Хотин

3 листопада 2017
Vladyslav Shumlianskyi
Поселення на правому березі Дністра виникло ще у X столітті на перетині найважливіших торговельних шляхів з Польщі та руських князівств в Молдову, Іран і Грецію. Вважається, що місто заснували даки, назвавши його на честь свого легендарного ватажка Котизона. Кам'яна ж фортеця була закладена в 1250-60-х роках за наказом Данила Галицького. Вона замінила дерев'яні укріплення. Сучасний комплекс фортечних споруд склався у другій половині XV – першій половині XIX століть, переважно в XVI-XVII cт.

На початку XVIII ст. турки за допомогою французьких інженерів побудували Нову фортецю, яка оточила Старий замок потужними земляними валами і ровами з бастіонами для артилерії.

Після того, як у середині XVI ст. молдавський господар Стефан III розширив і зміцнив Хотинську фортецю, вона успішно витримала облоги як турецької, так і польської армій. 1621 р. під Хотином відбулася битва, де 100-тисячній турецькій армії протистояли 30 тисяч поляків на чолі з Яном Ходкевичем і 40 тисяч козаків гетьмана Конашевича-Сагайдачного. Майже місяць тривали штурми фортеці, але не принесли успіху туркам. Врешті-решт султан Осман II уклав Хотинський мир з поляками, які відступили фортецю туркам.1673 р. коронний гетьман Ян Собеський завдав нищівної поразки під Хотином 40-тисячній турецькій армії, що трохи задовольнило польський гонор після Бучацького миру 1672 року, а також допомогло гетьману стати королем Речі Посполитої.

На початку XVIII ст. Туреччина знову захопила Хотин. Русько-турецькі війни, які тривали майже століття, закінчились тим, що в 1812р. Хотин увійшов до складу Російської імперії. Від російського періоду володіння фортецею на її території залишились будинок військової школи (1825р.) та гарнізонна церква Олександра Невського (1830-1832р.р.).

У зв'язку з втратою військового значення фортецю закрили в 1856 р. Під час Першої світової війни на території фортеці були страчені декілька сотень місцевих мешканців, які повстали проти влади королівської Румунії. В 2000 р. тут створено Історико-архітектурний заповідник "Хотинська фортеця".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com