Безперервнийрозвиток 

Наведу такий приклад - з власного досвіду. Років десять тому мій керівник мене запитав, що я думаю про свій рівень кваліфікації, від нуля до ста відсотків. Я відповів, що оцінюю високо - майже під сто відсотків. На це бос розсердився і хотів мене звільнити.

Залишимо осторонь безумство керівника, але в його обуренні був резон. Людина, яка вирішила, що вона досягла вершиниу своєму розвитку і знаннях - людина кінчена.

Зараз моє уявлення про власний рівень кваліфікації прийшло в рівновагу з кваліфікаційними вимогами до професії, і я уявляю величезну дорогу знань, навичок і умінь, якою я хочу пройти. Є бачення, куди я хочу прийти, до якого рівня компетенцій, і є передчуття вершин, які мені, я сподіваюся, відкриються.

Розвиток - це не тільки читання, відео, тренінги. Перш за все, це зміна поведінки. Придумайте нову гру для своєї дитини, намалюйте картину, вивчіть код і зробіть свій сайт, купіть різнобарвного слона на eBay і продайте його втричі дорожче. Отримайте автомобільні права і приготуйте чанахи своїми руками. Організуйте похід або сходіть на риболовлю. Дозвольте собі відчути нові емоції і маленькі радощі пізнання.

#Концентраціяуваги

Незважаючи на девальвацію словосполучення "концентрація уваги" через часте і недоречне використання - це корисна навичка, яка дозволяє усвідомити себе "тут і тепер". Спочатку напишу навіщо, а потім, як це можна робити.

Під час консультації або тренінгу я часто "включаю третє око". Дивлюся на себе внутрішнім зором. Що з моїм темпом мови, поставою, положенням рук, емоціями, які думки зараз крутяться у мене в голові. Схоже на тестування систем космічного корабля. У такі моменти я концентруюся не так на співрозмовниках, як на собі. Це займає 1-5 секунд. Але я отримую масу інформації про свій стан. Можу сердитися, злитися, нудьгувати, хвилюватися, відчувати напругу в м'язах спини, щелепи, легке запаморочення, тремтіння в тілі або руках, схрестити руки, ноги, розфокусувати погляд або пильно дивитися на співрозмовника.

Наступне питання, яке я собі задаю: "А чому я це переживаю, відчуваю, думаю?" Чесна відповідь на нього приносить масу користі, яку без цього прийому я не можу отримати.

Наприклад, я злий, тому що не все виходить так, як я хочу. Схрещую руки через незгоду зі співрозмовником або хочу захистити себе від його слів. Розфокусування говорить мені про те, що я думаю своє, і до співрозмовника мені байдуже.Іноді ж просто приємно усвідомити, що ти щасливий, і зловити ці миті, а отже, в повній мірі насолодитися ними. Замість перебування в невідомих світах, що теж може викликати приємні відчуття розслабленості, з'являється можливість повніше, а то й повністю проживати життя.

Крім того, концентрація на своєму стані - відмінний спосіб впоратися з панічною атакою, приступом страху, тривогою, хвилюванням, а також виявляти в спілкуванні справжню емпатію, бути справжнім.

І все, що вам потрібно робити, це питати себе. Що я зараз відчуваю (можна узагальнити, а можна точніше: ногами, руками, тілом)? Може, ви довідаєтеся, що вам спекотно і варто зняти піджак для більшого комфорту. А, може, прийде втрачений спокій. Яке почуття я зараз відчуваю? Про що я думаю? Пауза (дозвольте собі 30 секунд відповідати на питання). А тепер запитайте себе: "Чому я це відчуваю, переживаю?"

#Знайдітьчасдлясебе

Якось я написав казку "Білка в колесі" про те, що навчена білка, яку випустили на волю, завжди колесо собі знайде. Людина знаходить собі звичні граблі та складає "щастя" з чотирьох кубиків "д", "у", "п", "а" з зав'язаними очима.

Ми вибираємо улюблені способи рятуватися від екзистенціальної реальності - безглуздя існування, свободи, самотності та кінця. Способи традиційні, випробувані століттями: блуд, обжерливість, алкоголь, неробство та інші різновиди дозвілля (або, як сказали би психологи, - невротичного реагування).

То як же врятуватися від цієї реальності? Згадайте Хому Брута з гоголівського "Вія". У нього була крейда, якою він окреслював магічне коло, за який не могла просочитися нечиста сила, і молився, що є духу. Спробуйте створити подібне "коло" - з часу і простору, де ви дозволите собі побути наодинці з собою. Без гаджетів, інтернету та іншої нечисті. Поміркуйте про себе і своє життя. Чого не вистачає, а що в надлишку. Подумайте про свої цілі, згадайте мрії (як в епізоді з каруселлю в к/ф "Мері Поппінс").

Ризикніть побути з собою наодинці, годину, дві, день. Є небезпека, що з усіх боків полізуть "таргани" і "чорти". Але в цій небезпеці є чудовий бонус. Ви його розгляньте, цього звіра, і так акуратно, скажіть: "Повзи назад, малюк. Я з тобою знайомий, і тепер розумію, чого від тебе чекати. Тепер я зможу з тобою вести переговори і керувати тобою".

#Цінуйтеблизьких

Зранку побачив страшну картинку у Facebook - типове для багатьох застілля з ритуальними фразами: "Як, ти ще не ..." - поступив, одружився, народив, розлучився, побудував, облисів, заріс, підріс (продовжіть список на свій розсуд).

Мене, котрий виріс поруч з цим, така сценка злить до неможливості. Делікатності не вистачає багатьом, хто виріс в 1950-60-70-80 роках. Адже все було спільним - ідеї, цінності, думки. Але подорослішавши, я зрозумів, що за цим фасадом часто приховується батьківська, братня, сестринська любов.

Клановість, сила роду. Ця енергія, яку нікуди не дінеш, вона є в сімейному полі. Можна черпати її, вдивляючись в далеких предків, а можна вперед, в нові покоління - дітей, своїх і родичів. Адже як ми бажаємо своїм дітям добра, так і нам бажали всього найкращого наші предки.

Не забувайте про своїх родичів. Вслухайтеся в рідні голоси. Ви знайдете там безодню любові, яка є таким дефіцитом в наш час.

#Бережітьсвої кордони

Це дуже простий пункт. Він полягає в навичці, здібності, вмінні "визнати за собою право" - на відмову, незгоду, заперечення, протилежні погляди. У дитинстві в когось із нас запихали їжу, коли вона нам не лізла. У дорослому житті знову-таки, не питаючи, практично щохвилини в нас намагаються запхати ідеї, думки, цінності.

Які права за собою потрібно визнавати?

Право на тілесні кордони. Це моє тіло і воно створене для мене. Я дозволяю до себе торкатися, тільки якщо я це допускаю або бажаю цього.

Право на власний світ - я не зобов'язаний відповідати вашим інтересам, відповідати на питання про себе, своїх близьких, зарплати, розмір житлоплощі та інші інтимні подробиці.

Право на власний вибір. Я - творець свого життя, і роблю те, що вважаю за потрібне, приймаючи відповідальність за свій вибір. Я вдячний за ваше бажання мені допомогти, але знайте, мої друзі, що ваші ідеї можуть бути помилковими - так само, як і мої - тому краще не кажіть мені нічого, поки не переконаєтеся, що я хочу це почути.

Цих шести лайфхаків вистачає мені для почуття власної ОКейності. А що допомагає вам, шановні читачі? Напишіть, я із задоволенням прочитаю.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше