Frontline документального кіно

17 червня 2019
Наталя Буштин

Американський суспільний мовник PBS поза США відомий своїми дитячими шоу: “Вулиця Сезам” та “Кліфорд — великий червоний собака”. Хоч на PBS багато інших освітніх телепередач, це не єдина ніша, яку вони займають. Їхнє шоу Frontline існує вже понад 35 років та налічує близько 750 епізодів, тобто документальних фільмів. І Frontline все ще зберігає популярність. Що їх виділяє серед інших передач про розслідувальну журналістику?

Фільм, який змінив документальне кіно на телебаченні

Традиційна вечеря на День Подяки складається з печеної індички, гарбузового пирога, журавлиного соусу, картоплі, брюссельської капусти, а ще кукурудзи й зелених бобів. Більшість цих овочів збирали герої документального фільму “Врожай ганьби”. Його показали саме після Дня Подяки у 1960 році й він шокував американців. У ньому було показано, яким є життя сезонних робітників, які у них зарплати і як це впливає на їхнє життя. Вперше американці побачили на телеекранах як це жити у бідності.

Журналіст Едвард Р. Марроу з’являється на початку та в кінці фільму, де він говорить:

— Вони [робітники] не мають сили, щоб вплинути на законодавство. Можливо ми маємо.

Це був заклик до дії, бажання стрясти американців, щоб вони почали діяти. І це спрацювало, хоч довготривалих змін не принесло.  Але це вплинуло на документальні журналістські фільми в США. Заклик до дії став ключовим елементом таких фільм, а популяризація цього відбулася за допомогою Frontline.

Усе має свій початок

За обідом режисер Девід Феннінг, із записами на серветках, обговорював свої ідеї з тодішнім директором фонду Корпорації Суспільного Мовлення Льюїсом Фрідманом. Феннінг переконував Фрідмана розширити телепередачу “Світ” з міжнародної тематики до щотижневої передачі, яка б висвітлювала внутрішні та міжнародні проблеми.

Створити зв’язок між кіномистецтвом і розслідувальною журналістикою — таке завдання поставив собі Девід Феннінг. Він розумів, що для виконання цього творцям фільмів потрібен час: читати, думати, обговорювати, розуміти сенс і контекст події. І головними у цьому всьому мали бути продюсери, як лідери команд. Найбільшим бажання творців було те, щоб люди дивитись передачу. Тому Девід Феннінг, який став виконавчим продюсером, вирішив, що документальні фільми матимуть графік виходу. Назвали цю передачу Frontline (Лінія фронту). І в 1983 році перший випуск вийшов на телеекранах.

Найважчим завданням для Феннінга було дотримуватися якості документальних фільмів. Для нього документальне кіно — це колекція знайдених об’єктів, тому найкращі документалки важче зробити ніж художній фільм. Але команді Феннінга це вдавалося: фільми Frontline вигравали головні журналістські нагороди, серед них 91 нагород Еммі.

Frontline очолює тенденції, які стають стандартами. Вже у 1995 році почали публікувати в Інтернеті розширенні інтерв’ю та матеріали, які не ввійшли до фільмів. Хоч телеканал PBS був проти присутності в Інтернеті.

Деталі Frontline

Тематика фільмів охоплює соціальні, політичні, міжнародні питання: від сексуального насильства до раннього християнства, з Голлівуду до Вашингтона, з місцевих виборів до дій Росії у світі.

Тривалість фільмів Frontline різна: від 30 хв до двох годин. Хоча двогодинні документалки зазвичай розділяють на дві частини. Цьому є причина, адже в ефірі телеканалу PBS Frontline показують без реклами. Тому доволі часто у цих документальних фільмах можна почути музику, яку використовують для напруження ситуації.

Документальні фільми Frontline мають чітку, хоч і просту, структуру: бекграунд події чи ситуації, момент інтриги та кінцівка з відкритим фіналом. А ще в них обов’язково буде заклик до дії. Саме через це Frontline здійснює законодавчі та соціальні зміни. Зокрема, військовий коледж США попросив відео з фільму про Ірак. Це відео використали для тренувальної програми для військових. Також фільми Frontline сприяли звільненню невинних людей з тюрми та навіть законодавчим змінам. А ще це джерело для змін на місцевому, державному, міжнародному рівнях.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com