9 причин, через які ми приймаємо погані рішення

Кілька років тому в одній компанії з'явилася нова пропозиція в програмі розвитку лідерства, яка, на їхню думку, підходила для всіх. Працівники провели дослідження, яке показало, що учасники програм розвитку лідерства досягають значно більшого успіху, якщо після закінчення програми отримують додаткове заохочення. І вони створили електронний додаток, який якраз і повинен був допомогти подальшій самостійній роботі. Користувач вводив свої установки, а програма раз на тиждень або раз на місяць надсилала нагадування, уточнювала, як далеко людина просунулась до поставленої мети, вимагала не звертати з шляху. Компанія вклала в цей продукт чимало часу і грошей.

Але виявилося, що люди не люблять отримувати електронні листи, що ці послання не заохочують, а дратують їх. Деякі користувачі знущально називали такі програми "причепами". Зрозуміло, жодного успіху така розробка не мала.

І коли працівники задумалися над ланцюжком рішень, який привів їх до такого результату, у них виникло більш глобальне питання: "Чому взагалі люди, з найкращих міркувань, приймають погані рішення?"

Деякі відповіді напрошуються одразу: люди приймають невдалі рішення в цейтноті, не маючи доступу до суттєвої інформації, а коли доводиться виправдовуватися перед керівником, то намагаються звалити провину на інших.
 

hbr-russia.ru

Але компанія шукала більш точну та об'єктивну відповідь. Намагаючись розібратися в причинах невдалих рішень, вони вивчили відгуки про 50 тис. керівників і порівняли поведінку тих, хто приймав погані рішення, і тих, чиї рішення вважаються вдалими. Працівники здійснили аналіз тих поведінкових факторів, які викликали найбільш явний статистичний розрив між кращими та гіршими рішеннями. У результаті вдалося виявити дев'ять факторів, які найчастіше провокують невдалі рішення. Ось вони - в послідовності від найбільш важливих до найменш істотних.

Лінь

Людина не вважає за потрібне перевірити факти, взяти на себе ініціативу, зібрати додаткові відомості, переконатися в правоті чи помилковості своїх припущень. З боку роботу цих людей оцінюють як неохайну, зайвих зусиль вони не докладають, нового не шукають: покладаються на колишній досвід і думають, наче його завжди можна екстраполювати в сьогодення і майбутнє.

Невміння передбачати несподіванки

Нікому не хочеться весь час припускати можливі неприємності, і тому більшість людей свідомо виходить з установки, що нічого поганого не може статися. На жаль, погане трапляється, і досить часто. Люди розлучаються, вмирають, потрапляють в аварії. Руйнуються ринки, падають ціни на житло, підводять друзі. Одне чудове дослідження показало: люди цілком здатні передбачати проблеми, їм би тільки сісти і задуматися, що саме може піти не так. Але сама ситуація прийняття рішення так збуджує, що більшість людей навіть не згадують про цю цілком природну обережність.

Нерішучість

Досить часто необхідність прийняти складне рішення, в основі якого цілий ряд постійно мінливих чинників, заганяє людей у ​​протилежну крайність: вони нескінченно збирають дані, вимагають надати ще один звіт, провести ще одне дослідження, перш ніж наважаться діяти. Якщо аналізи та звіти надто затягуються, то рішення не вдається прийняти вчасно, в результаті упускається цінний шанс на успіх. Потрібна відвага, щоби, вивчивши наявні дані, прикинути можливі наслідки і йти вперед. Часом нерішучість обходиться дорожче, ніж невірні рішення. Але якщо керівник думає, що одна помилка здатна зруйнувати його кар'єру, то він ретельно уникає ризику.

Прихильність до минулого

Деякі люди приймають невдалі рішення, тому що звертаються до тих же старих даних і методів. Вони віддані вже напрацьованим підходам і не збираються шукати нових шляхів. "Краще ворог хорошого", - міркують вони. Проте їхні рішення часто виявляються помилковими, бо звичні методи засновані на звичних і вже застарілих передумовах. Цей очевидний факт не враховується: люди йдуть перевіреним і звичним шляхом і приймають помилкові рішення.

Неузгодженість стратегії

Іноді причина поганого рішення криється в тому, що приватна проблема не пов'зана із загальною стратегією. Коли відсутня чітка стратегія, що задає контекст, вигідними здаються відразу багато рішень. Але якщо рішення приймається у зв’язку з чітко прописаною стратегією, то відразу стає зрозуміло, який з альтернативних варіантів - кращий.

Зайва залежність

Часом рішення залишається неприйнятим, бо відповідальний співробітник чекав зеленого світла з боку свого керівника, той - вказівок згори. Для ефективних рішень потрібне вміння діяти автономно.

Ізоляція

Деякі керівники змушені чекати вказівок, бо не захотіли вчасно уточнити думку вищого керівництва або ж не вибудували відносини, які дозволили б їм звернутися до досвіду компетентних фахівців. Більшість досліджень переконують, що якість рішень багато в чому залежить від можливості залучити до участі в процесі людей, що володіють потрібними знаннями, досвідом і компетентністю. Ця думка не нова. Але питання в тому, чому їх не залучають. Іноді людям бракує навичок нетворкінгу і немає до кого звернутися за корисною інформацією. В інших випадках не хочуть нікого залучати, щоб всю славу привласнити собі. На жаль, в результаті замість слави пожинають лише плоди невдалих рішень.

Недостатність технічних знань

Сучасні організації дуже складні, й деколи навіть найкращим керівникам не вистачає знань, щоби розібратися в багатофакторних проблемах. Однак якщо людина, що приймає рішення, змушена покладатися на чужі знання і досвід, а сама не має навіть загального уявлення, то їй важко обробляти отриману інформацію і на її основі приймати рішення. За відсутності базових знань і досвіду важко навіть судити, рятівним буде це рішення або ж провальним. Ми постійно переконуємося в тому, що видатні лідери неодмінно володіють широким спектром знань у своїй сфері, якщо ж їм не вистачає знань для прийняття важливого рішення, вони обов'язково знайдуть потрібного фахівця.

Невміння точно сформулювати "що, коли, де і як"

Іноді хороше рішення перетворюється на погане лише тому, що співробітники не розуміють, що від них хочуть. Важлива умова: рішення необхідно прийняти, а для цього пояснити і його витоки, і наслідки, і деталі.

Невміння осмислити отримані дані через елементарну недостатність знань і навичок. Невміння зрозуміти, що методи минулого непридатні для сьогоднішнього дня. Неготовність прийняти рішення, не чекаючи, поки буде зібрана "повна інформація". Невміння збагнути, коли потрібно почекати, а коли ні. Ось скільки причин! І не дивно, що хороші керівники приймають погані рішення. Шлях до правильного рішення вузький і звивистий. Але якщо управлінець врахує ці пастки, то навчиться приймати більш ефективні і зважені рішення.

(via)

Якщо вас зацікавила ц ястаття, вам також варто почитати:
7 причин, чому ви ніколи не зробите нічого вражаючого
Інгредієнти впевненої поведінки
7 фраз, які ніколи не говорять успішні люди
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com