Говорити милощі

8 вересня 2015
Чиста мова
Нещодавно я звернув увагу, що не можу підібрати питомого українського відповідника до слова "комплімент". Одразу ж зазирнув у онлайн-словники синонімів, але вони мені нічим не допомогли:
  • Словник синонімів Караванського → Комплімент (кому) похвальба, похвала, лестощі; (понад міру) панегірик;
  • Словник чужослів Павла Штепи → комплімент – прихвалка, вихвалка;
  • "Словники України" online (lcorp.ulif.org.ua/dictua/) → комплімент — похвала (добрий, похвальний відгук про когось, щось), похваляння, схвалення, хвальба розм., похвальба розм.; дифірамби, панегірик, мадригал (перев. книжн., підсил. - захоплена похвала, часто віршована).

Це все не те, хочеться знайти слово для позначення приємних, люб'язних слів, що ми їх говоримо коханим.

Тому наступним моїм місцем пошуку стали допогромні словники, і ось, нарешті, у "Словарі росийсько-українському" (1893–1898рр. М.Уманець, А.Спілка.) ми знаходимо таку статтю: Комплиме́нтъ, частїше мн. комплиме́нты = ми́лощі. — Почав їй говорити всякі милощі.

А ось іще  у "Російсько-українському словнику сталих виразів" (І. О. Вирган, М. М. Пилинська) знаходимо статтю до слова "любезность": Говорить любезности кому – говорити милі речі (ми́лощі) кому; бути солодким на мову з ким; (фам.) мастити медом кого; (іноді образн.) озиватись на солодкім меду до кого.

Отже, шановна спільното, відтепер можете сміливо говорити своїм коханим чоловікам та дружинам ніжні милощі, а компліменти залиште для офіційного спілкування.

Щодо інших словників, то чомусь у них значення слова "милощі" вже дещо інше, воно вже виступає синонімом до слів любощі, пестощі, ласки, тощо, наприклад, у Грінченка: Ми́лощі — Ласки, любовныя ласки, або у Кримського-Єфремова: Ласка — ла́ски (р. ласк), пе́стощі, ми́лощі, лю́бощі (-щів и -щей), (также и -ка) пе́стування, голу́блення (с оттенком сожаленья) жа́лування.
 


Якщо вас зацікавила ця стаття, радимо вам також почитати:
Голя́рня - чоловіча перукарня
"Выскочка" українською...
Як перекласти англійське слово "default"

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше