Хотин

3 листопада 2017
Vladyslav Shumlianskyi
Поселення на правому березі Дністра виникло ще у X столітті на перетині найважливіших торговельних шляхів з Польщі та руських князівств в Молдову, Іран і Грецію. Вважається, що місто заснували даки, назвавши його на честь свого легендарного ватажка Котизона. Кам'яна ж фортеця була закладена в 1250-60-х роках за наказом Данила Галицького. Вона замінила дерев'яні укріплення. Сучасний комплекс фортечних споруд склався у другій половині XV – першій половині XIX століть, переважно в XVI-XVII cт.

На початку XVIII ст. турки за допомогою французьких інженерів побудували Нову фортецю, яка оточила Старий замок потужними земляними валами і ровами з бастіонами для артилерії.

Після того, як у середині XVI ст. молдавський господар Стефан III розширив і зміцнив Хотинську фортецю, вона успішно витримала облоги як турецької, так і польської армій. 1621 р. під Хотином відбулася битва, де 100-тисячній турецькій армії протистояли 30 тисяч поляків на чолі з Яном Ходкевичем і 40 тисяч козаків гетьмана Конашевича-Сагайдачного. Майже місяць тривали штурми фортеці, але не принесли успіху туркам. Врешті-решт султан Осман II уклав Хотинський мир з поляками, які відступили фортецю туркам.



1673 р. коронний гетьман Ян Собеський завдав нищівної поразки під Хотином 40-тисячній турецькій армії, що трохи задовольнило польський гонор після Бучацького миру 1672 року, а також допомогло гетьману стати королем Речі Посполитої.

На початку XVIII ст. Туреччина знову захопила Хотин. Русько-турецькі війни, які тривали майже століття, закінчились тим, що в 1812р. Хотин увійшов до складу Російської імперії. Від російського періоду володіння фортецею на її території залишились будинок військової школи (1825р.) та гарнізонна церква Олександра Невського (1830-1832р.р.).

У зв'язку з втратою військового значення фортецю закрили в 1856 р. Під час Першої світової війни на території фортеці були страчені декілька сотень місцевих мешканців, які повстали проти влади королівської Румунії. В 2000 р. тут створено Історико-архітектурний заповідник "Хотинська фортеця".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

ЯК ПОДІЛИЛАСЯ РУСЬ ПІСЛЯ "БАТИЄВОГО ПОГРОМУ"
Жодний відлам українства не спромігся звільнитися від татаро-монгольського ярма власними силами, з утворенням власної династії та держави. Цей факт, незалежно від його причин, означав довготривале зникнення Русі та русичів з політичної карти світу.
Читати більше
Нищівно час диктував: Анна Франк
Анна Франк — одна з найвідоміших жертв Голокосту, яка померла у віці 15 років у концтаборі Берґен-Бельзен. Але вона, як і хотіла, залишила по собі згадку — щоденник, перекладений на 50 мов. До вашого прочитання доля юної дівчинки, яка була змушена швидко подорослішати.
Читати більше
Яскраві цитати Нельсона Мандели
18 липня мало би виповнитися 100 років першому темношкірому президенту Південно-Африканської Республіки, Нобелівському лауреату, одному з найвідоміших активістів у боротьбі за права людини у часи апартеїду - Нельсону Манделі.
Читати більше