КОРОВА ~ МАТИ-ГОДУВАЛЬНИЦЯ, КОСМІЧНИЙ СИМВОЛ СЛОВ'ЯН

10 травня 2014
Ꙗсьноокъ

КОРОВА

У трипільській культурі корова - Богиня. Археологічні знахідки свідчать, що у часи трипільської культури виготовлялися керамічні статуетки цієї тварини.  На південній території сучасної України знайдені поховання кемі-обинської культури. Під час розкопок поховань виявлено рештки корів, похованих живцем разом із господарем.
 
Корова - символ продуктивних сил Землі, материнського інстинкту, матері-годувальниці, добробуту і благополуччя; втілення тільки добрих начал і ні в яких ситуаціях не здатна на зло. Вона - годувальниця і поїльниця родини, а тому про неї піклуються, її шанують, доглядають і поводяться з нею лагідно всі домашні. Окрім цього, вчить людину бути доброю, віддячувати добром на добро. Тілесно сильна і витривала, невибаглива до себе, хоча і любить догляд та увагу. Здатна багато працювати для користі і блага тих, хто поруч з нею. Вміє і може віддячити за виявлену до неї ласку і турботу. При негараздах та невдачах вдається до песимізму, навіть, зневіри. Вона миролюбна і терплячка, бо любить гармонію з оточенням, але стає небезпечною, коли закінчується її терпіння - тоді може бути агресивною і злою.
 
У епоху пастухів у слов'ян корова - одна з перших і найбільш шанованіших сільськогосподарських тварин. Стадо огрядних корів, порівнювалось із щільними білими хмарами на небосхилі, вважалося першим багатством скотаря. Недарма в багатьох індоєвропейських мовах слова "гроші" і "худоба" звучать однаково. Корова - живильна стихія, мати і годувальниця, весняна дощова хмара, що сочиться цілющою вологою, реве ураганними вітрами. Дощ і роса - молоко небесної корови, їм приписувалися чарівні властивості, як і звичайному молоку. Біла корова символізувала ранкову зорю, чорна - ніч і темряву. Рогами цієї корови служив місяць. Чорна корова весь світ поборола - загадка , відповідь на яку - ніч. З чорною коровою пов'язаний і моторошний образ слов'янського демона - Коров'ячої Смерті. Цей темний рогатий дух обходить стада, заражаючи їх небезпечними хворобами. Світлі корови - це легкі світанкові хмари, яких Зоря виганяє уранці на небесне пасовище. Їх молоко - це роса, в цілющі властивості якої так вірили наші Предки. Час корови - середина весни.

БИК

Наші Предки вірили, що Боги орали на небесних биках і навчили людей обробляти землю. Низьке бичаче мукання породило чимало порівнянь і поетичних метафор. Це і гудіння бджіл і гуркіт води поблизу глибокої заплави і щільні передгрозові хмари (бички) і крик бугая (водяного бика) у нічній імлі. Бик пов'язувався з орними роботами, з відродженням, з додатком і приростом. Багато народів світу поклонялися золотому теляті - втіленню земного блага, багатства. Ярий Тур - образ наступаючої весни, уособлення напористого животворящого водного потоку і вогняного дихання, який змітає на шляху залишки зимового мороку. Бичаче око порівнювався з озерами , що мають округлу форму і джерелами. Бика славили в весняне свято Туриці і в Коляди. Старовинний звичай був такий, що господар мав право на такий наділ, який міг заорати за один день. У казці Добриня убезпечує руські землі від кочівників, пропахує глибоку борозну вогнедишнім змієм, закріпивши таким чином священні кордони. Час бика - середина весни. Кольори - рудий, золотий, синій, червоний.
 
На Русі наші Пращури дбайливо ставилися і шанували корову, оскільки з часів одомашнення цієї тварини, а сталося це близько 8500 років тому, корова була символом космічних сил. Також вона символізувала місяць і небо, причиною тому були її роги, що нагадують півмісяць, і її молоко, що асоціювалося з Чумацьким Шляхом. У віруваннях слов'ян ця тварина уособлювало Богиню Неба, годувальницю Землі, яка своїм молоком напуває поля; молоко такої корови - символ благодатного дощу. Часто хмари також називали небесними коровами і асоціювали корову з небесною водою.
 
У давнину слов'яни, мабуть, не забивали корів на м'ясо. Корів не ріжуть, а продають навіть у разі хвороби або старості. У західних і південних слов'ян у разі термінового (через хворобу) забою корови її м'ясо не споживали господарі, а продавали його сусідам або всім жителям села. Забивати корів дозволялося лише на весілля, поминки і в рідкісних випадках - на громадські свята. Корова відіграє важливу роль в поховальному обряді у східних і західних слов'ян. На Україні і західні слов'яни вірили, що велика рогата худоба оплакує смерть господаря. У деяких місцях домашні тварини супроводжують труну з тілом господаря до місця поховання. Корови і телята, яких дарують біднякам, потрапляють на «той світ», де є спеціальні загони для них . У весільному обрядовому комплексі та супутньому фольклорі корова асоціюється з жінкою, нареченою. Корова - обов'язкова частина приданого нареченої у східних і західних слов'ян. У південних слов'ян хлопці, що приходять колядувати на Різдво в будинок коханих дівчат, йшли чистити хлів. У козаків на Тереку в святочні ночі хлопці зривали хвіртки з будинків дівчат легкої поведінки і робили на площі з них «загородку», куди заганяли корів цих дівчат.
 
У південних слов'ян відомі легенди про міфічних коров, що мешкають в озерах. Іноді вони виходять на прибережні луки, і тоді людина може відбити одну корову від стада, оббігши навколо неї. Така корова дає дуже багато молока і завжди міцна і здорова. Корова і бик пов'язані в народній культурі також з небесною водою, хмарами, опадами. За їх поведінки (коли вони піднімають голови до неба, б'ються рогами, підстрибують) можна було передбачити дощову погоду. Чорні та темного забарвлення корови, які очолюють стадо при поверненні з пасовища, також провіщали дощ. У Сербії вірили, що всередині дощової хмари знаходиться бик або корова і можна почути як звідти доноситься мукання. Тому під час посухи викликають дощ спалюванням коров'ячого гною. Більш чітко виражений в слов'янській народній культурі зв'язок хмарності, атмосферних опадів, води з молоком. Предки вважали, що якщо молоко при доїнні сильно піниться, то це до похмурої погоди. У південних слов'ян вранці в Юріїв день господиня збивала масло з молока, а дочка залазила на дах будинку. «Яка погода ? - Питала мати. По всій землі - сонце, над нашим будинком - хмара», - відповідала дівчинка. Цей обряд мав сприяти збільшенню молока у корів. З тією ж метою корів виганяли пастися в Юріїв день, на Трійцю, в день Купала, дуже рано, «на росу». Українська господиня кожен раз, беручи воду з колодязя, зверталася до води зі замовлянням, в якому просила додати молока коровам. В Карпатах існував звичай перше молоко, видоєне після отелення, виливати в швидку річку. Молоко корів протиставлене небесному вогню, стихії вогню. Якщо перший весняний грім загримить, коли корова ще не в хліві, то вони не будуть давати багато молока. У деяких місцях Болгарії вірять, що блискавка і грім випивають у корів молоко. У тваринницькій практиці всіх слов'ян існує заборона підходити до вогню, вогнища - відразу після доїння корови: насамперед слід вимити руки. Ласку і вужа не можна вбивати , тому що разом з ними відразу ж впаде і корова.  Корова може бути і демонічною істотою. Українці та білоруси уявляли собі холеру в образах жінки з коров'ячими ногами, чорної коровою, жінкою, що сидить на чорній корові. Гуцули вірять, що в господарстві може бути демонічна корова «Полуберок» - корова з коротким ребром. Якщо вона здохне, то в цьому господарстві здохнуть поспіль ще дев'ять корів.

КОРОВА ЗЕМУН

У стародавній Русі вважалося, що Русичі походять від Корови Земун та її  приплоду - Бурьони, Дано, Амфели. У "Влескнизі" написано:
 
"Ми - слов'яни, нащадки Дажбога, Яка породила нас через корову Земун, і тому ми - кравенці: скіфи, анти, руси, борусіни і сурожці".
 
Корова Земун (священна Небесна Корова) , як і Коза Седунь, була сотворена Родом на самій зорі часів. Вона є матір'ю Велеса від Рода Вишня. Тому Велес часто зображується як бик або людина з бичачою головою і зветься Велесом-Коровичем. (за іншою Версії, Велес з'явився у світ раніше Вишня, і з'явився сходженням Всевишнього. У день Велеса не прийнято їсти молочні продукти на честь вшанування Велеса-Коровича і його матері Корови Земун. На початку часів Священна Корова жила на острові Березань, але після перебралася в Верхній Світ Богів. За різними даними Чумацький Шлях або наша галактика була створена з молока Земун або молока Кози Седунь. За іншими можна судити, що цей процес був створений обома Богинями. По саду Ірію (слов'янський рай) тече молочна ріка прямо з вимені Земун. В Індії спокійний, врівноважений характер корови, ймовірно, настільки повно збігався з уявленнями про благочестиве життя, що вона стала найбільш шанованою і священною твариною. У стародавніх єгиптян символ корови був пов'язаний з ідеєю життєвого тепла. Вона була персоніфікацією Матері-Землі. У Єгипті Хатор - Богиня неба, радості і любові, годувальниця всіх сущих на землі, в найдавніший період мала вигляд корови. Корова протягом тисячоліть займала центральне місце у скотарських народів усього світу. І навіть зараз, на зорі нового тисячоліття, у багатьох африканських племенах корова є головним символом багатства і спроможності. З культом корови у ряду скотарських племен пов'язана міфологічна і ритуальна роль молока як сакрально чистого напою. Корова (як приручений велика рогата худоба) наділена позитивною символікою. Основні значення: Велика Мати, Богиня Місяця; Поживний аспект Божеств, Продуктивна сила Землі (Материнськи животворні сили Землі); множення, дітонародження, материнський інстинкт. У багатьох стародавніх і архаїчних релігіях корова - це символ родючості, достатку, благодаті. Символічний архетип корови - годувальниці, корови - прародички має глибоке коріння. Один з головних богів шумеро- аккадського пантеону Енліль шанувався як божественний бик, а його дружина Нінліль - як божественна корова. Вважалося, що їх союз дав Месопотамії родючий грунт. У скандинавській міфології чарівна корова своїм молоком вигодувала першу людину.

БЛАКИТНООКІ ЛЮДИ З'ЯВИЛИСЬ ЗАВДЯКИ МОЛОКУ

Перші блакитноокі люди з'явилися на Землі не раніше 10 тис. років тому, коли почалася бурхлива генна мутація людського організму. До такого висновку прийшли американські генетики в результаті дослідження так званого атлантичного спадкового геному. До цього всі представники людської раси на землі мали темні очі.
 
Вчені припускають що, поява людей з блакитними очима пов'язана з тим, що саме в цей період homo sapiens в результаті еволюційних змін, обумовлених природним відбором, вперше почав проявляти інтерес до молока тварин. Аналіз викопних людських останків епохи неоліту говорить про те, що приблизно до п'ятого тисячоліття до н.е. люди були не здатні засвоювати цей продукт. Близько 12 тис. років тому людина одомашнила на Близькому Сході козу, а пару тисяч років по тому - корову і вівцю. 
 
Палеоантропологи встановили, що ранньонеолітичні європейці фізично не могли пити молоко, на відміну від своїх нинішніх нащадків. Більшість людей втрачають здатність засвоювати лактозу - молочний цукор - ще в дитячому віці, після того як їх забрали від материнських грудей. Це обумовлено тим, що по досягненні 2-5 років людський організм припиняє вироблення лактози - ферменту , що розщеплює молочний цукор, який що сприяє його переварюванню. У стародавніх людей непереносимість лактози була поголовним явищем. Однак, як свідчить аналіз ДНК кісток європейців, що датуються періодом між 5840 і 5000 роками до н.е., на цьому рубежі в людському організмі сталася спонтанна генетична мутація. Вона дозволила обійти "заборону природи" на вироблення лактози, тобто - "змусити" наших Предків принаймні терпимо ставитися до молока.

Вчені вважають, що "любителі молока", на яких родичі, мабуть, дивилися спочатку як на диваків, отримали еволюційну перевагу в боротьбі за виживання. По-перше , молоко не було заражено паразитами, на відміну від водних джерел. По-друге , воно було доступне цілий рік. По-третє, давало організму необхідні йому кальцій і вітамін Д.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше