Іван Фундуклей

80 років прожив цей унікальний чоловік – Іван Фундуклей. Самотній, скромний і малопомітний він помер 22 серпня 1880 р. У чому ж його унікальність?
 
uahistory.com
 
Його батько купець-грек, який переселився з турецького Константинополя до Одеси, розбагатів на торгівлі тютюном і вином. Зрештою Фундуклей-старший став мільйонером.

Іван народився у м. Єлисаветграді. Хоч сім’я жила на хлібі та воді, хлопчик мав надзвичайну фізичну силу, отримав пристойну освіту: знання європейських мов, спортивну підготовку (особливо стрільба). Іван Фундуклей непогано грав на фортепіано, був знавцем мистецтва.

Почав працювати з 12 років на посадах дрібних чиновників, вислужився до чиновника з особливих доручень при особі генерал-губернатора князя Михайла Воронцова. Високий, міцний, дужий Іван був мовчазним, розумним і не ласим до інтиму (на заваді були хронічні лишаї).

Коли тато Фундуклея упокоївся, Іван став власником величезного багатства. З легкої руки Воронцова мультимільйонер – волинський віце-губернатор у м. Житомирі. А київський військовий губернатор Дмитро Бібиков виклопотав для 35-річного Івана місце цивільного губернатора у Києві на 13 років (1839 – 1852).

А тепер уявіть собі: цар Микола I мав 56 губернаторів і тільки двоє не брали хабарів: київський Іван Фундуклей та ковенський губернатор Афанасій Радищев. Клас! Прямо, як у нас!

Скажете: "росіянин?", та такий росіянин, як я римський папа; 2царський служака?", хотіла б я, щоб хоч один із мерів Києва зробив стільки (в основному власним коштом).

Завдяки власним коштам губернатора:
- Андріївський узвіз уперше був вкритий бруківкою;
- у 1843 р. побудовано фонтан "Іван";
- споруджено будинок Київської міської думи на Подолі;
- побудовано ланцюговий міст;
- створено парк на Володимирській гірці;
- відремонтував губернаторський будинок, виписав із-за кордону гарні меблі, які подарував місту.Фундуклей викупив на розі теперішніх вулиць Богдана Хмельницького та Пушкінської кам’яний двоповерховий будинок і пожертвував цю садибу для облаштування першої жіночої гімназії нового типу (відкритої для дітей усіх станів). У цій гімназії навчалась Анна Горенко (Ахматова).

За часів Фундуклея не було корупції та хабарництва серед службовців. Якщо до Фундуклея "офіційні борці з криміналом" вдень ловили аферистів, злодіїв, бандитів, а вночі (звісно за мзду) – відпускали, то при Івані Івановичу злодії оминали Київ десятою дорогою.

Київський цивільний губернатор допоміг видати матеріали про Київ і Київщину: "Обозрение Киева и Киевской губернии по отношению к древностям" (К., 1847), "Статистическое описание Киевской губернии" (у 3-х т., СПб, 1852), "Обозрение могил, валов и городищ Киевской губернии" (1848).

Отож і гадаю, чому наші щедрі на обіцянки борці не переглянуть досвід Фундуклея?
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кидайте соцмережі: від цього залежить ваша кар'єра
Кел Ньюпорт, американський вчений, доцент кафедри комп'ютерних наук в Університеті Джорджтауна й автор багатьох книг про побудову кар'єри, є затятим противником соціальних мереж. Свою точку зору він виклав у статті на The New York Times
Читати більше