Хвороба офісних працівників - прокрастинація

11 грудня 2014
Andrey Zlotnikov
З кожним може трапитися відкладання справ на потім, аби зайнятись не непотрібною і марною справою. В офісного працівника більше свободи вибору - на що спрямувати свою увагу, чим зайнятися, коли зробити перерву і т.п., тому ця категорія людей частіше зустрічаються з недугою, ім'я якій прокрастинація.
 
І ось ти гортаєш фейсбук, вконтакте, годинник цокає, потім заварюєш чашку кави, відповідаєш на телефонний дзвінок, потім розмова про дітей, школу і вже вечір, можна збиратися додому. А на столі купа невиконаних справ, проектів, дзвінків і гризе почуття провини. Говориш сам собі - Ось завтра, я зберуся і візьмусь до діла, але завтра настало, а змін немає.

Так можна і з роботи вилетіти, депресію заробити від постійного невдоволення собою і/або психосоматичне захворювання отримати. Наприклад, безпричинні болі в спині або у плечах.

Уявіть, що з такою проблемою ви прийшли до психолога (а таке трапляється), які гіпотези виникнення причин прокрастинації він буде перевіряти?

1. Робота не приносить задоволення


Подивіться фільм "Страх і тремтіння" (Fear and Trembling). Молода дівчина вирішила працювати в японській корпорації. Щоби вона відмовилася від цієї ідеї, їй доручили елементарні бухгалтерські операції при тому, що вона була кваліфікованим маркетологом. І почалися дива прокрастинації. Вона не може на калькуляторі додати два плюс два, літає в хмарах, займається маркетинговим звітом, який їй не доручали. Працює вночі, щоби цифри в бухгалтерській звітності збігалися, переживає нервовий стрес і йде мити унітази, довівши собі та іншим, що на більше вона не здатна.

2. Вигорання


Після напруженої наради працівник встав, зібрав сумку і пішов додому. Два дні не приходив - прийшов на третій. І продовжував далі працювати. Керівництво навіть нічого не спитало. Стрес у людини, що вже тут вдієш? Буває.

Рік за роком у працівника накопичується стрес. І потім настає сиуація енергетичного та емоційного виснаження, коли сил на справи більше немає, а справа, яка на роботі викликає найбільше захоплення – це обід.

3. Саботаж


Ви професіонал, закоханий у свою роботу. Вам доручають вести проект з людиною несимпатичною, конфліктною і дурною. Ви погоджуєтесь, але вмикаєте механізми прокрастинації і результату немає.
Схожий механізм працює, якщо є "непропрацьовані" відносини між керівником і підлеглим.

Також мені зустрічалася ситуація, коли вам пропонують щось зробити, а зв'язок з винагородою нечіткий, або робити треба багато, а платять мало.

4. Страх невдачі


Ви оцінюєте роботу, яку повинні зробити, як складну, нову. Ризик, виконавши цю роботу, стати некомпетентним для інших людей, дуже високий. Одна думка про те, що настав час починати викликає напад страху і відчаю.

5. Бажання прийняти кару


А. Ви не звикли брати на себе відповідальність за своє життя. За вас приймали рішення інші люди. У ситуації, коли робота не припадає до душі, а встати і піти немає сил. Ви чекаєте поки оточення вас витіснить і робите все для цього.

Б. Ваш підступний по відношенню до самого себе план - не досягти успіху, щоб виконати батьківську вказівку "у тебе нічого не вийде", "будеш двірником, посудомийкою" і т.д. і т.п.

Рятувальний круг

 
  1. З'ясувати причини.
  2. Заплануйте все що можете: день, місяць, рік, сім років, визначте життєву місію.
  3. Скажіть системному адміністратору, щоб закрив для вас фейсбук, вконтакте, однокласники та інші майданчики, де ви прокрастинуєте.
  4. Ставте перед собою реальне завдання. Залежно від ступеня вашої "хвороби", спробуйте працювати над неприємним завданням, хоч десять хвилин в день, без пропусків. По шматочках і слона можна з’їсти.
  5. Намагайтеся навантажувати себе в міру власних сил. Говоріть про реальні терміни, організовуйте свою роботу з урахуванням реальних можливостей.
  6. Заручіться підтримкою. Запитайте поради у експерта, друга, професіонала.
  7. Подивіться надихаюче відео.
  8. Зверніться до психолога, якщо не вдається вирішити проблему самостійно.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше