Де ж колекція Ільїна?

20 вересня 2017
Ганна Черкаська
22 жовтня 1993 р. у Кіровограді помер колекціонер, власник однієї з найбільших в Європі й у СРСР колекцій цінних книг, зразків живопису, ікон, гравюр, скульптур, предметів китайської порцеляни, старовинної бронзи, меблів, посуду, зброї, самоварів, кам’яних сокир – 73-річний Олекса́ндр Ільїн.
  Олександр Ільїн народився в Кіровограді в сім’ї колекціонерів. Батько — син власника мідноливарної майстерні, мати — спадкова дворянка з роду Римського-Корсакова. Дід і батько навчили хлопчика реставрації книжок, розвинули його унікальний дар. У 1941 р.

Олександр вступив до Московського інституту, після початку війни, одну з раритетних книжок поміняв на "білий квиток" у лікаря. 1944 року Ільїна було засуджено за групову крадіжку, вирок мав бути жорстоким: смертна кара, або п’ятнадцять років ув’язнення. Але хлопця засудили лише до трьох років, з яких він відсидів чотири місяці. Його почали підозрювати у співпраці з НКВС, який формував мережу інформаторів серед колекціонерів.З 1945 року О. Ільїн працював реставратором у Києво-Печерській лаврі. Свою роботу просив оплачувати не грішми, а книжками з бібліотеки. Нерідко Олександр Ільїн виносив книжки з лаври під піджаком. 1961 року лавру закрили, Ільїн переїхав до Кіровограда, куди перевіз два контейнери книг та церковних речей. У Кіровограді Ільїн влаштувався на роботу до тресту їдалень, електриком. Згодом усі звикли до "дяді Шури", який ходив у брудному й подертому. Вигляд у нього був такий, що завжди хотілося дати йому бодай пиріжка.

Жив самотньо в двоповерховому власному будинку на вул. Урожайній. На поріг до себе нікого не пускав: одну категорію відвідувачів він пускав до груші у своєму саду, другу – до порогу. Цікаво, що жодного разу ніхто не зважився здійснити крадіжку. А дядя Шура зберігав величезну колекцію дорогоцінних книг (серед яких Біблія Івана Федорова, чотиритомник "Царская охота", над яким працювали Олександр Бенуа, Ілля Рєпін); рукописи Миколи Гоголя; стародавніх ікон, виробів із золота та срібла. Мав телескопи Галілео Галілея та Карла Цейса.

Після смерті Ільїна його колекцію було перевезено до обласного краєзнавчого музею. Причина — "відсутність спадкоємців", племінники колекціонера так і не довели свої права на володіння колекцією дядька.

У 2011 р. у Кіровограді, Одесі та Празі було знято телесеріал "Синдром дракона" про походження та долю колекції Олександра Ільїна.
 
uahistory.com
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Амбітний Нікола Тесла
Нікола Тесла є одним з найзагадковіших вчених, чиї винаходи розбурхують наукову громадськість і досі. Деякі його геніальні відкриття не були зрозумілі сучасниками, інші взагалі загадково зникли, залишивши після себе багату поживу для письменників-фантастів і любителів конспірології.
Читати більше