Джордж Гершвін


Джордж Гершвін (англ. George Gershwin, точніше Jacob Gershowitz – Яків, або Джейкоб Гершовіц; 1898 – 1937) – американський композитор.

Яків Гершович народився 26 вересня 1898 р. у Брукліні (Нью-Йорк), у сім’ї євреїв — емігрантів із України.

Батько, одесит Мойше (згодом Морріс) Гершовіц, чоботар, переїхав до Брукліна з Санкт-Петербурга на початку 1890-х років. Мати, Роза Брускіна, дочка чинбаря, з Київщини, переїхала кількома роками раніше. Мойша та Роза познайомилися на пароплаві Петербург-Нью-Йорк. Спочатку Мойшу зацікавили подробиці життя в США, а вже потім – Роза.

На новій землі вони одружилися, зняли квартиру в дерев’яному будинку Снедикер-авеню, народили трьох синів і дочку. Старшим був Ізя (по-американськи Айра (Іра), наступним – шибайголова Яша. Юний хуліган обожнював робити людям сцени, капості та любив малювати.

Мама Роза мріяла, щоб її сини стали вчителями. Коли ж Яша пішов до школи, її мрія здиміла. Та на деякий час восьмирічний Яшко притих, рідше капостив: він закохався у першу ученицю класу Олександру Блідих і задумав її чимось вразити. Та враженим став сам Яшко, коли на шкільному вечорі почув як Макс Розенцвейг, згодом відомий у Америці скрипаль, зіграв "Гумореску" Дворжака. Під зливою Гершвін чекав соліста, потім пішов до Макса додому. Так вони познайомилися, подружилися і "Макс відкрив мені світ музики".

Доволі швидко Яків сам навчився грати на фортепіано: підбирав на слух популярні мелодії. Все це було таємницею. І коли батьки придбали фортепіано для Айри, Яшка захопився грою і відвоював інструмент. З’явилися вчителі, але основною була самоосвіта. Гершвін вчився, удосконалював техніку.

У 1912 р. мати записала Джорджа до комерційної школи, але син комерсантом не став. У 15 років Гершвін залишив школу і професійно зайнявся музикою. Працював продавцем-акомпаніатором у музичному "салоні" Дж. Ремика, продаючи ноти, він мав грати на піаніно музичні композиції. Крім того він підпрацьовував піаністом у ресторанах, нічних клубах. Через два роки молодий Гершвін випустив перший авторський твір – "When You Want ‘Em, You Can not Get’ Em". Інколи у творах Гершвіна лунали українські мотиви. Так, написана у 1925 р. оперета "Пісня полум’я" містила "Козацьку любовну пісню" (за мотивами пісні "Їхав козак за Дунай")

Згодом прийшла слава та матеріальна забезпеченість. 12 лютого 1924 року відбулася прем’єра "Блакитної рапсодії" Джорджа Гершвіна.

У 1925 р. Гершвіни купили п’ятиповерховий будинок на 103-ї вулиці.

Разом із Айрою та його дружиною Джордж вирушив у Європу: Лондон – Париж – Відень. Якщо Америка знала та цінувала Гершвіна – Дон Жуана, то Європа відкрила для себе цей талант композитора.
 
uahistory.com

Красень, пречудовий оповідач, хохмач легко закохувався. Світські хроніки оповідали про його роман із кінозіркою Симон, красунею танцівницею Маргарет Монс. Одного разу Джордж посватався до акторки Полет Годар, дружини Чарлі Чапліна.Джордж Гершвін мав світову популярність, але страждав через брак закінченої музичної освіти. Він вирішив повчитися у Стравінського чи у Равеля. Моріс Равель здивувався:

- Нащо Вам учитися? Скільки Ви заробляєте?
- Сто тисяч доларів за рік, – відповів Гершвін.
- Тоді я хотів би брати у вас уроки! – вигукнув Равель.

Мандрівка закінчилась влітку 1928 року. З поїздки Гершвін повернувся з начерком симфонічної поеми "Американець у Парижі". За шоу 1931 р. брати Гершвіни отримали Пулітцерівську премію (1932), вперше присуджену музичній постановці.

…Якось вночі Джорджа мучило безсоння, і вирішив трохи почитати. Розгорнув роман Хэйворда про американських Ромео та Джульєтту і відчув дивовижну силу поетичних образів: у голові виникали мелодії, про сон не було мови. Композитор читав до ранку, потім написав Хэйворду про намір скласти оперу. У грудні 1933 року Гершвін двічі відвідав Чарльстон, щоб обговорити з Хэйвордом деталі опери, ознайомитися з місцем дії та послухати народну музику.

2 вересня 1935 р. Джордж Ґершвін завершив роботу над оперою "Поргі і Бесс" ("Porgy and Bess"). Найкращу американську оперу за романом Дюбоса Хейворда "Поргі" написали брати: старший Айра (псевдонімом Артур Френсіс) – слова, молодший – музику.
 
uahistory.com
 

Найпопулярнішу арію "Summertime" для опери "Поргі і Бесс" Д. Гершвіну допомогла написати українська колискова "Ой ходить сон коло вікон", яку він почув у Нью-Йорку у виконанні Українського Національного Хору під керуванням Олександра Кошиця. Музику до чотирьох колискових він створив у лютому 1934 року, втім партитура опери була завершена через 20 місяців. Першими виконавцями арії стали Еббі Мітчел (Abbie Mitchell) та Анна Браун (Anne Brown), які співали у прем’єрі опери 10 вересня 1935 року в Бостоні.

Колосальне нервове напруження випило сили Джорджа, він не міг ні їсти, ні спати, став дратівливим, відчував хронічну втому. Згодом почав забувати ноти. 9 липня 1937 р. лікарі виявили симптоми пухлини головного мозку. Гершвіна помістили в клініку "Седарс Сінай".

Вранці 11 липня 1937 р., не приходячи до тями після невдалої операції, 38-річний Гершвін помер.

У 1945 році вийшов фільм "Рапсодія в блакитних тонах", присвячений композитору.

У 1985 році брати Гершвіни були нагороджені Золотою медаллю Конгресу. Образ композитора був також створений у пригодницькому телесеріалі 1992-1993 рр. "Хроніка молодого Індіани Джонса" (зіграв Том Беккет) – серія "Скандал 1920-го".​
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Співак Дмитро Оленич презентував відеороботу "Солодко спи"
Прийшла осінь, а це ще один привід слухати теплу музику. До вашої уваги нова відеоробота молодого виконавця Дмитра Оленича, яка дістала назву "Солодко спи". Про що вона та який зміст має, - читайте далі.
Читати більше