Лайфхаки особистісного росту

21 липня 2017
Andrey Zlotnikov
Написано для ТСН Блоги

Ці лайфхаки допоможуть вам дійсно насолоджуватися життям, перебувати в гармонії з собою і світом та розвиватися.

У тексті, як в кулінарній книзі, рецептура особистісного росту від автора. Читач має право визнати, що "страва" не смачна, не є оригінальною і не варто витрачати на неї свій дорогоцінний час. З іншого боку автор, сподівається, що читач знайде для себе ідею, штрих, думку, опираючись на яку зможе поліпшити якість власного життя.
 
psy-practice.com

#Прийняттясебе

Не потрібно закінчувати психфак, щоби в "будь-якій незрозумілій ситуації" давати людям приголомшливу своєю банальністю пораду - прийняти себе таким, яким ти є. В Яндексі, між іншим, щомісяця є 11 тис. запитів з формулюванням "прийняття себе".

Проте, в цій мантрі є розумне зерно.

Уявіть людину, яку батьки з дитинства накачували очікуваннями - хлопчик повинен підтягуватися не менше п'ятнадцяти разів на перекладині на наступний же день після народження (супроводжуючи це твердження посиланням, що Коля з будинку навпроти робить двадцять і навіть не пітніє), а дівчинка повинна на стільчику декламувати "Євгенія Онєгіна" напам'ять в першому класі (забула перший куплет? Що за недорозвинена у нас в сім'ї росте). Так і живе людина, зростає і відчуває себе недо... І все, що вона про себе думає, це яка вона погана і як в цьому винна.

Під чарівною фразою "прийми себе таким, яким ти є" мається на увазі приблизно таке: "Я, Іван Іванович Іванків, 34 роки, добре бігаю на короткі дистанції, а плавати не вмію і, власне кажучи, не хочу. Вмію вирішувати завдання з вищої математики з легкістю, властивою Сканаві, але важко переношу компанію інших людей і вважаю за краще не вступати з ними в контакт".

Скажіть собі приблизно наступне: "Я унікальний. Я цінний тим, що Я є. Я гідний поваги і визнання. Я вірю в себе і свої можливості. Я відчуваю потреби свого організму". Прийміть це і живіть в гармонії з собою.

#Безперервнийрозвиток 

Наведу такий приклад - з власного досвіду. Років десять тому мій керівник мене запитав, що я думаю про свій рівень кваліфікації, від нуля до ста відсотків. Я відповів, що оцінюю високо - майже під сто відсотків. На це бос розсердився і хотів мене звільнити.

Залишимо осторонь безумство керівника, але в його обуренні був резон. Людина, яка вирішила, що вона досягла вершиниу своєму розвитку і знаннях - людина кінчена.

Зараз моє уявлення про власний рівень кваліфікації прийшло в рівновагу з кваліфікаційними вимогами до професії, і я уявляю величезну дорогу знань, навичок і умінь, якою я хочу пройти. Є бачення, куди я хочу прийти, до якого рівня компетенцій, і є передчуття вершин, які мені, я сподіваюся, відкриються.

Розвиток - це не тільки читання, відео, тренінги. Перш за все, це зміна поведінки. Придумайте нову гру для своєї дитини, намалюйте картину, вивчіть код і зробіть свій сайт, купіть різнобарвного слона на eBay і продайте його втричі дорожче. Отримайте автомобільні права і приготуйте чанахи своїми руками. Організуйте похід або сходіть на риболовлю. Дозвольте собі відчути нові емоції і маленькі радощі пізнання.

#Концентраціяуваги

Незважаючи на девальвацію словосполучення "концентрація уваги" через часте і недоречне використання - це корисна навичка, яка дозволяє усвідомити себе "тут і тепер". Спочатку напишу навіщо, а потім, як це можна робити.

Під час консультації або тренінгу я часто "включаю третє око". Дивлюся на себе внутрішнім зором. Що з моїм темпом мови, поставою, положенням рук, емоціями, які думки зараз крутяться у мене в голові. Схоже на тестування систем космічного корабля. У такі моменти я концентруюся не так на співрозмовниках, як на собі. Це займає 1-5 секунд. Але я отримую масу інформації про свій стан. Можу сердитися, злитися, нудьгувати, хвилюватися, відчувати напругу в м'язах спини, щелепи, легке запаморочення, тремтіння в тілі або руках, схрестити руки, ноги, розфокусувати погляд або пильно дивитися на співрозмовника.

Наступне питання, яке я собі задаю: "А чому я це переживаю, відчуваю, думаю?" Чесна відповідь на нього приносить масу користі, яку без цього прийому я не можу отримати.

Наприклад, я злий, тому що не все виходить так, як я хочу. Схрещую руки через незгоду зі співрозмовником або хочу захистити себе від його слів. Розфокусування говорить мені про те, що я думаю своє, і до співрозмовника мені байдуже.Іноді ж просто приємно усвідомити, що ти щасливий, і зловити ці миті, а отже, в повній мірі насолодитися ними. Замість перебування в невідомих світах, що теж може викликати приємні відчуття розслабленості, з'являється можливість повніше, а то й повністю проживати життя.

Крім того, концентрація на своєму стані - відмінний спосіб впоратися з панічною атакою, приступом страху, тривогою, хвилюванням, а також виявляти в спілкуванні справжню емпатію, бути справжнім.

І все, що вам потрібно робити, це питати себе. Що я зараз відчуваю (можна узагальнити, а можна точніше: ногами, руками, тілом)? Може, ви довідаєтеся, що вам спекотно і варто зняти піджак для більшого комфорту. А, може, прийде втрачений спокій. Яке почуття я зараз відчуваю? Про що я думаю? Пауза (дозвольте собі 30 секунд відповідати на питання). А тепер запитайте себе: "Чому я це відчуваю, переживаю?"

#Знайдітьчасдлясебе

Якось я написав казку "Білка в колесі" про те, що навчена білка, яку випустили на волю, завжди колесо собі знайде. Людина знаходить собі звичні граблі та складає "щастя" з чотирьох кубиків "д", "у", "п", "а" з зав'язаними очима.

Ми вибираємо улюблені способи рятуватися від екзистенціальної реальності - безглуздя існування, свободи, самотності та кінця. Способи традиційні, випробувані століттями: блуд, обжерливість, алкоголь, неробство та інші різновиди дозвілля (або, як сказали би психологи, - невротичного реагування).

То як же врятуватися від цієї реальності? Згадайте Хому Брута з гоголівського "Вія". У нього була крейда, якою він окреслював магічне коло, за який не могла просочитися нечиста сила, і молився, що є духу. Спробуйте створити подібне "коло" - з часу і простору, де ви дозволите собі побути наодинці з собою. Без гаджетів, інтернету та іншої нечисті. Поміркуйте про себе і своє життя. Чого не вистачає, а що в надлишку. Подумайте про свої цілі, згадайте мрії (як в епізоді з каруселлю в к/ф "Мері Поппінс").

Ризикніть побути з собою наодинці, годину, дві, день. Є небезпека, що з усіх боків полізуть "таргани" і "чорти". Але в цій небезпеці є чудовий бонус. Ви його розгляньте, цього звіра, і так акуратно, скажіть: "Повзи назад, малюк. Я з тобою знайомий, і тепер розумію, чого від тебе чекати. Тепер я зможу з тобою вести переговори і керувати тобою".

#Цінуйтеблизьких

Зранку побачив страшну картинку у Facebook - типове для багатьох застілля з ритуальними фразами: "Як, ти ще не ..." - поступив, одружився, народив, розлучився, побудував, облисів, заріс, підріс (продовжіть список на свій розсуд).

Мене, котрий виріс поруч з цим, така сценка злить до неможливості. Делікатності не вистачає багатьом, хто виріс в 1950-60-70-80 роках. Адже все було спільним - ідеї, цінності, думки. Але подорослішавши, я зрозумів, що за цим фасадом часто приховується батьківська, братня, сестринська любов.

Клановість, сила роду. Ця енергія, яку нікуди не дінеш, вона є в сімейному полі. Можна черпати її, вдивляючись в далеких предків, а можна вперед, в нові покоління - дітей, своїх і родичів. Адже як ми бажаємо своїм дітям добра, так і нам бажали всього найкращого наші предки.

Не забувайте про своїх родичів. Вслухайтеся в рідні голоси. Ви знайдете там безодню любові, яка є таким дефіцитом в наш час.

#Бережітьсвої кордони

Це дуже простий пункт. Він полягає в навичці, здібності, вмінні "визнати за собою право" - на відмову, незгоду, заперечення, протилежні погляди. У дитинстві в когось із нас запихали їжу, коли вона нам не лізла. У дорослому житті знову-таки, не питаючи, практично щохвилини в нас намагаються запхати ідеї, думки, цінності.

Які права за собою потрібно визнавати?

Право на тілесні кордони. Це моє тіло і воно створене для мене. Я дозволяю до себе торкатися, тільки якщо я це допускаю або бажаю цього.

Право на власний світ - я не зобов'язаний відповідати вашим інтересам, відповідати на питання про себе, своїх близьких, зарплати, розмір житлоплощі та інші інтимні подробиці.

Право на власний вибір. Я - творець свого життя, і роблю те, що вважаю за потрібне, приймаючи відповідальність за свій вибір. Я вдячний за ваше бажання мені допомогти, але знайте, мої друзі, що ваші ідеї можуть бути помилковими - так само, як і мої - тому краще не кажіть мені нічого, поки не переконаєтеся, що я хочу це почути.

Цих шести лайфхаків вистачає мені для почуття власної ОКейності. А що допомагає вам, шановні читачі? Напишіть, я із задоволенням прочитаю.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше