Коли хрестили Русь?

Датою хрещення Русі традиційно вважається 988 рік. Саме під цим роком наводиться розповідь про хрещення Русі в "Повісті минулих літ". Однак це не відповідає дійсності.

Насправді події тисячолітньої давнини відбувалися дещо інакше. У вересні 987 року у Візантії спалахнуло повстання Варди Фоки. Наприкінці 987 (початку 988) року візантійські імператори Василь та Костянтин звернулися по допомогу до київського князя Володимира. Той зажадав віддати йому в дружини їхню сестру Анну. Візантійці погодилися, але з умовою, що Володимир хреститься. Володимир цю умову прийняв. Після цього між Руссю і Візантією був укладений договір про династичний шлюб і військову допомогу.  Влітку 988 року руське військо взяло участь у придушенні повстання Варди Фоки, який у вирішальній битві загинув. Але Анна не приїхала до Києва. Володимир зрозумів, що його обдурили, і вирішив силою змусити візантійців виконати умови договору.

Наприкінці літа 989 року він підійшов до Херсонесу і після дев'ятимісячної облоги навесні 990 року оволодів містом. Влітку посольство Володимира домоглося прибуття Анни до Херсонесу, де і відбулося одруження. Потім військо повернулося до Києва, і не пізніше кінця літа 990 року відбулося хрещення киян. Що ж стосується дати 988 рік у "Повісті минулих літ", то вона, очевидно, відноситься лише до хрещення самого князя Володимира.
 
Невірно й те, нібито Володимир Великий був першим київським князем, який прийняв християнство. Відомо, що ще у 860 році київський князь Аскольд не тільки хрестився сам і хрестив свою дружину, але фактично затвердив християнство державною релігією на Русі. Щоправда, тоді християнство було віротерпимим до язичництва і не насаджувалося силою. А два десятиліття потому, у 882 році в Києві відбувся державний переворот, і замість убитого Аскольда до влади прийшов язичник Олег, який незабаром почав антихристиянський терор. Християнкою була також бабка Володимира – княгиня Ольга.Зазвичай православна церква відзначає день хрещення Русі 28 липня – в день пам'яті князя Володимира, який визнаний нею святим рівноапостольним та отримав прізвисько Хреститель. Проте ця дата є досить умовною і відноситься лише до хрещення киян. Хрещення Русі загалом затяглося на кілька століть. Ще в 1024 році Ярослав Мудрий придушив повстання волхвів у Володимиро-Суздальській землі (аналогічне повстання повторилося в 1071 році), тоді ж у Новгороді волхви протистояли князю Глібу. Ростов був хрещений лише в кінці XI століття, а в Муромі опір язичників новій вірі тривав аж до XII століття.
 
Зі східнослов'янських племен довше за всіх залишалося в язичництві плем'я в'ятичів. Їх просвітителем в ХII столітті був києво-печерський чернець, преподобний Кукша, який прийняв від них мученицьку смерть. Тож хрестителем предків росіян був зовсім не князь Володимир, а хрещення Московської Русі відбулося майже на три століття пізніше, ніж Русі-України.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 занедбаних місць на планеті, від яких стає моторошно
У світі багато занедбаних місць, і кожне з них має свою історію. Якісь місця вселяють страх, якісь – почуття захоплення. У статті ми зібрали для вас наймоторошніші місця на Землі, від яких перехоплює подих.
Читати більше
XVII СТ. : ПОЛОНІЗАЦІЯ, ВІДРОДЖЕННЯ, ПОЧАТОК РУСИФІКАЦІЇ
Особлива важливість цієї епохи для долі українства та його питомої мови не підлягає жодним сумнівам, хоча в різні її періоди в різних куточках української ойкумени відбувалися відмінні навзаєм, не раз "протилежні за знаком" процеси.
Читати більше
Як слов'янки прикраси носили
Яскравим та виразним наповненням до українського народного одягу виступали прикраси. Вони виконували захисну функцію амулетів, талісманів, оберегів, які супроводжували людей упродовж життя. Основним призначенням ювелірних виробів було доповнення до костюма. Звідси і їхня художня виразність, багатство форм і технічних прийомів, які збереглися і зараз.
Читати більше