АРХАЇЧНІ ЗНАЧЕННЯ СИТА І РЕШЕТА. ЗВИЧАЇ ТА РИТУАЛИ

24 липня 2014
Ꙗсьноокъ

СИМВОЛІКА СИТА І РЕШЕТА

Сито і Решето - предмети домашнього вжитку, що втілюють ідею багатства, родючості та достатку. Використовуються в ритуалах як символ неба та як вмістилище дарів. В народній медицині грають роль оберега і роль мольфи - у ворожіннях. Також Сито - один із засобів пересування відьом. З найдавніших часів асоціюється з очищенням (відсіюванням відходів). "Розбірлива доброта богів". Сито наділялось цілющими властивостями. Слов'яни вірили, що якщо вагітна жінка тричі нап'ється води, що була пролита через решето, це може позбавити її від загрози викидня. Існував і такий звичай: якщо дитина сильно захворіє, тоді потрібно посадити кішку на вікно і прикрити зверху перевернутим решетом. Якщо ж траплялася епідемія, то "Решетною" водою і вулицю поливали. На Ярилу весняного (23 квітня) при вигоні домашньої худоби на пасовище, вперше після зимової муки в хліві, пастух, грав в ріжок і проводив спеціальний обряд, обходячи із решетом в руках стадо в певному порядку: тричі за сонцем (тобто посолонь - на життя) і стільки ж разів у зворотному напрямку (протисолонь - на смерть). Вважалося, що це створює чудове захисне поле від "змія повзучого, від ведмедя могучого, від вовка бігучого". Для вірності цю невидиму стіну замикали залізним замком.

ОСНОВНІ ЗНАЧЕННЯ

Дощові хмари, очищення, відсіювання лушпиння самопізнання, (само)критика, совість; відбір, вибір, чіткість у використанні духовних сил. Сито це небо, через яке вичавлюється сік соми, падаючий потім у вигляді запліднюючого дощу. Символ родючості та благополуччя, які забезпечувалися союзом дощу, неба і сонця. Відокремлення добро від зла, захист від нечисті. Тому сито і використовувалось в традиційному міфологічному мисленні як вмістилище дарів і чудес. А в народній медицині - як оберег та цілющий засіб.

У південнослов'янських традиціях багаторазово обігрується зв'язок назви сита зі словами, що позначають "ситість". У Болгарії при першому годуванні дитини грудьми повитуха тримала над матір'ю сито зі шматочком хліба, щоб дитя завжди було сите. Аналогічним чином в Сербії клали перший хліб в сито, щоб була "сита година". 

Одне із найбільш стійких і архаїчних значень сита і решета засноване на їх уподібненні небесній тверді. За повір'ям Житомирського повіту, веселка "Тягне воду з моря на небо; На небі влаштовано ніби решето, але воно завжди засунуте; веселка піднімає воду із земних водоймищ на небо і коли "натягне" її достатньо, йде дощ, тобто проходить крізь небесне сито". Білоруси Слуцького повіту вважали, що вода проходить крізь хмари, як крізь сито, іноді хмари розриваються і тоді дощ ллє як з відра. Повір'я про те, що хмара пропускає воду через свої пори, як через сито, зазначалося також у українців Подільської губ. Такі вірування є і на Прикарпатті, в Болгарії і має паралелі в інших народів світу. У зв'язку з цим у східних і південних слов'ян лили воду через сито, щоб викликати дощ, а в Гомельській обл., навпаки, перевертали решето, прагнучи зупинити дощ. 

Східні та південні слов'яни наділяли цілющими властивостями і використовували в народній медицині воду, пролиту через решето. У Поліссі з лікувальними або профілактичними цілями, поливали водою через решето дитину або домашніх тварин; бризкали через решето воду на корову й теля після отелення; від переляку обмивали дитину водою, пропущену попередньо через перевернуте решето, і давали дитині попити її; тричі обходили хвору корову, поливаючи навколо неї водою через решето; при епідемії чи епізоотії таким ж чином поливали вулицю. У Вологодській губ. у Великий четвер бризкали через решето воду на овець, "щоб у парканах здавалися їм меншими дірки". У Курській губ. при дитячій хворобі "сушець" садили на вікно під решето кішку і над решетом купали дитину; вважалося, що хвороба перейде на кішку і та здохне, дитина ж залишиться в живих. У Чорногорії дитину, хвору на лихоманку, обливають на перехресті водою через решето; вважається, що хвороба перейде на того, хто першим пройде по цій дорозі. 

Мотив носіння води решетом відомий в казках і піснях. З особливою стійкістю він зустрічається в казці про мачуху, її дочку і пасербицю. У казці з Тульської губернії мачуха прогнала падчерку з дому, і та найнялася до Баби-яги: "Баба-яга дала їй решето, та й каже: іди собі топи баню і воду цим решетом тягай. Вона затопила баню, стала воду тягати решетом. А сорока прилетіла: "Чики-чики, дівиця - глинкою, глинкою!". Вона замазала глинкою, насилу наносила". Коли Баба-яга дає те ж завдання мачухіній дочці, та проганяє пташку, яка хотіла дати їй добру пораду. Вірування в те, що в нагороду за цнотливість дається чудова здатність носити воду решетом, відомо не тільки в Європі, але і в Індії.

Носіння води решетом і лиття води через нього, відоме не тільки як фольклорні мотиви, але і як ритуальні дії. Так, наприклад, на Поліссі, вранці після весілля, молоду жартома посилали принести воду в ситі; на весіллі лили воду через сито на землю, "щоб усі велося, родилося". У Вятській обл. за допомогою решета, через обряд, угамовували тугу; 

У північноросійських причитаннях, при описі труни - посмертного житла, згадується про те, що в нього "решетом світла наношено". Цей мотив зводиться до легенди, відомої в російських та українських переказах: Коли люди побудували перший будинок, вони забули зробити в ньому вікна і намагалися, на вулиці з решетом, зловити в нього сонячне світло і наносити його в оселю. У всіх слов'ян відоме ворожіння з решетом про злодія: підвішують решето на ножицях або на мотузочці і вимовляють імена підозрюваних; вважається, що воно почне повертатися тоді, коли проголосять ім'я злочинця. Сито і решето фігурують у багатьох прислів'ях і фразеологізмах: У всіх слов'ян про досвідчену людину говорили, що він "пройшов крізь сито і решето"; Про різне ставлення до нових і старих речей - "нове ситце на колку нависло, а старе і під лавкою наваляється"; про безглузде проведення часу - "носити воду решетом" і т.д. 

ДОЩ - ВІРУВАННЯ ТА ПРИСЛІВ'Я

У народних колядках дощ прославляється як дорогий гість, що приходить до Пана Господаря разом із Сонцем та Місяцем; у народі здавна вважа­ють доброю ознакою, наприклад, коли дощ іде в день шлюбу, - по­дружжя буде щасливе й плодюче; коли людина вирушає в дорогу і йде дощ - на удачу; разом з тим є й протилежні прикмети: дощ під час вінчання - на сльози; здавна задобрювали злі сили, здатні від­вернути дощ і викликати посуху; дощ закликали, його просили, зводячи погляд у небо, йому співа­ли веснянок, обливалися водою з метою викликати живлющу для землі вологу; відгомоном уособ­лення дощу в мові є сполучення на зразок "дощ іде", "дощ проходить, перестає" (пop.: "Дощ іде, а гість їде", "Дощ з вітром швидко про­йде") або численні звертання до дощу в народнопісенній обрядовій творчості:

"Дощику, дощику, зварю тобі борщику в новенькому гор­щику, поставлю на дубочку: дубо­чок схитнувся, а дощик линувся - цебром, відром, дійничкою, над нашою пашничкою!". Відгомін сакралізації природного явища, прикликання його через жертво­приношення, а чи, навпаки, від­вертання: "Не йди, дощику, дам тобі борщику, поставлю на дубочку, прилетять три голубоньці та візьмуть тя на крилонька, зане­суть тя в чужиноньку!";

З вчасни­ми дощами хлібороб пов’язував свої сподівання на врожай, тому й кажуть: "Дощ у пору - золото", "Як випадуть у маю три дощі доб­рих, то дадуть хліба на три роки", "Якщо нема дощу в час, то нема й хліба в нас", "Як дощу не буде, то й очерет не виросте", "Дощ іде - гриби будуть"; разом з тим невчас­ний дощ або його надмір виклика­ли побоювання чи досаду ("Дощ у жнива - як п’яте колесо до воза", "Як сіно косять, то дощів не про­сять", "Не треба дощ просити, він прийде, як будем косити"); з до­щем пов’язано цілий ряд народних прикмет, - "буде дощ, бо дим по­під стріхи в’ється", "дощ зранку - надівай дранку та поганяй у поле, дощ в обід - випрягай на обід", "злива при сонці - завтра знову буде дощ", "зранку парить - дощ ушкварить", "маленький дощ літ­нього ранку - день буде пого­жий", "як у вусі свербить (поперек болить), буде дощ"; про сильний дощ кажуть: "Дощ аж пищить", "Дощ як відром ллє", "Дощ як з відра", "Дощ як з коновки"; 

Про дрібний дощ мовлять: "Дощ як крізь сито"; "дощ при сонці" нази­вають курячим, сліпим, свинячим (щодо мотивації останньої назви, то мокрі від дощу під сонцем свині від особливого свербежу почина­ють бігати з вереском; кажуть, що в свинячий дощ чарівниці масло роблять: "Сонце світить, дощик кропить, чарівниця масло ро­бить"); у народних піснях символі­зує кохання: "Ой дощику, поливайчику, Поливай, поливай, Ко­заченьку, до дівчини Прибувай, прибувай"; "Червона калино, чого почорніла? Чи суші боїшся, чи до­щу бажаєш?"; дощ символізує сльози, сум, смуток (якщо снить­ся - на плач), чутки, плітки ("У чужому селі дощик іде, а в нашому чувати", "Ой не піде дрібен дощик без тучі, без грому, ой не піде дівка заміж та без поговору"). З малої хмари великий дощ буває (М. Номис); У чужих селах дощі йдуть, а на наші села річки течуть (при­слів’я); Не сон-трава на могилі Вночі процвітає, То дівчина заруче­на Калину сажає, І сльозами поливає, У Господа просить, Щоб послав він дощі вночі (Т. Шевченко); На­стала осінь з вітрами холодними, з дощами дрібними (Леся Українка). Коробом сонце, ситом дощ - українське прислів’я. "Сито Віто, решетом покрито" (небо і земля) загадка.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Кримінальне право на Січі. Смертна кара
Козацьке право було дійсно суворим. Поблажливо ставлячись до минулого осіб, які записувалися в козаки, запорожці жорстоко карали за порушення своїх порядків. Навіть крдіжка могла завершитися для злочинця стратою...
Читати більше