ДОСЛІДЖЕННЯ ОБРАЗУ БЕРЕГИНІ

22 липня 2014
Ꙗсьноокъ
"А друзии огневи и камению и рекам и источником и берегыням."

Сьогодні спробую розібрати дискусійний персонаж давньоукраїнських вірувань Берегиню. Досліджуючи це божество, дійшов висновку, що слід розрізняти, а) Берегиню - Богиню Ладу, б) Берегинь - добрих, світлих духів-охоронців нижчого порядку, та в) Різновид русалок - Берегинь (Вила), адже всі ці духи, можливо по суті мають один прототип, який з часом видозмінився та розділився на образи. Крім того, виготовляли і ляльки-мотанки, що іменувались як берегині.

Берегині - вважаються одними з найбільш древніх божеств, які тільки відомі дослідникам слов'янської культури. Примітно, що в давнину цих загадкових богинь також називали тридев'ять сестріниць. Деякими істориками, на основі літописів та археології, стверджується, що вила (самовила) і берегині існували на Русі навіть раніше, ніж Рід і Рожаниці. Ці повір'я відносяться до, так званої, епохи вірувань в Берегинь (можливо=вил) і упирів (духів померлих). Отже, я вже вказував, що берегинь в давнину називали "тридев'ять сестріниць". Цілком імовірно, що в язичницькі часи, у всіх сестріниць були свої імена, і кожна з них відповідала за якусь свою сферу діяльності, але зараз, на жаль, ці відомості втрачені. Берегині являють собою дуже давні вірування, яким десятки тисячоліть. Достовірно відомо, що вони існували раніше багатьох, відомих нам зараз, Божеств. Виходячи з цього, цілком імовірно, що багато хто з сучасних богинь (Макоша, Лада, Леля, Желя, Морана та інші) в ті часи були розототожненням один від одного, і входили в число цих самих сестріниць берегинь. 

"Веруют в Перуна... и в вилы, их же числом тридевять сестрениць глаголють невегласи и мнят богинями, и так(о) покладывахуть им теребы...", "и приступиша к идолом, и начаша жрети молнии и грому, и солнцю и луне, а друзии Пере(у)ну, Хоурсу, вилам и Мокоши, упирем и берегыням, ихже нарицають тридевять сестриниць, а инии в Сварожитца верують и в Артемиду". 

Можемо зробити висновок, що берегині, вила і тридев'ять сестріниць - назва одних і тих же богинь. Не можна не згадати і про те, що вила, в християнських повчаннях завжди згадуються разом з Мокошою, що може говорити про те, що Мокоша має до них безпосереднє відношення, і можливо навіть керує сестріницями. 

БЕРЕГИНІ-РУСАЛКИ

Берегині - у давньослов'янських віруваннях русалки. Слово походить від слова "берег" (Деякі дослідники припускають, що назва "берегиня" пов'язана з ім'ям Бога-громовержця Перуна і зі старослов'янським словом "прегиня" - "пагорб, порослий лісом") Берегині-русалки покровительки річок, водоймищ, духи, що мають відношення до води. Праслов'яни жили саме на берегах річок і озер, звідси і синонім слова хранителька, тобто та що зберігає, оберігає воду. На думку академіка Б.Рибакова, культ Берегині започаткувався в первісні часи, коли протоукраїнці приносили жертви упирям і берегиням (у чому "проявився дуалістичний анімізм: задобрювання чорних сил і вдячність охоронним берегиням"). Згодом слов'янські народи стали вважати, що берегинь безліч. У берегинь перетворювалися наречені, що померли до весілля. Кожного хлопця берегині вважали своїм втраченим нареченим і часто зводили їх з розуму своєю красою. Берегині вважаються добрим духом. Вони допомагають людям дістатися до берега цілими і неушкодженими, захищають їх від проказ Водяника, чортів та мар. Берегині з'являються на Русальному тижні, сидять на березі і розчісують свої зелені коси, плетуть вінки, перекидаються в житі, влаштовують хороводи і заманюють до себе молодих хлопців. Після закінчення Русального тижня берегині залишають землю. В день Купали їм влаштовували проводи. 

БЕРЕГИНІ ДУХИ-ОХОРОНЦІ

(Верегині, Перегині, Вила) У нижчій міфології східних слов'ян - жіночий персонаж, добрий дух. Берегині або Вила - це божества, які займаються обереговою діяльністю людини, тварин і природи. Це сили світла і добра. Вони оберігають людей, худобу, працю людини, посіви, врожай, угіддя, побут, сімейний лад. З часом, згідно з еволюцією релігійних уявлень, Берегиня стає "хатньою" Богинею, захищаючи оселю, всю родину, малих дітей від хвороб, лютого звіра, смерті тощо. Зображалася (вишивалася) на білих рушниках, що вивішувалися над вікнами й дверима і, за наївними уявленнями, мали захищати домівку від чорних сил. Схематичний образ Берегині вишивався на одязі, вирізьблювався на дереві (на віконницях, дверях, ганках і т.д.). Невеликі зображення Берегині (глиняні чи мідні обереги) українці носили на грудях. Традиційний малюнок Берегині - символічна постать жінки з застережливо піднятими руками (Можливо найранній образ Мокоші). Її образ з XIV ст. входить до українського народно-прикладного мистецтва і дійшов до наших днів (символічні зображення на кролевецьких рушниках і т. ін.). Схематичне зображення Берегині, можливо трансформувалося в малюнок тризуба, що довгі століття вшановувався і використовувався як оберіг, а згодом у боспорських (кримських) царів-українців та в київських князів доби України-Русі стає національним гербом. Берегиня - дух-покровитель, оберігає гідних синів і дочок роду. Гідних - значить тих, хто живе за законами Предків (Покон Роду). Життя відповідно до канонів честі, гідності, життя в згоді з власною совістю - це доля гідних. Таких людей Берегиня захищає від зла і горя. Берегиня - досить абстрактний образ. Очевидно, що це істота жіночої статі, цілком добродушна, що не несе в собі ні краплі негативу. Берегині захищали одиноких подорожніх від породжень Наві, в тому числі від упирів, лоскотух і мавок. У стародавніх легендах є згадування про те, як Берегиня врятувала чоловіка від пісні Сіріна: вона своїми руками накрила його вуха і відвела в сторону від небезпечного шляху. Також зустрічаються відомості про те, що Берегині захищали воїнів в праведному бою. Можливо, в даному аспекті образ Берегині щільно переплітається з образом Валькірії, жінки, що захищає свого чоловіка. Пізніш у берегинь з'явилися і певні обов'язки. Наприклад, одна з них оберігала людей від впливу темних сил, була берегинею лісів; інша допомагала людині знайти стежку і потрапити на інший берег водойми. Все частіше берегинями стали називати духів водойм, лісів і степів, як і раніше пов'язували їх з водою, що даровала життєву силу людям, полям і деревам.

БЕРЕГИНЯ-ЛАДА

Берегиня відома під багатьма іменами, в тому числі і в міфологічних системах інших індоєвропейських народів. У слов'янському шануванні саме часто використовується ім'я - Лада. Берегиня - Богиня добра і захисту людини. Захищає оселю, родинне багаття, дітей від хвороб та інших злих сил. Берегиня - мати духів і багатств на землі, що дала початок всьому живому. З'являлася вона не одна, а в супроводі вершників, що випромінюють світло і уособлюють сонце.

В українців відзначена Перегеня - ряджена дівчина, яка лякає, заради жарту, своїх подруг: у витягнуті вгору руки, вона брала клубок, що зображає голову, а руки і плечі закривалися одягом. У Канівському повіті Київської губернії, Перегеньою називали обряд, супроводжуючий обробку буряків, і головного персонажа цього обряду. Головним героєм обряду була сама моторна у роботі дівчина. Перегеню обвивали червоними поясами, знятими з усіх учасниць обробки, залишаючи відкритими лише очі і рот. Обмотувалися і підняті над головою руки, в яких дівчина тримала квітку. Інколи Перегеню несли на плечах. На одному рівні з Перегенею, стоїть український обряд "Тополі" на Трійцю, споріднений російським семицьким обрядам з берізкою і балканським обрядам викликання дощу - Додола (Папаруда).

Що просили люди у берегинь? Згідно з переказами - допомоги в любовних справах, міцне здоров'я для всіх членів сім'ї і хороші врожаї. Причому берегині були досить свавільними: могли бажання прохача виконати, а могли вчинити по-іншому, а саме - послати випробування на міцність.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше